Wybór krańcówek bazujących

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
--ADEK--
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 54
Rejestracja: 07 sie 2013, 20:48
Lokalizacja: Rze

Wybór krańcówek bazujących

#1

Post napisał: --ADEK-- » 14 sie 2013, 21:17

Witam szanownych kolegów.

Przekopałem forum wzdłuż i wszerz i nie znalazłem odpowiedzi. Poszukuję krańcówek bazujących do plotera do ALU.

Puki co jedyne w miarę solidne rozwiązanie jakie znalazłem to coś takiego:

http://allegro.pl/me-8111-wylacznik-kra ... 36202.html

czy te krańcówki są jakiejkolwiek jakości czy wybrać coś innego ? Nie chcę układów optycznych. Może indukcyjne?

Bardzo proszę o jakieś konkretne propozycje z linkiem w możliwie rozsądnej cenie.

Dzięki i pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: tuxcnc » 14 sie 2013, 21:27

Z linku dowiedziałem się, że miniaturowe to jednak pojęcie względne.
Po trzydzieści złotych kupisz bez problemu czujniki indukcyjne.
Ale znam też maszyny gdzie za krańcówki bazujące robią zwykłe mikro switche po dwa złote i też jest OK.
Po prostu najważniejszym parametrem jest powtarzalność zadziałania, a tutaj można być mocno zaskoczonym i to w obydwie strony.

.


Autor tematu
--ADEK--
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 2
Posty: 54
Rejestracja: 07 sie 2013, 20:48
Lokalizacja: Rze

#3

Post napisał: --ADEK-- » 14 sie 2013, 21:47

możesz kolego poradzić mi jakiś konkretny czujnik indukcyjny ?

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 18
Posty: 7781
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: tuxcnc » 14 sie 2013, 22:13

Najlepiej jakiejś przyzwoitej firmy.
Omron idzie tanio trafić na Allegro.
Co do typu to już sprawy się komplikują.
Są zasadniczo trzy rodzaje : NPN, PNP i dwuprzewodowe.
NPN zwiera sygnał wyjściowy do ujemnego bieguna zasilania, PNP do dodatniego, a dwuprzewodowy łączy się w szereg z dodatkowym, odpowiednio dobranym przekaźnikiem.
Zwykle wybór narzuca urządzenie do którego czujnik masz podłączyć.
NPN i PNP mogą też sterować transoptorem i to chyba jest najlepsze rozwiązanie.
Natomiast co do wielkości, to zasada jest generalnie taka, że czym większy, tym z większej odległości zadziała.
To dość ważne, bo jak nie będzie miejsca na wyhamowanie, to suporty będą walić w czujniki.

.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#5

Post napisał: mc2kwacz » 14 sie 2013, 22:43

To trzeba, panie, tak zamontować, żeby mechanika nie uderzała w czujnik, nawet o strefie zadziałania 0,5mm. Skomplikowane to to nie jest... :roll:

Zapomnij o mechanicznych krańcówkach do bazowania w z założenia precyzyjnej maszynie. Takie coś stosuje się jako krańcówki bezpieczeństwa, ostatnia linia obrony. Albo włączniki mechaniczne różnych funkcji, czujniki otwarcia itp.
Wystarczy powtarzalność na poziomie 0,2..0,3mm, kup zwykłe indukcyjne o MAŁEJ strefie czułości. Nie wystarczy? - musisz kupić coś albo bardzo drogiego albo zrobić precyzer jak w tym wątku, dopiero co przerabianym: https://www.cnc.info.pl/topics12/stany- ... 690,20.htm


piotr_olbrysz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 478
Rejestracja: 04 mar 2012, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

#6

Post napisał: piotr_olbrysz » 16 sie 2013, 07:55

mc2kwacz pisze:Zapomnij o mechanicznych krańcówkach do bazowania w z założenia precyzyjnej maszynie
Dobre mechaniczne mają powtarzalność 10um, bywają też IP67.
Takie parametry mają OMRON D2HW-xxxx i są z kabelkami. Trzeba brać te na gwarantawane prądy zadziałania 1mA.
Indukcyjne dobre od złych róznią się tym że dla dobrych określny jest wpływ temeratury na czułosć oraz określony jest zakres działania.

Generalnie im większy zakres działnia i większe zmiany temepratury tym większy błąd.


