Problem z pozycjami PARK

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC

Autor tematu
januszs0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 116
Rejestracja: 23 lip 2004, 07:29
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Problem z pozycjami PARK

#1

Post napisał: januszs0 » 13 lut 2014, 21:58

Witam Kolegów

Mam problem z pozycjami PARK. Opiszę całą według postępuję podczas frezowania. Na początku po włączeniu maszyny robię jazdę referencyjną. Potem ustawiam sobie pozycję zerową na materiale i zapisuję ją jako PARK 1. Uruchamiam obróbkę i wszystko sobie leci ok. Po skończonej obróbce maszyna kończy pracę na ostatniej linii. Nie mam ustawionego podnoszenia osi Z ani żadnych innych opcji dotyczących zdarzenia po skończonej obróbce. Jeśli w tym momencie chce zjechać na wcześniej ustawioną pozycję PARK 1 maszyna zjedzie na pozycję Z 0 a potem jedzie w osiach X i Y. Kilka razy miałem już taką sytuację że maszyna zniszczyła mi gotowy detal bo przejazd do pozycji PARK 1 odbywał się po przekątnej a po drodze był detal i na nim został ślad po frezie. Czy jest możliwość takiego ustawienia programu żeby maszyna w momencie startu do pozycji PARK najpierw jechała do najwyższego położenia w osi Z a dopiero potem w osiach X i Y a po osiągnięciu pozycji w X i Y znowu jechała do ustawionego Z.

Pozdrawiam Janusz




bh91
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 894
Rejestracja: 29 sty 2008, 21:00
Lokalizacja: Radom

#2

Post napisał: bh91 » 15 lut 2014, 10:51

A nie możesz po prostu zachaczyć safe Z? Oczywistość. Albo pamiętaj o ręcznym podniesieniu Głowicy. Jak zniszczyłeś materiał i poszedłeś w koszty to powinieneś zapamiętać :)


Autor tematu
januszs0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 116
Rejestracja: 23 lip 2004, 07:29
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

#3

Post napisał: januszs0 » 17 lut 2014, 19:18

Witam

Dzięki za podpowiedz. Teraz zaznaczyłem safe Z po zakończeniu programu ale to ustawienie nie wpływa na pozycję PARK, przynajmniej tak mi się wydaje. Problem z pozycjami PARK dalej pozostał choć trochę udało mi się z nim zawalczyć. W ustawieniach nie miałem również zaznaczonej osi narzędziowej. Teraz zaznaczyłem w tej opcji jako oś narzędziową Z. Po zmianie w opcjach jak robię przejazdy do pozycji PARK, maszyna najpierw podnosi oś Z do krańcówki i potem jedzie po osiach X i Y. To jest to co potrzebowałem. Sukces niestety jest połowiczny bo po dojechaniu do pozycji w osiach X i Y maszyna się zatrzymuje i nie zjeżdża z krańcówki w osi Z do pozycji która jest zapisana dla osi Z. Oczywiście można zjechać po osi Z do zapisanej pozycji ale moim zdaniem takie działanie nie ma sensu skoro mamy do dyspozycji zapisane pozycje PARK. Nie wiem już co można więcej zmienić i czy da się tak zrobić żeby maszyna jechała w dół do zapisanej pozycji w osi Z. Proszę o poradę.

Pozdrawiam Janusz


marand68
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 82
Rejestracja: 22 sty 2009, 23:07
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: marand68 » 17 lut 2014, 22:21

Że tak zapytam - po co parkować Z-kę poniżej górnej krańcówki ? Ani to wygodne ani praktyczne.


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#5

Post napisał: RobWan » 18 lut 2014, 00:54

Mi by się przydało parkowanie na zadanej wysokości Z. Ręcznie zmieniam narzędzie i parkowanie na krańcówce jest mi za wysoko Mam dosyć wysoką oś Z.

Robert


Autor tematu
januszs0
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 5
Posty: 116
Rejestracja: 23 lip 2004, 07:29
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

