Problem z bazowaniem

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC

Autor tematu
mawwo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 239
Rejestracja: 12 wrz 2004, 14:19
Lokalizacja: Pabianice

Problem z bazowaniem

#1

Post napisał: mawwo » 25 wrz 2016, 15:29

Od paru dni próbuję opanować sterowanie PikoCnc w wersji E.
Krańcówki mam zainstalowane i bez czujnika narzędzia jest prawie OK , ale po zaznaczeniu że jest zainstalowany przy bazowaniu oś Z zjeżdża z krańcówki i jedzie do samego dołu , przejeżdżając czujnik (zatrzymuję EStopem).
Ręcznie naciskając na czujnik zapala się kontrolka 8(IN) Probe , ale nic to nie daje przy automacie , czy coś może gdzieś w PLC pozmieniać ?
Przecież bazowanie to bazowanie a pomiar długości to co innego .
Nie mogę także ustawić prędkości zjazdu z krańcówek , te parę mm jedzie na G0 .Obrazek
W kontrolkach Control2 zaznaczony jest Tax Probe a nie Probe ma to jakieś znaczenie ?
Czy jest gdzieś opis tego wszystkiego?



Tagi:


Autor tematu
mawwo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 239
Rejestracja: 12 wrz 2004, 14:19
Lokalizacja: Pabianice

#2

Post napisał: mawwo » 28 wrz 2016, 22:27

Muszę sobie chyba puścić punkcik za pomoc , bo problem rozwiązałem .
W manualu raczej nie widziałem że trzeba spiąć Home Z razem z Probe do IN9 ????

Awatar użytkownika

cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#3

Post napisał: cosimo » 29 wrz 2016, 09:17

W kontrolkach Control2 zaznaczony jest Tax Probe a nie Probe ma to jakieś znaczenie ?
TaxProbe to wejście probe osi technicznej. W klasycznym układzie wejście probe jest razem z HOME_Z i wynika to z zaszłości historycznych – było tak gdy kontroler w zasadzie nie miał jeszcze specjalnego wejścia probe - a symulowało to bazowanie w przeciwnym kierunku.
Czy jest gdzieś opis tego wszystkiego?
Najlepiej zajrzeć do programu plc. Ostatnie dwie linie to podpięcie bitu PROBE do wejścia HOME_Z.

Kod: Zaznacz cały

//==============================================================================
// Wejścia HOME
//==============================================================================
#NAME_I 11 = HOME_X
#NAME_I 10 = HOME_Y
#NAME_I 9  = HOME_Z

<< IN HOME_X
>> HOME_0

<< IN HOME_Y
>> HOME_1

<< IN HOME_Z
>> HOME_2

<< IN HOME_Z
>> PROBE    


jojas78
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 35
Rejestracja: 17 sie 2014, 19:10
Lokalizacja: Łomianki

#4

Post napisał: jojas78 » 29 wrz 2016, 14:34

W jaki sposób i czy ma sens rozdzielenie Home_Z i Probe? Rozumiem że trzeba wrowadzić zmiany w PLC


Autor tematu
mawwo
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 239
Rejestracja: 12 wrz 2004, 14:19
Lokalizacja: Pabianice

#5

Post napisał: mawwo » 30 wrz 2016, 19:33

W Machu podobnie miałem , nie było żadnej krańcówki na osi Z a jedynie czujnik narzędzia i wszystko chodziło bardzo dobrze , po wymianie narzędzia robiłem bazowanie i już .

Awatar użytkownika

Żelazny Wasyl
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 16 sty 2008, 11:58
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: Żelazny Wasyl » 26 lut 2017, 12:34

Witam. Podłączę się do tematu.
Mam problem z ustawieniem limitu na osi Z.
Cytat ze starej instrukcji:
Jeżeli mamy &#8222;normalny&#8221; tryb to pozycja &#8222;Z&#8221; jest pozycją końca frezu i na maszynie będzie wypadać różnie gdyż zależy od długości frezu. Natomiast pozycja krańcówki jest zawsze w tym samym miejscu i mamy gwarancję na maksymalne uniesienie osi &#8222;Z&#8221;. Należy jeszcze zaznaczyć, że maszyna nie &#8222;szuka krańcówki&#8221; ale jedzie do jej pozycji &#8211; stąd wniosek, że maszyna musi być wcześniej zbazowana. Aby tą opcję włączyć w ustawieniach &#8222;HOME&#8221; należy kliknąć &#8222;Z na krańcówce&#8221;.

Ja u siebie zmagam się z problemem wysokości maszynowej Z i prawidłowym ustawieniu softlimitu. Po zbazowaniu maszyny i zmierzeniu wysokości narzędzia jadąc do góry Z-etką, za każdym razem mijany jest softlimit i wjeżdżam na krańcówkę Z. Gdy w MID usunę korekcję narzędzia, pozycje maszynowe są prawidłowe i softlimit jest prawidłowo znajdowany. Wygląda na to, że nie znaczyłem odpowiedniego ptaszka w jakiś ustawieniach, bo teraz nie ma ustawień HOME, i moja maszyna nie oblicza gdzie jest softlimit po zmierzeniu narzędzia.
Czy może mi ktoś pomóc w ogarnięciu tego małego problemu, na którym straciłem kilka godzin, z czytaniem wszystkich aktualizacji włącznie?

Wersja PikoCNC 4.2.3 i najnowszy firmware.
Pozdrawiam, Krzysztof.


RobWan
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1617
Rejestracja: 17 paź 2004, 20:49
Lokalizacja: Swarzędz
Kontakt:

#7

Post napisał: RobWan » 26 lut 2017, 20:26

Żelazny Wasyl pisze:Mam problem z ustawieniem limitu na osi Z.
To czytałeś?
http://www.pikocnc.com/download/REF_Z_manual.pdf

Robert

Awatar użytkownika

Żelazny Wasyl
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 16 sty 2008, 11:58
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: Żelazny Wasyl » 27 lut 2017, 15:41

Tak, czytałem, nawet najnowszą wersję, dlatego udało mi się zrobić polecenie G49 w MID.
Stąd dowiedziałem się, że wysokości Z do oprawki narzędzia, bez pomiaru narzędzia, są OK.
Czyli nie ma dodatkowej zakładki lub okienka do kliknięcia :( Może robię jakiś podstawowy błąd przy procedurze bazowania, dlatego pomiar narzędzia nie jest uwzględniony w odległości do krańcówki.
Pozdrawiam, Krzysztof.

Awatar użytkownika

cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#9

Post napisał: cosimo » 28 lut 2017, 09:29

wysokości Z do oprawki narzędzia, bez pomiaru narzędzia, są OK.
A po pomiarze jaką korekcję widać w oknie monitora ? I czy zgadza się z długością tego co wystaje z uchwytu wrzeciona ?
Czyli nie ma dodatkowej zakładki lub okienka do kliknięcia.
Jeśli w ustawieniach jest zaznaczona obecność czujnika długości to przy REF zawsze wykonywany jest pomiar. Jeśli to nie działa prawidłowo to jest jakiś błąd w ustawieniach.

Awatar użytkownika

Żelazny Wasyl
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 16 sty 2008, 11:58
Lokalizacja: Wrocław

#10

Post napisał: Żelazny Wasyl » 28 lut 2017, 18:57

To była dobra podpowiedź. W ustawieniach miałem błąd, który prowadził do złego pomiaru wysokości narzędzia. Wychodziło za krótkie i to w konsekwencji prowadziło do wjeżdżania Z na krańcówkę. Po poprawkach wszystko jest OK.
Dziękuję.
Pozdrawiam, Krzysztof.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”