Kto chętny do testów kontrolera CNC/USB ? 1,22zł

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 21
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

Kto chętny do testów kontrolera CNC/USB ? 1,22zł

#1

Post napisał: prokopcio » 03 wrz 2008, 11:28

Witam.
Dość dawno zaprojektowałem i uruchomiłem prototypową wersję sterownika CNC współpracującą z komputerem przez port USB ale byłem zmuszony projekt odstawić do szuflady ze względu na brak wolnego czasu, ale zamierzam powrócić do tematu. Chciałbym kilka sztuk (3-5) czyli niewiele sprezentować forumowiczom do testowania (poprawiono 8-10-2009 : kontrolerów nie mogę sprezentować tylko sprzedaję za 1zł netto ) - PROSZĘ O WYROZUMIAŁOŚĆ - NA PEWNO NIE DAM RADY WYSŁAĆ WSZYSTKIM, KTÓRZY SIĘ ZGŁOSZĄ i będę musiał jakoś wybrać w niewiadomy jeszcze dla mnie sposób :( to będzie trudne. Program komunikacyjny i symulacyjny pracę jak również sam program zawarty we wnętrzu kontrolera jeszcze kuleje ale działa. W skrócie o sterowniku i programie:

Rzeczy, które już są i działają (jeszcze kilka rzeczy trzeba dopieścić):

1. obsługiwane pliki : HPGL (testowane Corel, CadStd)
2. kontroler podłączany do portu USB
3. kontroler zawarty we wtyczce DB25
4. obsługa 3osi (na razie 2,5D)
5. "inteligentne" rozpędzanie/hamowanie
6. prędkości lotu / obróbki
7. podgląd wykonywania w czasie rzeczywistym
8. symulacja pracy
9. skalowanie
10. obszar pracy maszyny i obszar materiału
11. możliwość pracy wielu maszyn jednocześnie (1konwerter / 1maszyna)
12. możliwość aktualizacji oprogramowania kontrolera

do wykonania jeszcze:
13. obsługa dodatkowych wejść / wyjść
14. korekcja luzu
15. import innych popularnych plików
16. łączenie (najczęściej przypadkowo wykonanych) przerw w rysunku.
17. jeszcze trochę funkcji ;)

Obrazek

tutaj krótka prezentacja z pierwszego uruchomienia (ręką się bawiła moja córeczka ;) ):


Układ jest jedynie "silnikiem" większego sterownika do wypalarki plazmowej, który docelowo projektuję. Zależy mi bardzo na Waszej opinii, sugestiach i wyszukaniu felerów itp. Wybór osób będzie trudny i na pewno sterowniki nie powędrują do osób świeżo zapisanych na forum. Niestety z góry podkreślam, że projekt będzie się rozwijał dość powoli :(. Planuję obiecane kontrolery wysłać początkiem listopada żeby jeszcze wersję dopracować przystępnie dla ogółu ponieważ teraz to tylko ja umiem to ustrojstwo obsłużyć ;). Choć pliki aktualizacyjne będziemy zmieniać pewnie bardzo często.

Wszystkie pytania/sugestie/propozycje proszę pisać w tym temacie.
Podkreślę, że nie przewiduję konkretnie tego kontrolera rozbudowywać do wersji Super-Hiper-Extra....... tylko usprawnić to co jest, żeby działało bardzo stabilnie i niezawodnie więc proszę nie pytać czy dołożę 4 i 5 oś itp.... Program PC ograniczę tylko do symulacji i wizualizacji pracy - przygotowanie pliku musi być wykonane w zewnętrznym programie CAD np CorelDraw (tutaj dość łatwo wprowadzić offset narzędzia), CadStd, eduCAD (jeszcze nie testowałem ale pójdzie mam nadzieję ;) )...

kontroler w aktualnej wersji posiada wtyczkę męską DB25 ponieważ mam sterownik MIXPOLU, który przypadł mi do gustu i jego standardem wyprowadzeń się kierowałem. ale wersja może być również żeńska.

EDIT:
Nie piszczie pytań na PW tylko tutaj - po co je dublować i odpowiadać na PW kilka razy na to samo pytanie:
ad. schemat nikomu się i tak raczej nie przyda bo jest tam tylko i wyłącznie atmega8 i rezonator. RX/TX Do konwertera USB/UART zawartego we wtyczce a reszta pinów bezpośrednio do pinów LPT. Jak już wspomniałem to jest jedynie układ testowy i jest "silnikiem" większego sterownika który powstanie. Kodu źródłowego konwertera niestety nie mogę udostępnić ponieważ zawiera on dekoder zakodowanych plików FirmWare używanych w bardzo wielu moich projektach i byłby to raj dla crack'erów. Zamierzam jeszcze przerzucić konwerter USB na drugą stronę pcb, żeby nie używać różnych konwerterów zewnętrznych.
Ostatnio zmieniony 08 paź 2009, 10:21 przez prokopcio, łącznie zmieniany 7 razy.



Tagi:

Awatar użytkownika

markcomp77
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 3975
Rejestracja: 18 wrz 2004, 12:51
Lokalizacja: k/w-wy
Kontakt:

#2

Post napisał: markcomp77 » 03 wrz 2008, 12:50

jaką szybkość STEP udało się uzyskać?
SpotkanieCNC: STOM-TOOL Marzec 2014
http://www.cnc.info.pl/topics79/spotkan ... t55028.htm


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 21
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#3

Post napisał: prokopcio » 03 wrz 2008, 12:55

max. częstotliwość głównie zależy od "zagęszczenia wektorów" i wynosi
ok.50kHz.

