Sterownik USB CNConv2v1 "beta" W końcu testujemy i

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 53
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

Sterownik USB CNConv2v1 "beta" W końcu testujemy i

#1

Post napisał: prokopcio » 16 paź 2009, 15:09

Obrazek

Witam betatesterów :)

EDIT (okroiłem opis na forum):
Zainteresowanych proszę o pobranie instrukcji:
http://proma-elektronika.pl/download/doc/CNConv_2v1.pdf


Co chciałbym jeszcze przyszłościowo dorobić :
1. wprowadzenie maksymalnego skoku dla osi x aby jeden element był wykonywany w określonej ilości przejść a nie "na raz"
2. zapisywanie / odczytywanie projektów (rysunek wraz z parametrami)
3. wyodrębnienie parametrów ręcznej pracy (teraz są wspólne z pracą w automacie)
4. Import innych popularnych plików.
5. korekcja luzów
6. korekcja średnicy narzędzia.
7. "podkręcenie" stabilnej prędkości pracy do 100kHz
8. ustawianie kolejności i kierunku wykonywania detali.
9. obsługa innych ważnych wejść wyjść : stop, krańcówki, załączanie narzędzie itp.
10. uruchomienie czwartej osi do obrotu narzędzia (np. noża) zgodnie z kierunkiem ścieżki.

Symulacja:
Import plików PLT i symulacja powinna działać "od ręki"

PROGRAM ---> http://proma-elektronika.pl/download/programy/setup.exe
wszystko w środku :)
Ostatnio zmieniony 04 lip 2010, 23:47 przez prokopcio, łącznie zmieniany 20 razy.



Tagi:


pulek
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 5
Posty: 95
Rejestracja: 14 paź 2009, 12:13
Lokalizacja: NWM

#2

Post napisał: pulek » 17 paź 2009, 10:30

No no, wygląda bardzo imponująco pod względem prostoty obsługi i bardzo ciekawie wygląda to "inteligentne" rozpędzanie / hamowanie - mam rozumieć, że kolor niebieski (w widoku sparametryzowanym) to ustawiona prędkość (zadana), kolor zielony to prędkość bezpieczna a fiolet/czerwień to odcinki płynnego rozpędzania/spowalniania tylko dlaczego jak narysowałem kwadrat 100 x 100 mm w Korelu to w symulacji narzędzie jedzie do punktu [100,02] [99,96] ? a 10mm x 10mm to jedzie do [9,99] [9,99].
Czy symulacja dokładnie odzwierciedla to co wykona maszyna ?
wyczytałem że możesz wysłać procesor jeśli ktoś sobie wykona resztę ?
czy ktoś już ma i testuje ten kontroler?

ps. Fajnie w symulacji z prędkością rzeczywistą chodzi ten suwak prędkości :)


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 53
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#3

Post napisał: prokopcio » 17 paź 2009, 12:12

z tymi przelicznikami są dwie możliwości:
albo masz ustawiony dziwny podział kroku/skok śruby który nie pozwala idealnie pozycjonować fizycznie albo CAD nie eksportuje idealnie pliku - podglądnij plik PLT z notatniku to zobaczysz czy dokładnie został wygenerowany (często nie jest). Moja aplikacja przy jakiś "normalnych" ustawieniach kroków i skoków śruby może zaokrąglić wymiar do równej setki milimetra co może spowodować owo "przekłamanie" o +/-0,01mm np przy skoku śruby 3mm.
np. EduCad z tego co sprawdzałem generuje dokładnie pliki niestety z rozdzielczością 0,025mm więc trzeba ustawić skalę pliku na 2,5 i mamy wszystko ok ale dokładność już narysowanego piku jest 0,025mm i nie da się wyeksportować np kwadratu o dokładnym wymiarze 100,01mm (choć z drugiej strony po co ? ;) ).

na początek sprawdź plik PLT czy został dobrze wyeksportowany z Corel'a
pulek pisze:Czy symulacja dokładnie odzwierciedla to co wykona maszyna ?
stara się odzwierciedlić to co wykona kontroler :) - nie sprawdzałem tej "idealności". Dla zachowania prędkości jest pomijanych trochę pojedyńczych kroków - jeśli potrzebujesz idealnego odzwierciedlenia to zaznacz ptaszek "ideal" - będzie symulowany każdy krok (choćby było ich w rzeczywistości 100 000 / s ) ale kosztem krytycznej prędkości symulacji :(. PC potrzebuje na wyświetlenie jednego kroku o wiele więcej czasu niż kontroler na zrobienie tego kroku.

