PikoCNC i listwy zębate

Dyskusje dotyczące działania obsługi programu PikoCNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
gaspar
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1714
Rejestracja: 13 sty 2006, 16:41
Lokalizacja: Stargard
Kontakt:

PikoCNC i listwy zębate

#1

Post napisał: gaspar » 10 lip 2013, 23:28

Jedno mnie nurtuje. Czy nie można by zmienić ustawień tak by łatwiej było dostosować PikoCNC pod listwy zębate i inne nie śrubowe napędy?

Dzisiaj montowałem sterowanie u znajomego, który ma ploter Megaplotu na listwach zębatych.
Problem pojawił się przy wpisywaniu wymiarów w miejscu "Skok śruby".
Moduł listwy zębatej to "1" koło zębate ma 26 zębów, w związku z tym z wzoru wpisywałem:
1 x PI x 26 czyli 1 x 3,14 x 26 = 81,64mm - tyle wykona oś na jeden obrót silnika.

Nie podoba mi się po prostu zapis "skok śruby" i jego ustawienie. Przecież są maszyny ze śrubą, pasem zębatym i listwami zębatymi albo jakimiś napędami linkowymi lub łańcuchowymi i takie uogólnienie jest nie na miejscu. Coś trzeba z tym zrobić.
Może niech będzie "mm na obrót silnika" czy jakoś tak.


https://www.instagram.com/cncworkshop.pl/
Obróbka CNC - frezowanie & toczenie

Tagi:

Awatar użytkownika

cosimo
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 631
Rejestracja: 21 maja 2008, 10:02
Lokalizacja: Damasławek

#2

Post napisał: cosimo » 11 lip 2013, 09:54

Nie podoba mi się po prostu zapis "skok śruby" i jego ustawienie. Przecież są maszyny ze śrubą, pasem zębatym i listwami zębatymi albo jakimiś napędami linkowymi lub łańcuchowymi i takie uogólnienie jest nie na miejscu. Coś trzeba z tym zrobić.
Może niech będzie "mm na obrót silnika" czy jakoś tak.
Masz rację. Może zrobimy „posuw na obrót (mm)” nawiązując do tego, że wyżej jest „liczba kroków na obrót”.


piotr_olbrysz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 478
Rejestracja: 04 mar 2012, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: piotr_olbrysz » 15 lip 2013, 08:25

cosimo pisze:Masz rację. Może zrobimy „posuw na obrót (mm)” nawiązując do tego, że wyżej jest „liczba kroków na obrót”.
Przy okazji proszę pamiętać że czasami 4-oś bedzie osią obrotową, dla której posów w mm/obr bedzie nie na miejscu.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „PikoCNC”