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#4

Post napisał: webserver » 03 wrz 2008, 14:34

Interesuje mnie czy plik w tym wypadku HPGL jest wgrywany do atmega8 i dopiero później procesor przekształca na sygnały dla sterownika czy już gotowe sygnały idą do atmega a on tyko to taktuje ? bo ogólnie wygląda ciekawie a przede wszystkim zawiera minimum części.
Pozdrawiam PlotComplex.com


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 21
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#5

Post napisał: prokopcio » 03 wrz 2008, 15:38

do procesora są ładowane wektory i inne komendy potrzebne do prawidłowej pracy a właśnie tak jak piszesz - na podstawie tych danych ( współrzędnych ) z pliku kontroler generuje sygnały step/dir dla 3 osi.

[ Dodano: 2008-09-03, 15:47 ]
webserver pisze:czy plik w tym wypadku HPGL jest wgrywany do atmega8
to zależy od wielkości pliku - przeważnie się nie mieści i jest nim uzupełniany bufor na bierząco, ale jeśli danych jest mało (np współrzędne otworów do wywiercenia) to plik się zmieści w całości ;) - piszę plik choć plikiem HPGL przesyłane dane nie są ponieważ nie wszystkie dane z HPGL są rtansmitowane a dodawane są informacje z samego programu sterującego - tak mniej więcej to wygląda.

[ Dodano: 2008-09-03, 16:13 ]
prosiłem pytania kierować tutaj a nie np. GG :
"inteligentne" rozpędzanie / hamowanie - obejmuje nie tylko proste ale również łuki i kąty - kontroler analizuje ścieżkę z wyprzedzeniem w stosunku do aktualnej pozycji i "wie", czy np.promień łuku jest na tyle ostrzy, że trzeba przed nim zwolnić - jeśli nie to przejedzie z ustawioną prędkością a jeśli jest zbyt ostry to zwolni do "bezpiecznej" prędkości. Np kwadrat z zaokrąglonymi rogami przejedzie bez spowalniania a z ostrymi rogami spowolni przy każdym rogu - oczywiście zależne to jest od promienia zaokrąglenia łuku i ustawień prędkościowych - starałem się żeby program "inteligentnie" wyliczał na podstawie zadanych parametrów które odcinki ścieżki można przejechać z ustawioną prędkością a które nie - dzieje się to poza plecami użytkownika i dzięki temu pozbyłem się wielu ustawień konfiguracyjnych.

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#6

Post napisał: webserver » 03 wrz 2008, 20:38

napisałeś interpreter usb czy urządzenie działa bardziej jako com ( na pewno zrozumiesz o co pytam )
Pozdrawiam PlotComplex.com


Wojciech11
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 03 wrz 2008, 20:54
Lokalizacja: Jelonka

#7

Post napisał: Wojciech11 » 03 wrz 2008, 20:57

Witam,
Jestem zainteresowany wypróbowaniem tego sterownika w grawerce laserowej.
pozdrawiam
Wojciech


Autor tematu
prokopcio
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 21
Posty: 1138
Rejestracja: 11 sty 2005, 13:03
Lokalizacja: Grodków
Kontakt:

#8

Post napisał: prokopcio » 03 wrz 2008, 20:59

prokopcio pisze:RX/TX Do konwertera USB/UART zawartego we wtyczce


[ Dodano: 2008-09-03, 21:04 ]
oj - to był cytat dla webserver, ;)
Wojciech11 pisze:Jestem zainteresowany wypróbowaniem tego sterownika
Wojciech11 --> Dołączył: Dzisiaj 20:54 (10 minut temu ;) ) Posty: 1
hmmm właśnie tego się obawiałem - co ja ma z takimi "forumiwoczami" zrobić - pomyślę ;)

Awatar użytkownika

Piotr Rakowski
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 7
Posty: 2173
Rejestracja: 29 lip 2005, 15:07
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

#9

Post napisał: Piotr Rakowski » 04 wrz 2008, 07:10

Ponieważ takie nieskomplikowane rozwiązanie bardzo i mnie by się przydało w przyszłości, chętnie dopisuję się do listy. Jeśli dasz mi specyfikację protokołu transmisji także pomyślę na integracją Twojego kontrolera ze STEP2CNC (lub eduCADem).

Oglądałem film - to nie układ CNC steruje maszyną, a CNCórka :grin: - Panie Łukaszu, tak Pan wykorzystuje biedne dziecko. No i oczywiście wtedy Pański komputer pracuje stabilnie (bo maszyną steruje ktoś zupełnie inny). Normalnie trzeba będzie donieść do Rzecznika Praw Dziecka o wykorzystywaniu dzieci do CNCelów :lol: ).
Maszyny i oprogramowanie CNC: eduCAD, STEP2CNC, LynxCUT, Styro3D, Tapper, cncCAD, Image2CAM, Turn3D, TERMCUT, LynxNEST (Nesting)

Awatar użytkownika

webserver
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 4
Posty: 989
Rejestracja: 01 sty 2005, 17:48
Lokalizacja: Bełchatów
Kontakt:

#10

Post napisał: webserver » 04 wrz 2008, 08:31

Podejrzewałem ze tak to jest rozwiązane ja poszedłem o krok dalej i zrobiłem już na USB ale niestety brak czasu nie pozwala mi dokończyć tego projektu. Ale oczywiście jestem zainteresowany testowaniem twojego układu.
Pozdrawiam PlotComplex.com

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”