gotowe sterowanie na rs, czy warto?

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
wudar
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 01 sie 2004, 22:21

gotowe sterowanie na rs, czy warto?

#1

Post napisał: wudar » 02 sie 2004, 00:24

Witam

Mam zamiar zbudowac ploter frezujący, problem w tym ze nie mam fioletowego pojęcia o sterowaniu, ( elektronika to nie moja branża) znalazlem w necie gotowe sterowanie cnc na rs + programik( dodac trzeba jeszcze transformator i drivery do silników) ale nie wiem czy jest warte 660 pln. Mam prosbe czy moglibyście obejrzec to urządzenie ( www.perform.cc.pl)i stwierdzic czy warte jest tych pieniędzy? A moze posłuzylo by za wzór do budowy? Z góry wielkie dzieki.
Pozdrawiam



Tagi:


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#2

Post napisał: rchobby » 02 sie 2004, 10:24

Z opisu wynika że brakuje końcówki mocy, czyli dodatkowo musiałbyś zrobić-kupić sterownik silnika. Oferowany układ to chyba tylko 'pośrednik' rs-perform-moc i tylko współpracuje z dostarczonym programem. Całość nie będzie kompatybilna z większością sterowań pracujących w oparciu o G-kody, pomimo posiadania konwertera tych kodów tzn. Ty uruchomisz taki plik ale nikt nie uruchomi Twojego pliku wykonawczego u siebie, chyba że konwerter działa w obie strony.
Zaletą takiego rozwiązania-sterownika jest możliwość używania win w każdej postaci. Nie będzie zakłóceń związanych z błędną obsługą zegara przez win. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane przez producenta programu DeskCNC.
Czy to jest warte tej ceny? To już zależy od Ciebie. Otrzymujesz dwie gotowe płytki i program, który wygląda na całkiem przyjazny i logiczny oraz co dla wielu jest ważne po polsku. Wspomniany program kosztuje 250$ i płytka 100$.
Za gotowe sterowniki silnika, w firmie, musisz zapłacić od ok. 300-400zł/szt czyli x3 = 900-1200zł i dochodzą koszty zasilacza. Amatorskie wykonanie można zrobić w cenie do 50-100zł/szt.
Jest inne rozwiązanie i w obu potrzebujesz sterowników mocy. Zaczynasz od sterowników silników z wejściem step/dir i rozwiązań w oparciu o port LPT. Zobaczysz na ile spełnia to Twoje wymagania, jeżeli nie to będziesz mógł pomyśleć o zakupie perform.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#3

Post napisał: adam Fx » 02 sie 2004, 17:50

pogadaj z piterem ....on ma do sprzedania ten ster.
http://www.cnc.elektroda.net/viewtopic. ... 5ae63f5760


Autor tematu
wudar
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 01 sie 2004, 22:21

#4

Post napisał: wudar » 05 sie 2004, 22:36

dzieki rchobby za podpowiedz, tak wczesniej zrozumialem ze "perform" dziala jako posrednik, ze trzeba najpierw wygenerowac g-kod w jakims programie CAM ( tu akurat mam dojscie do takiego programu), nastepnie " przeciagnac" go przez ten sterownik a on z kolei dopiero steruje silnikami. tylko teraz kolejny problem, jak mozna zrobic te sterowniki/drivery silnikow, czy to ma znaczenie czy silnik jest unipolar czy bipolar, czy jest jakis gotowy schemat takiego drivera? Napisales ze mozna zrobic sterowanie na LPT czyli jak rozumiem jest to tansze rozwiaznie a jakie sa jego wady w porownaniu do rs a jakie zalety i jak wyglada to cenowo ( rozumiem ze driver silnika niezaleznie od sterowania rs czy LPT ma taka sama cene). Sorry za takie lamerskie pytania ale jak pisalem nie znam sie na tym, czytalem forum a tam jest tyle koncepcji ze nie wiem czego mam sie trzymac. pozdrawiam. adam Fx - to sterowanie o ktorym mowisz to jest pyffel a mi chodzilo o perform ale dzieki za info


