Elektronika w mojej cnc

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
Paulo
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 28
Posty: 33
Rejestracja: 10 paź 2010, 21:15
Lokalizacja: Raciborz

Elektronika w mojej cnc

#1

Post napisał: Paulo » 10 paź 2010, 21:38

Witam chce skonstruować pierwsza maszynę cnc :smile:

Po przeczytaniu i spędzeniu paru dni na tym o raz innych forach skomponowałem sobie elektronikę do mojej maszyny,która wygląda następująco:

Płyta główna SSK-MB01 *1
Sterownik silników krokowych SSK-B01 - 2A; 40V; 1/2 kroku*3
Transformator TR100 230/ 25,5V *1
Moduł zasilacza MZ-02-Max Uwe35 VAC , Max U wy - 49V DC *1
Silnik krokowy FL1006A 0.90NM *3

Większość tych elemetnow dobrałem z sklepu akcesoriacnc ,wiec w razie czego nie będzie problemu z dokładniejszymi informacjami na temat tych elementów.

Mam prośbę do wszystkich,którzy wiedza cos więcej na ten temat co ja,aby powiedzieli o swoich wątpliwościach dotyczących tego zestawu,bo sam nie wiem czy to jest dobre a nie chce tyle kasy w błoto wyrzucać!! :roll:
Jak wyliczyłem to elektronika by kosztowała około 650 zl+ kable,bezpieczniki,krańcówki,wentylator.
Tak wiec mój kosztorys całkowity dotyczący elektroniki zamknął by sie w granicy 700 zl (Mam nadzieje :idea: )


Dziękuję wszystkim za pomoc!!!
Pozdrawiam

Tagi:

Awatar użytkownika

namemartin
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 8
Posty: 732
Rejestracja: 01 mar 2008, 18:08
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: namemartin » 10 paź 2010, 22:40

Witam
Cóż tu pisać. Działać będzie. Do jakiej maszynki ta elektronika ma być przeznaczona napisz. Co zamierzasz obrabiać? Pole pracy? Założenia... Więcej informacji podaj.
W dzień obchodź się z żoną jak z przyjacielem, w nocy jak z przyjaciółką.

Awatar użytkownika

niko65
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 430
Rejestracja: 27 lut 2009, 00:05
Lokalizacja: Stary Sącz

#3

Post napisał: niko65 » 11 paź 2010, 00:01

jak chcesz obniżyć koszty a umiesz trochę lutować to kup same płytki u sponsora
płyta główna i 3 szt SSK-B01 zmieściłem się w nie całych 200zł


Autor tematu
Paulo
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 28
Posty: 33
Rejestracja: 10 paź 2010, 21:15
Lokalizacja: Raciborz

#4

Post napisał: Paulo » 11 paź 2010, 12:19

Tak,warto by obniżyć koszty ale same elementy+płytka u sponsora kosztuje tylko 30 zl taniej co przy 3 daje 100zl tylko boje sie pozniej przez te 100 zloty mogę spalić cala elektronike...
Jak juz mówiłem to jest 1 maszynka wiec boje się ryzykownych rozwiązań

Założenia?
Wstępnie ma to być maszyna,służąca do grawerowania,a jeśli by były problemy z 3 osia (z) to byłaby to maszyna która by uniemożliwia rysowanie lub by porusza sie po określonym polu i miała zadanie podobne do parkingu elektronicznego-chodzi o to ze określałby i sprawdzała w którym miejscu znajduje sie jakiś element.Po sprawdzeniu całego pola roboczego sygnalizowała na osobnej płytce np za pomocą zapalenia sie diody ile miejsc jest wolnych itd...

Pytanie dotyczace elktroniki,korzystał ktos z silników oferowanych na tej stronie:
http://www.akcesoria-cnc.pl/?menu=produkt&id=788
Bo praktycznie sa 2-krotnie tańsze,dlaczego??
Dziękuję wszystkim za pomoc!!!
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

niko65
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 430
Rejestracja: 27 lut 2009, 00:05
Lokalizacja: Stary Sącz

#5

Post napisał: niko65 » 11 paź 2010, 13:17

kupujesz tylko same płytki za 45zeta a elektronikę gdzie indziej na PW dam ci namiar jeżeli chcesz

co do silników kupiłem tam kiedyś i wszystko ok po prostu są to używki z demontażu ale ten silnik co pokazałeś jest zły, w sterownikach masz tylko max 2A i nie wykorzystasz ich pełnej mocy możesz do nich też wysłać maila jaki cie silnik interesuje bo nie wszystkie mają pokazane na stronie


Autor tematu
Paulo
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 28
Posty: 33
Rejestracja: 10 paź 2010, 21:15
Lokalizacja: Raciborz

#6

Post napisał: Paulo » 11 paź 2010, 18:15

45zl to znaczy ze płytę główną i 3 sterowniki silników krokowych bym musiał ręcznie sklejać tak? Bo juz nawet myślałem, żeby np kupić płytę główną oraz 1 ster. gotowy oraz 2 płytki do polutowania,aby widzieć jak to ma wyglądać poprawnie.

