Pomoc w doborze kabli itp.

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
majkel1987
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 461
Rejestracja: 07 lut 2012, 11:26
Lokalizacja: Wyspy

Pomoc w doborze kabli itp.

#1

Post napisał: majkel1987 » 10 gru 2015, 14:50

Witam
Wiem że trochę było n forum o kablach ale wciąż nie bardzo dla mnie jasne co i jak. Trochę inaczej w linkach trochę inaczej ludzie piszą, albo ja ostatnio, mając dużo na głowie, nie czaje :).
Mam kilka pytań.
1. Kontroler ruchu IP-M, dla wyjścia ethernet chciałem zrobić wtyczkę w obudowie skrzynki sterowniczej i połączyć kontroler do skrzynki i drugi kabel skrzynka-komp. Wydaje mi się że pierwszy kabel powinien być prosty a dalej przedłużenie do kompa kabel krosowany, czy oba krosowane?
2. KAble LiYCY dla podłączeń IP-M - sterownik i sterownik - krokowce.
Krokowce połączyć kablem LiYCY-CY(pary w oplocie i oplot na całości)
IP-M sterownik, kablami LiYCYP (skręcane pary, folia na całości i oplot).
CZy to są odpowiednie kable do tych połączeń?
Czy dać LiYCY-CY i na stery i na krokowce, czy inaczej dobrać?
3. Jeśli parowany to dać jedną parę STEP+/- a drugą DIR+/-, czy zmieszać?
Wydaje mi się że ta pierwsza opcja jest poprawna ale chcę się upewnić.
4. Czy to zasilanie, ten typ, dla IP-M jest wystarczająco stabilne 24V 1A?
http://www.ebay.co.uk/itm/LED-Strip-Lig ... JQSuM4M-Bg

Do falownika mam kabel falownikowy więc będzie ok. Zasilanie falownika osobno. Zasilanie do krokowców i IP-M`a razem (oddzielne od zaś falownika). Kable zasilania w oplocie. Dodatkowo chcę dać ferryty na kablach od krokowców od strony kontrolera.
5. Dać ferryty tylko na kablach od kroków czy też na sterowaniu?

Co myślicie? Proszę o podpowiedzi.



Tagi:


atom1477
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2793
Rejestracja: 21 kwie 2011, 10:58
Lokalizacja: ::

Re: Pomoc w doborze kabli itp.

#2

Post napisał: atom1477 » 14 gru 2015, 16:53

majkel1987 pisze:3. Jeśli parowany to dać jedną parę STEP+/- a drugą DIR+/-, czy zmieszać?
Wydaje mi się że ta pierwsza opcja jest poprawna ale chcę się upewnić.
Co to znaczy "zmieszać"?
Oczywiście każdy sygnał pasuje puścić jedną parą. Czyli sygnał i masę skręcone razem.


Autor tematu
majkel1987
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 461
Rejestracja: 07 lut 2012, 11:26
Lokalizacja: Wyspy

#3

Post napisał: majkel1987 » 14 gru 2015, 21:29

Zmieszać czyli Step+ i Dir+ jedną parą.

Czyli daję step+/- jedną parą. Dzięki
Mam już kable. Kupiłem LiYCY-CY (podwójnie chronione plecionką) dam je między stery i silniki i między IP-M i ster.
Na krańcówki, e-stop i czujnik wysokości dam LiYCYP (parowane skręcane chronione plecionką tylko z zewnątrz) Z każdej krańcówki i reszty do skrzynki osobnymi kablami a w skrzynce jednym 16to żyłowym do ip-ma.

Szkoda że nikt nie pomoże więcej bo żyję w niepewności i to mnie dobija.


Takayukii
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 54
Rejestracja: 19 cze 2014, 19:08
Lokalizacja: Nowa Sól

#4

Post napisał: Takayukii » 15 gru 2015, 21:11

To powiem jak działa u mnie IP/M, z tym że jest to tymczasowa prowizorka niezgodna ze sztuką i zaleceniami - póki serw nie założę. To że działa i nie ma zakłóceń, nie musi być regułą ;)
Zasilanie jakiś Omron 2A za 100 z allegro, do chińskiego od ledów bałbym się podłączać sterownik za tysiaka... zasila jeszcze kilka przekaźników, wentylatory i przekaźnik bezpieczeństwa.
Wrzeciono chińczyk 2.2kw i silniki krokowe - przewód czterożyłowy ekranowany
IP-M - sterowniki M860 skrętka, +- w jednej parze skręconego przewodu
Sterowniki krokówek zasilane jakimś zasilaczem 50V a allegro, z telekomunikacji czy czegoś.
Krańcówki +- i czujnik indukcyjny home - przewód dwużyłowy nieekranowany.
Chiński falownik [zakładam, ze ot nie wrzeciono/przewód bo ekranowane] sieje zakłóceniami tak że monitor po VGA puszczony lekko śnieży, jednak działa sterowanie bez zastrzeżeń.

Jak kolega chce dać wszystkie przewody w ekranie na pewno będzie to lepiej... a czy 100% dobrze musiałby się ktoś kto się zna wypowiedzieć ;)


Autor tematu
majkel1987
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 461
Rejestracja: 07 lut 2012, 11:26
Lokalizacja: Wyspy

#5

Post napisał: majkel1987 » 15 gru 2015, 22:01

No dzięki za info.
JA jadę na impulsowych właśnie chińskich zasilaczach dla M542. NA starym configu jakoś chodziły. Teraz dam dodatkowo topiki, taki plan. Tak samo na kontroler, nie pamiętam ale jak coś to sam kontroler ma chyba zabezpieczenia.