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#4

Post napisał: webserver » 18 paź 2009, 14:08

Witam
bawiłem się trochę programikiem ( symulacją na razie bo jeszcze nie dostałem kontrolera ) i zastanawia mnie ustawianie punktu 0.0 maszyny nie widzę takiej opcji, widzę ze sprawdzasz hpgl i ustawiasz automatycznie 0.0 w lewym dolny rogu max wysuniętych współrzędnych ale jak bym chciał żeby to był lewy górny ? jak to zrobić jest taka opcja ?
Pozdrawiam PlotComplex.com


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 53
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#5

Post napisał: prokopcio » 18 paź 2009, 14:22

hmmm no tak jest mały problem bo mój program z założenia ma punkt 0,0 w lewym dolnym rogu i do tego punktu się odnosi - puki co należało by zrobić tak (bez kontrolera tego nie zobaczysz) dojechać narzędziem do lewego górnego rogu i wyzerować współrzędne przyciskiem "0000" i zjechać na pozycję - wysokość detalu i wyzerować jeszcze raz. teraz po wciśnięciu startu będzie detal wykonany w lewym górnym rogu. Jeśli powtarzasz detal o jednakowej wysokości to nie będzie problemu ponieważ program i kontroler będą pamiętały pozycję. Gorzej jeśli będziesz często zmieniał detale to trzeba będzie zawsze wykonywać wspomniane czynności (zanim nie wprowadzę opcji, że 0000 ma być w górnym lewym rogu nad czym jeszcze się nie zastanawiałem)....

[ Dodano: 2009-10-18, 14:27 ]
jest o tyle problem, że poza jazdą ręczną jeszcze mój kontroler nie potrafi wykonywać detali w "ujemnych" współrzędnych (czyli poniżej i z lewej strony od punktu zerowego) ale oczywiście już myślę nad tym problemem :)

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#6

Post napisał: webserver » 18 paź 2009, 15:02

ok myślę ze do testów na razie wystarczy.
Pozdrawiam PlotComplex.com


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 53
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#7

Post napisał: prokopcio » 19 paź 2009, 07:31

webserver pisze:Witam
bawiłem się trochę programikiem ( symulacją na razie bo jeszcze nie dostałem kontrolera ) i zastanawia mnie ustawianie punktu 0.0 maszyny nie widzę takiej opcji, widzę ze sprawdzasz hpgl i ustawiasz automatycznie 0.0 w lewym dolny rogu max wysuniętych współrzędnych ale jak bym chciał żeby to był lewy górny ? jak to zrobić jest taka opcja ?
Pobierz teraz (podmień sobie tylko plik CNConv2v1.exe) i zobacz w symulacji czy o to chodziło - Jeśli tak to muszę jeszcze napisać procedurę do przekonfigurowania kontrolera bo narazie jest opcja tylko w symulacji żebyś mi potwierdził, że o to chodziło...

[ Dodano: 2009-10-19, 07:33 ]
oczywiście tą nową opcję zaznacz w konfiguracji :) bo "standardowo" jest to lewy dolny róg.

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#8

Post napisał: webserver » 19 paź 2009, 22:34

Tak dokładnie o to chodziło :smile:
Pozdrawiam PlotComplex.com


krzysiekgrab
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 10
Posty: 741
Rejestracja: 16 lip 2008, 15:07
Lokalizacja: Polska, Augustow

#9

Post napisał: krzysiekgrab » 20 paź 2009, 13:01

Kurcze przy uruchomianiu programu wyskakuje mi błąd, taki jak na zdjęciu

Obrazek

Nic nie mogę zrobić, muszę program zamknąć przez ctrl-alt-del. Co to może być??
„Jeżeli nie znasz portu do którego płyniesz,
to żadne wiatry nie będą Ci sprzyjać”


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 53
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#10

Post napisał: prokopcio » 20 paź 2009, 13:34

oj chodzi o Twoje ustawienia regionalne - zmień w pliku config.ini wszystkie przecinki na kropki a ja pomyślę co można poradzić żeby działało ze wszystkimi ustawieniami.

napisz czy pomogło.
mimo wszystko aplikacja nie powinna się zawieszać nawet przy złej wartości :(

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”