Sterownik / interpreter HPGL na ATMega16

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
popiol667
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 17 kwie 2014, 18:05
Lokalizacja: Kraków

Sterownik / interpreter HPGL na ATMega16

#1

Post napisał: popiol667 » 17 kwie 2014, 18:34

Jako że to mój pierwszy post na tym forum, wypadało by się przywitać, co niezwłocznie czynię - Witam serdecznie wszystkich użytkowników!

W bardzo powolnym tempie buduję mini frezarkę grawerującą do PCB / laminatu. Jako że z wykształcenia i zamiłowania jestem elektronikiem zacząłem od zakupu silników krokowych (unipolarne, 1,8st., komplet maleństw 1,2A i komplet 2A ) i budowy sterownika na atmega16.

Założenia:
1. Program w Delphi, który "obrabia" plik PLT i wysyła poprzez RS232 komendy ruchu w osi X-Y (względne współrzędne, ruch o ileś kroków), lub lub komendy ruchu w osi Z.
2. Jakiś tam protokół komunikacji powstał - oprogramowanie wysyła komendę, sterownik odpowiada, że przyjął, potem że wykonał - cosik a'la modbus i 8bit. CRC.
3. Do zabawy zastosowałem baterię tranzystorów IRF540N, docelowo będzie SSK-B01 lub własna konstrukcja na STK672-110 lub 080.
4. Załączam wersję beta programu w AVR C, która z powodzeniem kręci silnikami i rysuje linie. Prędkość można regulować poprzez dzielnik taktowania Timer0 - docelowo przerwanie będzie dla Compare - samo sobie będzie zmieniało wartość progu (implementacja rampy) - ale to jeszcze odległa przyszłość i kawał przyswojonej wiedzy przede mną.

Pozdrawiam!
Załączniki

[Rozszerzenie c zostało wyłączone i nie będzie dłużej wyświetlane.]




Tagi:


jomat
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 168
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:03
Lokalizacja: Świdnica

#2

Post napisał: jomat » 17 kwie 2014, 18:42

Z zaciekawieniem będę śledzić postępy prac.
Optuję za tym by programik oprócz bezpośredniego wysyłania komend
do sterownika miał też opcję "zapisz jako...g-code" :grin:
Taki CopperCAM po polsku.

Awatar użytkownika

corano
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 324
Rejestracja: 30 paź 2007, 20:40
Lokalizacja: https://t.me/pump_upp
Kontakt:

#3

Post napisał: corano » 17 kwie 2014, 19:26

O cholera.. z miłą chęcią prześledzę ten temacik. 3mam kciuki.


Autor tematu
popiol667
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 17 kwie 2014, 18:05
Lokalizacja: Kraków

#4

Post napisał: popiol667 » 17 kwie 2014, 19:56

Oj, chyba w takim trybie pracy można zapomnieć o "rampie" (tzn. komenda, komenda, komenda), bo sterownik nie wie co ma zrobić za chwilę (zatrzymać się (wyhamować) czy kreślić dalej (nie zwalniać)).
Jeśli dobrze rozumiem w definicji rampy jest jakaś prędkość bazowa Vmin którą można zawsze osiągnąć niejako skokowo (bez łagodnego startu) - ostatecznie sterownik może pracować z tą stałą prędkością Vmin, co oczywiście da nam w pełni wykorzystać możliwości maszyny?

Pozdrawiam!


mati10025
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 14
Rejestracja: 20 paź 2008, 11:45
Lokalizacja: Mrągowo

#5

Post napisał: mati10025 » 09 paź 2015, 03:55

Trochę odgrzebuje ale Czy autor podzieliłby się programem w delphi. Chodzi mi o samą obróbkę plików PLT. Jestem obecnie na etapie budowy styroploterka i po głowie chodzi mi napisanie programu sterującego ale komunikacja raczej po USB na PIC18f.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”