Z tego co czytałem to ekrany z plecionki na krokowce i stery. Folia ekranowa się na stery nie nadaje a na krokowce za słaba. Ja daje podwójny ekran tylko te pary nie są skręcone. Nie wiem czy nie ma takich kabli czy źle szukałem.

Inverter i wrzeciono też mam chińskie. Moje chłodzone powietrzem. Niby pisało że 3kW a inverter 4kW. Tak swoją drogą nie wiem jaki dać bezpiecznik, ile taki invverter ciągnie Amper. Kabel do wrzeciona ekran z plecionki i foli.

[ Dodano: 2015-12-15, 22:03 ]
Ja teraz składam wszystko do skrzynki. Dziś mi przyszła i planuje jak kable pociągnąć.

[ Dodano: 2015-12-15, 22:13 ]
Też mi te chińskie zasilacze się nie podobają. A do sterowania kontrolerem kosztował 36zł do sterowników
48V 10A jakieś 200zł. zobaczymy....

[ Dodano: 2015-12-15, 22:28 ]
Swoją drogą zasilacze na 24W 24V 1A, to i tak nie są drogie.

[ Dodano: 2015-12-15, 22:57 ]
W sumie kolega ma rację z tym zasilaczem do IP-Ma. Podejrzałem u kolegi z forum i kupiłem ten:
http://www.ebay.co.uk/itm/231266780892? ... EBIDX%3AIT

Może jeszcze zmienię ten do sterowników i skrzynka będzie wyglądać jak trzeba.


Takayukii
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 54
Rejestracja: 19 cze 2014, 19:08
Lokalizacja: Nowa Sól

#6

Post napisał: Takayukii » 18 gru 2015, 15:52

Pobór prądu przez falownik powinien być w instrukcji, mi w paczce z wrzecionem i falownikiem przysłali porządną instrukcję, z opisanym wszystkim od a do z.


Autor tematu
majkel1987
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 461
Rejestracja: 07 lut 2012, 11:26
Lokalizacja: Wyspy

#7

Post napisał: majkel1987 » 18 gru 2015, 22:25

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Taką instrukcję mam. Oznaczenia na falowniku jak na zdięciu i nie widzę żadnych modeli na liście które pasują. Falownik zasilany jest napięciem 230V więc pasują tylko pierwsze cztery pozycje.
Chyba że znów źle patrzę albo czegoś nie czaję.

I tak się przyglądam i coś mi się nie podoba. Najprawdopodobniej chińczyki przykleili złą naklejkę. "E" powinno być z prawej, 4KW na naklejce na obudowie to tak naprawdę 4KVA i wrzeciono 2,2KW a nie 3KW. Jeśli tak to pasuje mi model czwarty na liście "single i 3phase".
Jeśli tak jest to piny na inverterze powinny być tak: R S T P Pr U V W E, a u mnie naklejka wskazuje że zaczyna się od E.
Fizycznie podłączyłem się pod piny dla 230V pin 2,3, dla falownika pin 7,8,9.
Wrzeciono jak do tej pory działało ok. Prawp/lewo bez problemu. Więc jak by ktoś mógł mi pomóc. Będę podłączał też czwarty przewód PE, chcę zrobić jak należy, a nie chciałbym żeby okazało się, że ten przewód jest podłączony z jakąś fazą czy coś i mi pójdzie napięcie na obudowę lub inne polki naodstawiam.
Te Ampery na wyjściu to podane są na jedną fazę czy jak?
Jak by koledzy zechcieli zerknąć to by było fajnie.

[ Dodano: 2015-12-18, 22:28 ]
I właśnie przez takie niedociągnięcia dostaje żylaków na mózgu i sam nie wiem czy ja źle robię czy ktoś spartolił a ja się męczę niepotrzebnie.


Takayukii
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 54
Rejestracja: 19 cze 2014, 19:08
Lokalizacja: Nowa Sól

#8

Post napisał: Takayukii » 18 gru 2015, 23:43

Zobaczę jutro czy mam takie same zaciski, i jak to jest podłączone... ekran przewodu wrzeciona podłączałem ale nie pamiętam jak. Tak samo obroty lewo/prawo/wyłączone i regulacja prędkości z potencjometru 10k - wg schematu z tej instrukcji robiłem.
Instrukcja i falownik na oko to samo co u mnie [2.2kw], nie mam dokładniejszych zdjęć.
Przy 2.2kW będzie pobierał ~10A z sieci, plus strata ze sprawności [nie wiem jaką falownik ma?]
Mi cała maszyna na bezpieczniku 16A z jednej fazy działa - wrzeciono, silniki, komputer, sporadycznie jeszcze odkurzacz.
Docelowo chcę to podzielić na kilka faz, jak będę porządną skrzynkę z elektryką robić.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Autor tematu
majkel1987
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 461
Rejestracja: 07 lut 2012, 11:26
Lokalizacja: Wyspy

#9

Post napisał: majkel1987 » 19 gru 2015, 12:26

Takayukii pisze:Zobaczę jutro czy mam takie same zaciski, i jak to jest podłączone
No spoko. Dzięki
Takayukii pisze:Instrukcja i falownik na oko to samo co u mnie [2.2kw], nie mam dokładniejszych zdjęć
NA oko to one wszystkie tak wyglądają :)


Takayukii
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 4
Posty: 54
Rejestracja: 19 cze 2014, 19:08
Lokalizacja: Nowa Sól

#10

Post napisał: Takayukii » 19 gru 2015, 20:18

W moim jest zacisk PE jako ostatni po prawej...

Obrazek

Obrazek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”