Sterownik silnika krokowego na ULN2003

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
satch
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 27 lut 2010, 16:30
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław

Sterownik silnika krokowego na ULN2003

#1

Post napisał: satch » 27 lut 2010, 16:40

Witam wszystkich. Chciałbym się podzielić swoim schematem sterownika silnika krokowego.
Nie jestem pewien czy jest poprawnie zbudowany (głównie chodzi o układ ULN2003). Bardzo by mi zależało na waszych opiniach. Jest to projekt sterownika raczej do nauki programowania silnika, na chwilę obecną nie przewiduję dla niego poważniejszego zastosowania typu frezarka itp. Projekt ma na celu zaznajomienie się z tematyka CNC w mniejszym/większym stopniu.
Załączniki
sterownik.pdf
(23.84 KiB) Pobrany 1069 razy



Tagi:


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#2

Post napisał: Leoo » 27 lut 2010, 18:05

No pięknie.
Wolne wejścia ULN trzeba połączyć do GND.
Widzę tylko wejścia LEWO i PRAWO. Jak będzie się odbywało zadawanie prędkości?
Może pokaże Kolega jakieś tablice sterujące kluczami faz?

Awatar użytkownika

zacharius
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 2560
Rejestracja: 04 paź 2007, 01:32
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

#3

Post napisał: zacharius » 27 lut 2010, 18:39

i jeszcze jedno: żeby LCD dobrze się zachowywał trzeba by go nakarmić 6V a nie 5, zwłaszcza jak ma podświetlenie zasilane z tej samej linii. nie będzie migotał w momentach odświeżania informacji.
Nie otrzymasz koni wyścigowych krzyżując dwa osły


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#4

Post napisał: Leoo » 27 lut 2010, 19:23

zacharius pisze:i jeszcze jedno: żeby LCD dobrze się zachowywał trzeba by go nakarmić 6V a nie 5, zwłaszcza jak ma podświetlenie zasilane z tej samej linii. nie będzie migotał w momentach odświeżania informacji.
No, no... sterownik silnika unipolarnego STEP/DIR z wyświetlaczem... Co on tam będzie pokazywał? Może ciśnienie albo temperaturę? Ze cztery takie sterowniki i braknie płyty czołowej w obudowie :cool:
Wszystkie wyświetlacze jakie mam działają normalnie z 5V :idea:


Autor tematu
satch
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 27 lut 2010, 16:30
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław

#5

Post napisał: satch » 27 lut 2010, 20:42

Nie jest to mój pierwszy układ na uC i wiem że wyświetlacz LCD będzie się dobrze sprawował z zasilaniem 5V. A co będzie wyświetlał, specjalnie dla kolegi Leoo może wyświetlać ile dni pozostało do jego urodzin :-) lub imienin. A tak na poważnie, jeszcze sie nad tym nie zastanawiałem, może kierunek, obroty itp. Jak wspomniałem wcześniej, dodanie LCD ma charakter edukacyjny, jeżeli kogoś denerwuje jego obecność może na niego nie zwracać uwagi :)
Zadawanie prędkości będzie odbywało się za pomocą potencjometru, który jest podłączony do przetwornika AD uC. Zapewne napięciem odniesienia będzie zewnętrzne 5V lub wewnętrzne 2.56V (kwestia ustawienia bitów 8 i 7 w rejestrze ADMUX).
Czy z waszego punktu widzenia, doswiadczenia, sterownik bedzie działać ???


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#6

Post napisał: Leoo » 28 lut 2010, 00:24

Dygresja na temat wyświetlacza była skierowana do kolegi zacharius. Oczywiście Kolega może zaimplementować zegar, kalendarz, barometr, obrotomierz, czy co tam przyjdzie do głowy ale może braknąć wydajności na płynne generowanie fali sterującej silnik. Przeglądając setki aplikacji sterowników silników krokowych nie natknąłem się na podobny z wyświetlaczem. Najlepszym wskaźnikiem pracy sterownika jest sam silnik.
satch pisze:Czy z waszego punktu widzenia, doswiadczenia, sterownik bedzie działać ???
Pewnie, że będzie, pod warunkiem doboru odpowiedniego silnika i jego napięcia zasilania.
O jakim silniku mówimy?
Dla przykładu taki działa:


Autor tematu
satch
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 27 lut 2010, 16:30
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław

#7

Post napisał: satch » 28 lut 2010, 01:06

Jako że uC (Atmega8) zasilany jest napięciem 4.5 - 5.5V chciałem aby silnik również był zasilany napięciem z tego przedziału (nominalnie 5V, ze wspólnego źródła) bez konieczności implementowania w konstrukcję dodatkowego źródła zasilania. Przeglądając oferty na Allegro natknąłem się na kilka ciekawych pozycji:
http://allegro.pl/item934325538_silnik_ ... t_cnc.html
http://allegro.pl/item930455397_silnik_ ... c_bcm.html
http://allegro.pl/item936871603_silnik_ ... t_cnc.html
Czy te silniki będą współpracować ze sterownikiem. Jedna pozycja podajże jest pod 5.16V (powinna działać ?), co do reszty mam wątpliwości. I tutaj kieruję swoje pytanie. Czy jeżeli silnik jest dedykowany pod napięcie załóżmy 3.2V, a podpinamy mu 5V jak u mnie, to czy silnik będzie działać, czy padnie od razu? Podobnie w przypadku silników np. pod napięcie 12V, co się stanie jak podłącze zasilanie 5V.
bardzo bym prosił o propozycje modeli silników które wg was fachowców były by optymalnym wyborem.
Cały czas przypominam, że dopiero zaczynam zabawę z silnikami krokowym, więc proszę o wyrozumiałość. Kierujmy się zasadą, że każdy z was nie od razu pojął, zrozumiał, okiełznał tematyke silników krokowych.