#6

Post napisał: januszs0 » 18 lut 2014, 09:52

Witam Kolegów

Jaki miała by sens pozycja PARK jeśli po jej zapisaniu maszyna do nie nie dojedzie tylko zatrzymuje się z jedna osia w położeniu max. Na co dzień używam w pracy maszyny ISEL i tam po zapisaniu pozycji PARK program robi tak jak napisałem w pierwszym poście. Wrzeciono podnosi się w osi Z do krańcówki, potem przejazd w osiach X i Y i na końcu wrzeciono jedzie do zapisanej pozycji w Z. Co do używania takiego trybu to często z niego korzystam. Robię np kilka płytek, zapisuję sobie pozycję z której startuje obróbka czyli moje [0,0,0] jako PARK i po zakończonej obróbce podnoszę Z do góry zdejmuję płytkę, zakładam kolejną naciskam PARK i maszyna jedzie mi do pozycji startowej. Nic nie muszę ustawiać tylko zaczyna obróbkę kolejnej płytki. To jest tylko jeden z przykładów kiedy korzystam z pozycji PARK. Co ciekawe wczoraj odkryłem również że w mojej maszynie jak chcę zmienić ręcznie pozycję w osi Z używając zakładki JEDZ DO maszyna nie zjechała mi do pozycji którą wskazałem. Mam jeszcze kilka innych spostrzeżeń ale o tym napiszę pewno w innym wątku teraz jeśli ktoś może mi pomóc to proszę o info co mogę mieć źle w konfiguracji maszyny lub programu.

Pozdrawiam Janusz


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#7

Post napisał: RobWan » 18 lut 2014, 11:34

januszs0 pisze:używając zakładki JEDZ DO maszyna nie zjechała mi do pozycji którą wskazałem.
Może miałeś wybrane inne współrzędne? ABS/REL.

Robert


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#8

Post napisał: mc2kwacz » 18 lut 2014, 12:15

Też tak sądzę. Dosłownie 2 dni temu też się na to po raz kolejny nabrałem i w ostatniej chwili trzasnąłem ręką w STOP. Tak się zdarza, gdy się z maszyny nie korzysta każdego dnia i wtedy wszystko jest w małym palcu, tylko raz na jakiś czas.

W oknie "jedź do" kolor tła identyfikuje, czy mamy do czynienia ze współrzędnymi maszynowymi czy względnymi. To oczywiście jest dobre, ale może nie wystarczyć. Tym bardziej, że w górnym rogu wyświetla się np napis ABS, który może zasugerować współrzędne maszynowe.
Jest jeszcze taka sprawa, że na ekranie LCD, jeśli to nie jest ekran IPS, pod ostrym kątem kolory zmieniają się. I wcale nie widać że zielony jest zielony. Może nawet dojść do inwersji, i zielony wyglądać bardziej na czerwony.
Moim zdaniem w oknie ręcznego dojazdu brakuje czytelnego tytułu "MASZYNA" / "MATERIAŁ".

Janusz, generalnie masz rację, że parkowanie powinno odbywać się na krańcówce Z, czyli maksymalnej wysokości, bo to jest maksymalnie bezpieczne. Ale bardzo dobrze, że Piko daje możliwość ustawienia innej wysokości! Jest to nieodzowne przy szybkich wilelokrotnie powtarzanych frezowaniach.
Przejazd z-ka na maksymalną wysokość, nawet u mnie (90mm) to jest cenny czas. Sekundy zmarnowane. Przy powtarzalnych pracach odjeżdżam osią Z tylko tyle ile muszę. Tu chodzi o optymalizację czasową. Przy prototypach bez znaczenia, przy produkcji niezmiernie ważne.

Awatar użytkownika

cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#9

Post napisał: cosimo » 18 lut 2014, 13:41

Robię np kilka płytek, zapisuję sobie pozycję z której startuje obróbka czyli moje [0,0,0] jako PARK i po zakończonej obróbce podnoszę Z do góry zdejmuję płytkę, zakładam kolejną naciskam PARK i maszyna jedzie mi do pozycji startowej. Nic nie muszę ustawiać tylko zaczyna obróbkę kolejnej płytki.
Z tego opisu wynika, że (chyba) kolejną płytkę obrabiasz w tym samym miejscu co poprzednią, więc po co w ogóle z PARK korzystasz ? Jeśli nie jest tak i kolejne płytki są w różnych miejscach (tryb względem narzędzia) to tak czy siak muszą mieć takie samo „Z” materiału. Tak więc czegoś tu nie rozumiem...
Nie szukaj w opcjach bo nie ma takiej możliwości aby zetka zjeżdżała w dół – dawno temu tak było ale sam się przekonałem, że to niebezpieczne i za bardzo trzeba uważać co się robi ;-)


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#10

Post napisał: RobWan » 18 lut 2014, 19:22

cosimo pisze:Nie szukaj w opcjach bo nie ma takiej możliwości aby zetka zjeżdżała w dół – dawno temu tak było ale sam się przekonałem, że to niebezpieczne i za bardzo trzeba uważać co się robi ;-)
Ctrl Z też można szkód narobić jeżeli Z jest na kursie kolizyjnym.
Ja bym chciał mieć możliwość parkowania na wybranej pozycji Z.
Ale to jest jedno z ostatnich życzeń tyczących się Piko.

Robert

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”