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#7

Post napisał: mc2kwacz » 16 sie 2013, 13:27

W tych omronach masz od zadziałania do uszkodzenia drogę 1mm. Mało. Poza tym nie zauważyłem w nocie katalogowej powtarzalności pozycji załączenia. Za to jest napisane, że ta pozycja jest +/0- 0,2mm. To co nie jest napisane, jest przypadkowe.


piotr_olbrysz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 478
Rejestracja: 04 mar 2012, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

#8

Post napisał: piotr_olbrysz » 16 sie 2013, 17:26

mc2kwacz pisze:W tych omronach masz od zadziałania do uszkodzenia drogę 1mm
Zależy jaką konstrukcję się wybierze. Dla konstrukcji bez dźwigni przy najeździe czołowym jest to rzeczywiście 1.1mm, dla konstrukcji z dziwignią i najazdem bocznym jest to zależnie od konstrukcji projektanta
mc2kwacz pisze:Poza tym nie zauważyłem w nocie katalogowej powtarzalności pozycji załączenia. Za to jest napisane, że ta pozycja jest +/0- 0,2mm. To co nie jest napisane, jest przypadkowe.
W nocie katalogowej nie ma parametru powtarzalność.
10um to moje wielokrotne pomiary.

Jeżeli ktoś chce mieć pozycjonowanie katalogowe to tylko liniały, krańcówki jak sama nazwa wskazuje służą do sygnalizacji osiągnięcia przybliżonej pozycji. Nie zależnie czy to są mechaniczne czy indukcyjne


mc2kwacz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 9
Posty: 2920
Rejestracja: 27 maja 2013, 22:18
Lokalizacja: gdzieś

#9

Post napisał: mc2kwacz » 16 sie 2013, 20:49

On pytał o krańcówki bazujące.
Owszem, możesz wybrać inną konfigurację, ale wtedy błąd zwiększy się kilkakrotnie co najmniej.
Generalnie nie widzę zalet w stosunku do krańcówki indukcyjnej. Poza ceną. W krańcówce indukcyjnej też masz bardzo dużą powtarzalność krótkookresową. W mechanicznej, nie dość że z racji właściwości materiałów błąd będzie pływał z temperaturą (tak samo jak w indukcyjnej), to na dodatek dochodzi jeszcze naturalne zużycie (ścieranie) ruchomych powierzchni. Niewielkie, ale można zapomnieć o pojedynczych setkach.
Generalnie, jeśli ktoś przerywa pracę albo miewa problemy mechaniczne innego rodzaju, które prowadzą do błędów pozycji narzędzia, to polecam to rozwiązanie na którym sam stanąłem. Tylko trzeba zainwestować w 2 dodatkowe czujniki, reszta to są grosze. Spokojnie można się zmieścić nawet w stówie ze wszystkimi wydatkami. Czyli nie ma takiej maszyny przy której się to nie opłaci. I za tę kwotę oraz kilka godzin roboty, mieć pozycjonowanie rzeczywiście na poziomie pojedynczych setek powtarzalne długookresowo. Wad nie ma żadnych, jak to dla odmiany bywa z wieloma innymi prostymi pomysłami. Ja jestem bardzo zadowolony i dopiero kiedy wymienię napędy X i Y na Easy Servo, będę jeszcze bardziej zadowolony.


piotr_olbrysz
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 478
Rejestracja: 04 mar 2012, 13:51
Lokalizacja: Warszawa

#10

Post napisał: piotr_olbrysz » 16 sie 2013, 21:08

mc2kwacz pisze:Generalnie nie widzę zalet w stosunku do krańcówki indukcyjnej. Poza ceną. W krańcówce indukcyjnej też masz bardzo dużą powtarzalność krótkookresową. W mechanicznej, nie dość że z racji właściwości materiałów błąd będzie pływał z temperaturą (tak samo jak w indukcyjnej), to na dodatek dochodzi jeszcze naturalne zużycie (ścieranie) ruchomych powierzchni.
W elektronice też występuje starzenie.
Generalnie jestem za indukcyjnymi, ale jak mają być dobre to muszą być ;
małej średnicy
dobrej firmy
mały zakres działania bo bezwzględny błąd temperatury jest proporcjonalny do zakresu.

ale jak ktoś chce tanio to polecam te co opisałem.
wzrost błędu gdy jest dżwignia wzrasta proporcjonalnie do przełożenia

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”