Sterownik UHU - pytania początkującego

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

Sterownik UHU - pytania początkującego

#1

Post napisał: berrrcik21 » 29 lut 2008, 23:32

Witam,
ostatnio trochę poznałem proste sterowniki do silników krokowych, ale jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia i myślę, nad wyposażeniem mojej maszynki w serwa, tzn. przyszłej maszynki, w tym roku zamierzam ja zbudować. Będzie stanowiła bazę do pracy dyplomowej. Dlatego serwa, ponieważ jak zaproponowałem na uczelni, że chcę taką maszynkę zbudować, no to bardzo się ucieszyli, bo mało kto robi taką pracę, ale jak zacząłem omawiać szczegóły (dokładnie, że chce użyć silników krokowych), to nie pasowało im to za bardzo. No i będę musiał jakoś poradzić sobie z serwami. Myślę, że jest wiele osób, które nie wiedzą kompletnie nic na temat sterowania serw i na pewno zawarte tu odpowiedzi nie tylko dla mnie będą skarbnicą wiedzy i potrzebnych informacji. Do rzeczy - mam kilka pytań:
1) Jakie silniki (o jakich parametrach) mogę podłączyć do UHU bez żadnych końcówek mocy itd.?
2) Jakiego typu to mają być silniki, z jakimi enkoderami czy hamulcami?
3) Jakimi parametrami się sugerować wybierając silnik po UHU?
4) Jak należy podłączyć sterowniki do komputera? (widzę, że na płytce jest port RS232, tylko, że ja nie mam takowego w komputerze. Trzeba jakąś płytę główną do tych sterowników, a potem ją podłączyć do komputera, czy trzeba komputer wyposażyć w kartę z dodatkowymi portami RS232?)
5) Czy większością programów do obsługi cnc można sterować te sterowniki? (Głównie będę bazował na Machu, ale nie wykluczam innych programów)
6) Jak należy dobierać zasilanie do silników? Na początek, podstawy podstaw. Skrupulatnie przejrzałem forum i nie znalazłem powyższych informacji, więc pytam :) Dla wielu jest to sprawa oczywista i do tych właśnie osób kieruje moje zapytania licząc na odpowiedzi :) Z góry bardzo dziękuję za pomoc i wyjaśnienia :) Pozdrawiam!! :)

Robert


Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa.
Demokryt

Tagi:


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#2

Post napisał: olo_3 » 01 mar 2008, 02:20

ad. 1)
-uli pisze ze 50A 200V,
tyle ze to bzdura 90V 10A wytrzyma, ( przy bardzo dobrym chłodzeniu nieco więcej)


ad 2)
-enkoder TTL 5V kwadraturowy A B (zalecam wykonanie układu różnicowego i podłączenie negacji sygnałów)
-rozdzielczość enkodera w zależności od skoku śruby, ale nie przesadzaj 500imp na 1mm myślę ze wystarczy później uhu się nie wyrabia, choć im większa tym “ plynniej ” pracują silniki.
- hamulec do osi wiszącej (by nie opadła bez zasilana - ale to nie ma wiele wspólnego z uhu)
- masz tez mnożnik kroku dostępny w uhu (wiec można by teoretycznie założyć duży enkoder), choć to nie takie proste (w pewnych sytuacjach procesor nie wyrabia się)

ad 3)
- V, A, obroty silnika, ilość szczotek (4- zalecane)

ad 4)
- Step/ dir (ttl5v)
- rs232 sluzy strojenia procesora, jest bardzo potrzebne (konieczne) do uruchomiania,
- uhu ma wbudowana optoizolacje na step/dir

ad 5)
-praktycznie wszystkie step-dir (mach w szczególności)

ad 6)
- słabo przeglądałeś tematy uhu wałkowane aż do bólu.
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


Autor tematu
berrrcik21
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 13
Posty: 414
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:31
Lokalizacja: Kraków

#3

Post napisał: berrrcik21 » 01 mar 2008, 09:12

-enkoder TTL 5V kwadraturowy A B (zalecam wykonanie układu różnicowego i podłączenie negacji sygnałów)
co to jest układ różnicowy i co należy rozumieć poprzez negację sygnałów? Czyli jeśli śruba posiada skok 3mm enkoder powiniem mieć około 1500 imp/obrót, tak? To UHU nie steruję włączaniem i wyłączaniem hamulca? To co daje moment trzymający z serwie?
ad 4) - Step/ dir (ttl5v)
Czyli mogę podłączyć bezpośrednio step, dir, oraz zasilnie 5V tak? Ale widziałem na schemacie sterownika napięcie zasilania 12V, a więc jak to jest? :(
ad 6) - słabo przeglądałeś tematy uhu wałkowane aż do bólu.
Starałem się uważnie przeglądać posty dotyczące UHU, ale nieznalazłem :( Czy to jest podobnie jak przy doborze zasilania do silników krokowych? (ilość silników x prąd na fazę)
Z góry dzięki za pomoc i pozdrawiam!! :)
Podziwiać należy wielkie czyny, a nie wielkie słowa.
Demokryt


kszumek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 388
Rejestracja: 04 kwie 2006, 18:08
Lokalizacja: Białystok

#4

Post napisał: kszumek » 01 mar 2008, 10:19

Witam
układ różnicowy pozwala na dłuższe kabelki między enkoderem a UHU
i zmniejsza zakłócenia przesyłanego sygnału.

