budowa reprapa delta - rostock od zera

Dyskusje dotyczące druku i drukarek 3D
Awatar użytkownika

Autor tematu
zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

budowa reprapa delta - rostock od zera

#1

Post napisał: zacharius » 17 gru 2013, 10:02

cóż, od jakiegoś czasu nosiłem się z pomysłem na swojego reprapa.
po co ? nie wiem jestem ciekawski z czym to się je po prostu.
ze względu na to że nie wiem czy będzie miał u mnie "branie" buduje go na elementach które można będzie później wykorzystać gdzie indziej ( a przynajmniej silniki, stery i zasilanie).
z powodu że chciałem coś innego niż klasyczne XYZ to stwierdziłem że będzie to delta - czyli rostock.

a więc do rzeczy, chętnie bym wkleił cały projekt w PDFie 3D ale waży 11 mega wiec nawet nie liczę na to że się tu przyklei ale po kolei.

założenia wstępne:

konstrukcja w większości robiona na frezarce 3 osiowej:

filament 3mm, dysza jak na razie 0,5, główne części konstrukcji bakelit, wałki liniowe fi 10, łożyska liniowe LM10 uu pasy HTD 5M 9mm, silniki 0,9Nm nema 23, stery M545, zasilanie główne 24V, stół i głowica samoróbka full metal (prócz grzałek i termistorów oczywiście), extruder bowdenowy też własny projekt (jeszcze w trakcie).
cięgna karetki z pręta i rurki z włókna szklanego na snapach kulowych, oświetlenie LED w górnej płycie. konstrukcja zabudowana z drzwiczkami.

no i wreszcie trochę obrazków:

HOTEnd

Obrazek

karetka HOTenda

Obrazek

karetka łożysk

Obrazek

uchwyt krańcówki

Obrazek

stół widok od dołu

Obrazek

zębatka extrudera

Obrazek

całokształt ( ciągle under construction)

Obrazek

i na deser to co już zostało zrobione

Obrazek


Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Tagi:

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#2

Post napisał: syntetyczny » 17 gru 2013, 13:22

Cięgna mogą być krótsze i na pewno grubsze. Poszukaj projektu cerberus na google forums, tam jest dyskusja na temat dobrania optymalnego kąta(długości cięgna).

Hotend fullmetal mam przetestowany i widzę już, że nie będzie działał. Jest podobny do:
Obrazek
Gdzie pracował po 3h, po czym się zatykał. Kwestia gradientu temperatury i tarcia, które powoduje pęczniejący filament.

Do delty lepiej użyj filamentu 1.75, jest giętszy a ptfe na bowdena znajdziejsz łatwiej. Lepiej, aby on nie oporował i nie powodował niepotrzebnego bólu głowy.

A poza tym, skąd masz bakelit i ile kosztuje za płytę:D
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Awatar użytkownika

Autor tematu
zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#3

Post napisał: zacharius » 17 gru 2013, 14:01

hmm, zmartwiłeś mnie kolego z tym hotendem.
co prawda jak na razie to wszystko jest wersja próbna ale chciałoby się żeby od razu była dobra.
jakieś sugestie? można to zrobić z PTFE i metalu w sumie problemu nie ma

rurkę na bowden wziąłem 4mm w środku, hamować nie powinno, boję się żeby nie za dużo.

co do cięgien to to jest pręt M3 włożony w rurkę z włókna szklanego 3x6 skręcone snapami. dość sztywne to to jest, wydaje się że będzie spoko a jak nie to się zrobi inaczej. co do długości to wyjdzie w praniu, zawsze można to rozkręcić i skrócić ale wydłużyć to by już było ciężko :)

bakelit nie bakelit ale to jest cosik podobnego do bakelitu i zarazem do tekstolitu ale bez tkaniny, frezuje się dwupiórem miodzio, gwinty trzyma super i jest sztywny i płaski. mam to od kolegi za free ale owszem jest sprzedawany w płytach. zapytam gdzie to brał.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: 251mz » 17 gru 2013, 14:43

zacharius,

kibicuję Ci z całych sił...
też miałem robić deltę tyle ,ze na wózkach hiwina - mam takich garść...
Na razie pomysł leży odłogiem , ale Twoje doświadczenia pewnie się przydadzą :)
zacharius pisze:buduje go na elementach które można będzie później wykorzystać gdzie indziej ( a przynajmniej silniki, stery i zasilanie).
też miałem taki zamiar.
możesz napisać z czego będziesz to sterował itp?

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#5

Post napisał: syntetyczny » 17 gru 2013, 15:06

Bowden najlepiej działa na 1.75. Tu chodzi o sztywność drutu. 4mm to dużo, tam powinien być minimalny luz. Jak na 3mm robi się luz 0.2-0.3mm, dla 1.75 robi się 0.25mm.