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#5

Post napisał: pit202 » 05 sie 2004, 22:47

jesli zaczynasz to najtansze sensowne rozwiazanie to bedzie zrobic 3 sterowniki bipolarne step/dir na L297 + L298 lub mosfety , i sterowac to przez LPT - koszt czesci to jakies maksymalnie 200zł ( nie licze zasilacza ) wydajnosc tych sterownikow to około 2A - a to juz pociagnie srednio duze silniczki.

programy do tego sterowania masz nawet darmowe ( turbo cnc, deskncrt ) lub dema ( mach2 )
PiteR


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#6

Post napisał: rchobby » 06 sie 2004, 08:39

wudar ... nie ma głupich (lamerskich) pytań są tylko głupie odpowiedzi, ale to na marginesie. Ostatecznie forum to przepływ informacji od tych co znają temat praktycznie/teoretycznie do tych którzy chcą się dowiedzieć.
Zgadzam się z pit202, w tym układzie masz sterowanie typu pełny krok i półkrok. Rozwiązanie dla silnika unipolarnego znajdziesz na forum np. na PIC'u (do 30-35V/2A) lub inne, gdzie na wejściu jest L297 a końcówka mocy na MOSFET'ach (np. 3axcnc). Koszty obu wykonań są porównywalne i nie powinny przekroczyć podanych przez pit'a 200zł (własne wykonanie).
Jakie wady/zalety rs czy lpt nie wiem bo nie używałem jeszcze rs'a. Od początku bazuje na lpt i nie widzę wad, przy 'właściwym' podejściu nie ma żadnych zagrożeń czy błędów działania. Jedyną wadą lpt to ograniczona liczba wejść/wyjść, ale w rozwiązaniach amatorskich nie ma to znaczenia. W rs'ie te ograniczenia są rozwiązywane 'pośrednikiem'.
Profesjonalne sterowniki bazują na rs (tylko przesyłanie danych w obie strony i konfiguracja sterownika) ale to wyższa szkoła jazdy - klawiatura, wyświetlacz graficzny, praca bez komputera itp.


pit202
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 7
Posty: 863
Rejestracja: 02 lip 2004, 23:38
Lokalizacja: --

#7

Post napisał: pit202 » 06 sie 2004, 10:05

nie napisalem tylko jakie sa wady i zalety L298 ;-)

zalety :
- mala ilosc czesci
- ladny wyglad

wady :
- strasznie sie grzeje ( wydziela ( chyab tak to sie pisze ) okolo 20W przy pelnym prądzie )
trzeba niezle radiatorki pozakladac


lepiej poszukac jakiegos scalaka na MOS`ach lub zbudowac koncowke na mosfetach
a wtedy nawet radiatorka nie trzeba ;-)

oczywiscie jezeli ktos potrzebuje prady rzędu 1-2A i wiecej
PiteR


Autor tematu
wudar
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 01 sie 2004, 22:21

#8

Post napisał: wudar » 13 sie 2004, 00:59

dzieki za wyjasnienie, znalazlem opis ukladu L297 + L298, czyli jak rozumiem teraz musze zrobic 3 takie uklady, kupic 3 silniki bipolarne i sciagnac programiki do obslugi pod lpt?. Silniki musza byc 2 fazowe o parametrach do 2 A/faze? Jakie napiecie musza miec silniki zeby poprawnie pracowaly na tym ukladzie i czy ma to jakies znaczenie? jakie silniki proponujecie? pozdrawiam

Awatar użytkownika

chaos
Administrator
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 630
Rejestracja: 29 maja 2004, 12:49
Lokalizacja: Augustów
Kontakt:

#9

Post napisał: chaos » 13 sie 2004, 05:31

Napiecie jest dowolne oby nie przekroczylo max napiecia zasilania l298. Zasilasz uklad napieciem okolo 40V a silniki moga byc nawet na 3V najwazniejsze aby nie przekroczyc pradu.


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#10

Post napisał: rchobby » 13 sie 2004, 07:11

Kiedy silnik jest nisko voltowy, przy 40V/2A na L298 będzie ~80W czyli do tego koniecznie!!!!! super radiator z dużym wentylatorem. Bez tego układzik zagotuje wodę w sekundę!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”