np: 500imp/obr przy skoku śruby 1mm/obr ,a przy skoku śruby 5mm/obr enkoder powinien mieć 2500imp/obr

Uhu nie posiada sterowania hamulcem a moment wytwarza oczywiście silnik ,Uhu tylko odpowiednio nim steruje

co do zasilania to oprócz podanych przez ciebie do zasilania logiki podłącza się jeszcze zasilnie silnika jak kolega napisał wyżej do 90 V
pozdrawiam


paulg
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 790
Rejestracja: 28 paź 2005, 19:59
Lokalizacja: Wejherowo
Kontakt:

#5

Post napisał: paulg » 01 mar 2008, 11:04

kszumek pisze:a przy skoku śruby 5mm/obr enkoder powinien mieć 2500imp/obr
Hmmm coś mi nie pasuje - co ma skok śruby do rozdzielczości enkodera ??
Jak skok śruby = 1mm/obrót to mamy przy rozdzielczości 500imp właśnie 500imp/mm
Jeżeli skok śruby = 5 to mamy 500/5 = 100imp/mm - i to tyle :razz:
Oczywiście dochodzi kwadratura enkodera czyli mając 500imp/ obrót razy 4 zbocza wychodzi 2000imp.
Czyli licząc znowu wychodzi że przy enkoderze 500imp/obr , przy zliczaniu 4 zboczy mamy rozdzielczość 400imp/mm dla śruby 5mm skok.
Ale zagmatwałem :razz:
Pozdrawiam


kszumek
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 388
Rejestracja: 04 kwie 2006, 18:08
Lokalizacja: Białystok

#6

Post napisał: kszumek » 01 mar 2008, 12:14

Oczywiście że skok śruby nic nie ma do rozdzielczości enkodera
ale przeczytaj wątek jeszcze raz a zrozumiesz o co mi chodziło
kolega pisze że wypadało by stosować jak największą rozdzielczość enkodera
ale ze względu na ograniczenie UHU nie przekraczać 500imp/mm
co w przypadku zastosowania śruby 5mm/obr nie przekroczyć 2500imp/obr rozdzielczości enkodera, twoje obliczenia są okej tylko punkt widzenia inny :-)
pozdrawiam

Awatar użytkownika

clipper7
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2379
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Poznań

#7

Post napisał: clipper7 » 01 mar 2008, 12:14

kszumek pisze:układ różnicowy pozwala na dłuższe kabelki
Wyobraź sobie dwa sygnały, np. +5V i -5V, mierzone wzg. masy. Układ różnicowy polega na tym, że wykorzystujesz różnicę tych sygnałów, czyli w tym przypadku masz jeden sygnał o wartości 10V (+5--5), czyli stosunek S/N (sygnał/zakłócenia) wzrósł Ci 2X. To tak w dużym skrócie i uproszczeniu, sama "idea". Zobacz np. opis zwykłej "skrętki" LAN, tam też masz sygnały różnicowe (TX+, TX-,RX+, RX-).Sygnały takie,w celu zmniejszenia wpływu zakłóceń, przesyła się parami skręcanymi przewodami. Przy wyborze endkodera, weź pod uwagę standard przesyłanych sygnałów. Większość firm oferuje szereg standardów : TTL, RS232, RS 422, RS 485.
B.często stosuje się RS422, który wykorzystuje właśnie sygnały różnicowe. Są oczywiście proste metody zamiany sygnałów różnicowych np. na TTL, stosowany w tańszych, amatorskich sterownikach.
Jeżeli pomogłem - nie zapomnij kliknąć POMÓGŁ


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 12
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#8

Post napisał: Leoo » 01 mar 2008, 14:03

clipper7 pisze:Wyobraź sobie dwa sygnały, np. +5V i -5V, mierzone wzg. masy. Układ różnicowy polega na tym, że wykorzystujesz różnicę tych sygnałów, czyli w tym przypadku masz jeden sygnał o wartości 10V (+5--5), czyli stosunek S/N (sygnał/zakłócenia) wzrósł Ci 2X.
Powyższe jest zgodne np. z RS232, który wymaga symetrycznego zasilania. Są jednak inne układy, nadajniki linii pracujące różnicowo z pojedyńczego źródła np. SN75174.
Załączniki
sn75174.pdf
(515.8 KiB) Pobrany 732 razy


korinsj
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 80
Rejestracja: 08 wrz 2004, 18:20
Lokalizacja: Miłoszyce
Kontakt:

#9

Post napisał: korinsj » 01 mar 2008, 15:06

RS232 nie pracuje z sygnałem różnicowym, ale z bipolarnym poziomem napięć.
RS485 wykorzystuje sygnał różnicowy przy unipolarnym zasilaniu.

...i pewnie dwa 75176 zasilone +5V i zamocowane tuż przy enkoderze kwadraturowym i drugie dwa 75176 podłączone do płytki elektroniki sterownika byłyby idealne do transmisji tych sygnałów na pewną odległość w dość mocno zakłóconym środowisku.

SM


qqaz
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2123
Rejestracja: 28 sty 2007, 16:12
Lokalizacja: Łódź

#10

Post napisał: qqaz » 01 mar 2008, 16:37

A może MC3486 - trochę koresponduje z tematem https://www.cnc.info.pl/topics12/precyz ... 970,20.htm
Przyszło zrobić samemu :cry:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”