Jak wrzucisz tam ptfe(do środka), może działać, ale bez wentyla się nie obędzie. Sprawdź jaką masz powierzchnię oddawania temperatury. U mnie przy fullmetalu, dopiero przy 10 000mm2 fullmetal zaczął poprawnie działać(z wentyle, bez ptfe).

Z tymi rodami, chodzi raczej o gibanie, jak nawrót będzie z dużą prędkością. Ja zrezygnowałem z węglowych, ja rzecz fi 10 alu. Tańsze, większa średnica, mniej gibania.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot

Awatar użytkownika

Autor tematu
zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#6

Post napisał: zacharius » 17 gru 2013, 15:09

ano właśnie, szczegółów sterowania nie wymieniałem.

mam 4 x M545 i płytkę arduino mega 2560.
z tego co widzę to cała płytka RAMPSa nic innego jak tylko płytka pośrednia pomiędzy arduino i sterownikami silników, czujników, krańcówek i tp + ścieżki wysoko prądowe dla zasilania stołu i hotenda. więc wymyśliłem że wezmę .brd RAMPSa i przerobie ją na złączki na zewnętrzne sterowniki a prądową resztę zostawię pewnie jak jest, bądź minimalnie zmodyfikuje pod bezpieczniki zewnętrzne topikowe i takie tam inne drobne przeróbki. docelowo pewnie dojdzie LCD i karta SD ale zobaczę, musi ruszyć i działać dobrze najpierw z kompa.

jak na ten moment mam jeszcze trochę walki z mechaniką, np przetoczenie 3ch kółek zębatych, potrzebuje się pozbyć piasty i powiększyć otwór na 8mm. zrobić płytki dociskowe do pasa, rozmieścić gdzieś trafo i sterowniki i takie tam drobiazgi. extrudera tez zresztą nie mam ani w projekcie ani na razie fizycznie, więc trzeba by się zając ale powolutku aby do przodu.

co do softu pewnie stanie na slicerze albo czymś podobnym. nie mam doświadczenia w tym więc tak trochę bujam się w ciemno.

kolego syntetyczny mówisz o luzie w bowdenie czy o luzie w hot endzie?
bo w bowdenie będzie ok 0,5mm na boki natomiast w hotendzie już ciaśniej bo ok 3,2mm jest średnica wlotu. no i bowden bedzie mocowany na szybkozłączce tego typu
Obrazek

co też nie wiem czy jest dobry pomysł czy nie.
wstawienie wiatraka też wchodzi w grę mam takie malusie od minebea chyba 50x50 albo 60x60 dość zacnie dmucha.

rzecz w tym że głowice można zawsze dorobić inną, to jest rzecz łatwo zdejmowalna akurat. 10000mm2 to spora powierzchnia musiałbym policzyć ile mam u siebie
Ostatnio zmieniony 17 gru 2013, 15:22 przez zacharius, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły

Awatar użytkownika

syntetyczny
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 2696
Rejestracja: 08 gru 2009, 22:33
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#7

Post napisał: syntetyczny » 17 gru 2013, 15:17

Będzie działać.W końcu arduino mega daje tylko sygnały step/dir/en do stepsticków. Tak samo każda inna elektronika(np. teensylu) itp.
Kto pyta, nie błądzi. Eppur si muove
Kreatura CNC
Modernizacja plotera megaplot


251mz
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4440
Rejestracja: 27 sie 2004, 21:59
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: 251mz » 17 gru 2013, 15:17

zacharius pisze:ano właśnie, szczegółów sterowania nie wymieniałem.

mam 4 x M545 i płytkę arduino mega 2560.
skoro już ładujesz m545 nie lepiej było by pomyśleć o LinuxCNC...
na forum był kiedyś temat ...
Ktoś miał zwykły ploter na krokówkach i paskach i dołączył głowice drukującą i na linuxCNC coś tam próbowali...
Nie pamiętam finału...

Awatar użytkownika

Autor tematu
zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 25
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#9

Post napisał: zacharius » 17 gru 2013, 15:25

lubię linuxa do frezarki, ale jak już będzie sterować drukarką to nie uruchomię frezarki :) a tak mam i to i drugie, póki co zatrzymam się na klasyce win+arduino

[ Dodano: 2013-12-17, 16:10 ]
a tak w ogóle nie ma nikt z metr filamentu 3mm? trzeba by się pobawić jak już zrobię extruder a kupować od razu kilo czy pół chyba nie ma sensu
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#10

Post napisał: pltmaxnc » 17 gru 2013, 16:32

napisz do nich
http://www.monkeyfab.com/
ja dostałem sample, nawet próbkę PVA - tworzywo rozpuszczalne w wodzie używane jako podporowe

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Drukarki 3D, RepRap”