Bym zapomniał. Dlaczego Leoo proponujesz podłączenie wolnych pinów ULN-a pod masę?
Pytam z czystej ciekawości oraz chciałbym zrozumiec dlaczego tak, a nie inaczej :)


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#8

Post napisał: Leoo » 28 lut 2010, 15:47

Nie chcę Kolegi zrazić do projektu ale nie widzę większego zaangażowania w rozwiązanie "problemu". Wycieczka na Alledrogo przyniosła jedynie trzy linki i masę elementarnych pytań, na które odpowiedzi można znaleźć w kilka minut. Nawet nie zadał sobie Kolega trudu, by sprawdzić jaką wydajność prądową ma ULN i żeby nie było wątpliwości, żaden z przytoczonych silników nie nadaje się. Zalecenia projektowe odnośnie nieużywanych wejść znajdują się jako odrębny dział w każdej książce z dziedziny układów cyfrowych.
Kiedy będzie się Kolega wytężał szukając wiedzy, proszę znaleźć informację kiedy można silnik krokowy zasilać wyższym napięciem niż nominalne a także co to jest półkrok i mikrokrok. Dobrze było by wiedzieć czym różni się silnik unipolarny od bipolarnego.


Autor tematu
satch
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 27 lut 2010, 16:30
Lokalizacja: Częstochowa/Wrocław

#9

Post napisał: satch » 28 lut 2010, 16:27

Widzę, że kolega Leoo swoja zabawę z elektroniką i CNC od razu zaczął od konstrukcji zegara atomowego z komórką cezową, jeśli chodzi o silniki krokowe to z pewnością pierwszą konstrukcją był sterownik do lasera VCSEL. Skoro piszę na forum to znaczy, że mam kilka dylematów, zawahań to znaczy że nie doszukałem się do tej pory odpowiedniej literatury na temat "dobór odpowiedniego silnika krokowego ". Już kilkakrotnie wspominałem, że zaczynam zabawę z silnikami krokowymi i od razu całej wiedzy posiąść nie podołam. Moglibyśmy z kolegą Leoo wszcząć bardzo interesujący dialog na temat Bondingu anodowego, mokrego anizotropowego trawienia krzemu, wykorzystaniu związków AIIIBV w technologii wspólczesnej optoelektroniki, ale zapewne kolega nie ma pojęcia co to jest bonding, laser VCSEL. Jeżeli kolega miałby jakieś pytania na forum odnośnie wyżej wymienionych technologii zaszczytem było by dla mnie móc pomóc osobie która głodna wiedzy pragnie poszerzyć swoje horyzonty. Zatem powoli zmierzamy do sedna sprawy, jeżeli od razu nie miałeś zamiaru pomóc, tylko bardziej uświadomic mi mój stan wiedzy z zakresu CNC i silników krokowych (który bez wątpienia jest na niskim poziomie) trzeba było dać sobie spokój. Ale jest to forum, więc każdy ma prawo podzielić się swoim zdaniem.

Dla sprostowania, układ ULN2003 jest typu otwarty kolektor, wydajność prądowa wynosi 500mA.
Silnik unipolarny -sterowany jest z jednego źródła zasilania (o jednej biegunowości (+) i jednym kierunkiem prądu), posiada 2 uzwojenia z środkowym uzwojeniem, 5 lub 6 wyprowadzeń.
Silnik bipolarny-zasilanie symetryczne (+ i -), dwa uzwojenia ale bez środkowego odczepu.


Leoo
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 4017
Rejestracja: 15 lis 2006, 22:01
Lokalizacja: Tarnobrzeg

#10

Post napisał: Leoo » 28 lut 2010, 20:54

satch pisze:Zatem powoli zmierzamy do sedna sprawy, jeżeli od razu nie miałeś zamiaru pomóc, tylko bardziej uświadomic mi mój stan wiedzy z zakresu CNC i silników krokowych (który bez wątpienia jest na niskim poziomie) trzeba było dać sobie spokój.
Co innego znaczy pomagać a co innego odwalić za kogoś całą robotę i wyłożyć na talerzu gotowy projekt.
Jeśli w dobie internetu na forum poświęconym CNC ktoś zadaje pytanie o sterownik silnika krokowego, jest to objaw gargantuicznych rozmiarów lenistwa.
Konkretnie w tym przypadku nie ma znaczenia, że Kolega jest specjalistą od Bondingu anodowego czy związków AIIIBV.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”