Płyta główna "resetuje" się kilka razy przy urucho

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
MarcinxD
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 228
Rejestracja: 17 gru 2009, 20:09
Lokalizacja: Zbąszyń

Płyta główna "resetuje" się kilka razy przy urucho

#1

Post napisał: MarcinxD » 21 kwie 2014, 20:21

Witam,
miałem w maszynie zainstalowaną płytę główną SSK-MB lecz zachciało mi się krańcówek magnetycznych, więc musiałem wymienić na płytę główną z optoizolacją i wybór padł na
"5 Axis CNC Breakout Interface Board For Stepper Driver Mach3 With USB". Oczywiście wszystkie piny przypisane odpowiednio w machu.

Mam otóż taki problem: przy uruchamianiu maszyny gdy mam podpięte krańcówki NC (i bez różnicy czy magnetyczne czy zwykłe) to płyta tak jakby się resetowała kilka razy po czym to ustaje. Mniej więcej 10 razy się zresetuje, czyli w czasie pracy dioda mignie, przekaźnik "pyknie" i na sterownikach widzę, że mrugnie zielona dioda (sterowniki M542). Dzieje się to nawet jak na komputerze nie jest włączony mach. A co ciekawe ten problem nie występuje ponownie od początku jak odłączę zasilanie (USB i +12) a tylko przy ponownym uruchomieniu komputera.

Czy ktoś ma jakiś pomysł gdzie mogę szukać problemu?


Pozdrawiam Marcin

Awatar użytkownika

noel20
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1395
Rejestracja: 02 lip 2010, 07:15
Lokalizacja: Białystok

#2

Post napisał: noel20 » 21 kwie 2014, 20:28

Przy uruchamianiu komputera na pinach portu lpt pojawiają się losowe sygnały.
Było omawiane na forum niedawno.
https://www.cnc.info.pl/topics54/mrugan ... t=mruganie
Włączaj zasilanie płyty po uruchomieniu komputera i programu sterującego.

Awatar użytkownika

Autor tematu
MarcinxD
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 228
Rejestracja: 17 gru 2009, 20:09
Lokalizacja: Zbąszyń

#3

Post napisał: MarcinxD » 21 kwie 2014, 22:44

Sprawdziłem czy może w pośpiechu nie uruchamiam elektroniki przed machem ale robię wszystko jak przystało czyli najpierw program potem maszyna.

Pragnę przypomnieć, że problem występuje tylko i wyłącznie jak mamy przejście między GND a pinem krańcówki bądź E-stop (i bez różnicy czy w machu mam ustawione na NO czy NC) i jest to kilkanaście kliknięć i nawet gdy mam migający reset (wciśnięty ~ w machu) i przy "resecie płytki" to płyta daje enable na sterowniki (zielona dioda na sterowniku) co jest bardzo nie w porządku ponieważ powinny silniki być zluzowane.

Problem nie występuje jak mam odłączoną płytę od LPT. Czy można podejrzewać uszkodzenie płytki?
Pozdrawiam Marcin


Hrumque
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 291
Rejestracja: 25 mar 2013, 19:15
Lokalizacja: Opole

#4

Post napisał: Hrumque » 18 sty 2015, 23:48

MarcinxD pisze: Problem nie występuje jak mam odłączoną płytę od LPT. Czy można podejrzewać uszkodzenie płytki?
Może komputer ci odcina +5v z usb, bo wykrywa przeciążenie portu a równocześnie nie wykrywa na nim urządzenia (bo płyta tylko "kradnie zasilanie")?

Ja bym dla testu podłączył inne zasilane do tej płytki. Podawanie +5v z delikatnego USB z komputera, o wydajności 500mA (a tak na prawdę - bez rozpoznania urządzenia usb - ledwo 100-150mA) to proszenie się o kłopoty. Niby tam nic nie ma co prąd pobiera, no ale 3 osie po 3 transoptory (dir, clk, enable) a każdy po 5-10 mA, plus transoptory od wejść, układ PWMu, te TTLowe bufory ... Nie sztuka przekroczyć 150mA, a niektóre komputery/układy usb - monitorują pobór prądu i odcinają/reseetują gdy urządzenie usb nie przedstawi się i nie poprosi o większą wydajność.

Podepnij w to miejsce usb do płytki jakiś wydajniejszy zasilacz 5v - choćby jakąś ładowarkę usb (bo dają 1-2A bez protestów i nie odłączają zasilania gdy urządzenie nierozpoznane)

Awatar użytkownika

Autor tematu
MarcinxD
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 228
Rejestracja: 17 gru 2009, 20:09
Lokalizacja: Zbąszyń

#5

Post napisał: MarcinxD » 19 sty 2015, 22:33

Hmmm... no tego nie próbowałem.
Dzięki postaram się to sprawdzić i zdam relację.
Pozdrawiam Marcin

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”