Byłbym bardzo wdzięczny za te informacje! Tylko takie pytanie,można tam kupić wszystkie elementy potrzebne do wlutowania na płytkę czy czegoś będzie brakować i trzeba będzie jakoś inaczej kombinować?

Tak wiem,ze jest zly -chodziło tylko o informacje na temat właściciela tej strony,ale dziękuje za zwrócenie uwagi.Jest jakaś gwarancja na te silniki?

I jeszcze 1 pytanie dotyczące doboru zasilania-wyczytałem ze zasilacz powinien dawać napięcie na silnik 20 do 25 razy większe.Jak to traktować?? Bo np przy moim doborze zasilacz by musiał dawać napięcie około 150V? :shock:
Przy takim zasilaczu to koszty max pną się w gore,trzeba dobrać nowy transformator itd...
A można zastosować jakieś zasilacze typy ATX-bo jak sprawdzałem to jest tańsze rozwiązanie.
Dziękuję wszystkim za pomoc!!!
Pozdrawiam

Awatar użytkownika

niko65
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 430
Rejestracja: 27 lut 2009, 00:05
Lokalizacja: Stary Sącz

#7

Post napisał: niko65 » 11 paź 2010, 18:49

45zl to znaczy ze płytę główną i 3 sterowniki silników krokowych bym musiał ręcznie sklejać tak? Bo już nawet myślałem, żeby np kupić płytę główną oraz 1 ster. gotowy oraz 2 płytki do polutowania,aby widzieć jak to ma wyglądać poprawnie.
tak sam musisz to sklejać dlatego pytałem czy umiesz lutować i czy miałeś kiedyś do czynienia z elektroniką jeżeli nie to lepiej żebyś się za to nie zabierał bo może cie to drogo kosztować : )

gwarancja to chyba jakaś rozruchowa jest nie pamiętam dokładnie

zasilanie dobierasz max jakie może wytrzymać sterownik czyli nie więcej niż 40V większość osób i tak stosuje ok 25V wiem że świerzak jesteś ale używaj trochę szukajki bo na pytanie typu czy mogę użyć ATX chłopaki się mogą zdenerwować :razz:


Autor tematu
Paulo
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 28
Posty: 33
Rejestracja: 10 paź 2010, 21:15
Lokalizacja: Raciborz

#8

Post napisał: Paulo » 11 paź 2010, 18:58

ok,wyczytałem gdzieś,ze raczej nie, bo niby do zasilania sterowników musi być zasilacz niestabilizowany, dlatego niby lepiej zastosować transformator,ale wolałem zapytać.

A jak jest z tym doborem zasilania pod silnik,bo w skrypcie od sponsora pisze ze ma byc od 20 do 25 razy większe?? Bo te 40 V to jest tylko 5-6 razy większe...Silnik bedzie poprawnie chodził??

Mógłbym prosić na priv te wiadomość dotycząca tych elementow-bo może by sie udało te budna robotę jakoś zrobić przy pomocy kogoś doświadczonego a przy okazji bym sie czegoś nauczył :wink:
Dziękuję wszystkim za pomoc!!!
Pozdrawiam


pukury
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7604
Rejestracja: 23 lis 2004, 22:41
Lokalizacja: kraków

#9

Post napisał: pukury » 11 paź 2010, 19:19

witam.
generalnie dajesz tyle napięcia ile wytrzyma driver .
skoro można podać 40V to jest to jakaś wskazówka .
ale - to absolutny max .
więc biorąc pod uwagę to i owo lepiej dać 30 - 35 .
jak zastosujesz trafo 24V AC to po prostowniku - na kondensatorach będziesz miał -
24 - 1,2 ( spadek napięcia na mostku ) x 1.41 = 32 V DC ( około ) .
i będzie ok .
24V AC to typowe napięcie więc z trafem nie będzie problemów .
pozdrawiam .
Mane Tekel Fares


Autor tematu
Paulo
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 28
Posty: 33
Rejestracja: 10 paź 2010, 21:15
Lokalizacja: Raciborz

#10

Post napisał: Paulo » 11 paź 2010, 20:31

to znaczy ze dla powyższego zestawu mogę bez problemu zastosować transformator :
Transformator TS120VA 230/24V ze strony :
http://www.toroidy.pl/index.php?page=sh ... =3&lang=pl

W porównaniu z oferta sponsora to tu jest dużo taniej i chyba nie będzie żadnego problemu z podłączeniem tego trafa z modułem MZ-02?

Aha i softstart używamy tylko do transformatorów ,których moc przekracza 200W?
Dziękuję wszystkim za pomoc!!!
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”