czym sterowane są elementy maszyny (w jaki sposób)?

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
ktos
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 19
Rejestracja: 06 sty 2009, 15:42
Lokalizacja: z tad;]

czym sterowane są elementy maszyny (w jaki sposób)?

#1

Post napisał: ktos » 17 sty 2009, 15:06

witam!
moze mi ktos opisac jak zbudowac maszyne jesli chodzi o jej sterowanie?
powiedzmy ze wykonalem projekt jakiejs tam wymyslonej przeze mnie maszyny - nic wielkiego kilka silnikow, jakis silownik itp. i co teraz?
co pokolei nalezy zrobic aby nakazac jej ze ma silnikiem 1 wykonac iles tam obrotow, po czym on sie zatrzymuje, pozniej uruchamia sie silownik - robi np. 2

cykle suwu i powrotu, staje i uruchamia sie silnik 2?
slysze na forum o sterownikach ktore trzeba zaprogramowac itd itd. ale co to, jak to wyglada, skad sie to bierze, jak polaczyc itp.
chodzi mi o to aby ktos mi opisal w jaki sposob postepuje sie wykonujac maszyne aby nas sluchala, zaczynajac od samego projektu mechanicznego - pozwoli mi to

bardziej zrozumiec kwestie CNC, sterowania itp.
moje pierwsze pytanie wiaze sie rowniez z drugim - mianowicie posiadam stary komputer PC, ktorego juz nikt nie uzywa. jest on sprawny ale jesli mam go

sprzedac za 50-100zl to az mi zal sie go pozbywac. stad moje pytanie - czy przy tworzeniu maszyny, ktora chcialbym sterowac komputerowo mozna zastosowac

zwykly PC? innymi slowy czy warto go narazie zostawic z opcja ze moze zastosuje go do sterowania mojej mowej maszynki?
z gory wielkie dzieki.
pozdrawiam

//mam nadzieje ze tym razem dobrze sformuowalem pytanie i zamiescilem je w odpowiednim dziale forum:)
pozdrawiam



Tagi:


mariusz256
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 11
Rejestracja: 05 sie 2006, 21:46
Lokalizacja: Stobierna k/Rzeszowa

#2

Post napisał: mariusz256 » 17 sty 2009, 16:58

Witam, do sterowania maszyny będziesz potrzebował jedną płytę sterownika, trzech lub czterech sterowników silników krokowych (X,Y,Z i ewentualnie A), zasilacz z transformatorem. Do wszystkiego potrzebny jest komputer posiadający port LPT i zainstalowany specjalny program np. STEP2CNC.

Awatar użytkownika

wacek007
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 100
Rejestracja: 05 mar 2007, 20:24
Lokalizacja: Czestochowa

#3

Post napisał: wacek007 » 17 sty 2009, 18:42

Step2cnc lub mach + PC do maszyny, która nie ma być obrabiarką pasuje jak wół do karety imo. Raczej PLC by się przydał z tego co autor pisze, ale tutaj pojawia się właśnie problem programowania. Firma multiprojekt ma bardzo fajne i tanie PLC fateka i darmowe szkolenia .Multiprojekt. Dokładnie zagadnienienia nie ma potrzeby analizować bo było nie raz, i nie dwa napewno :wink:
Pozdrawiam

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”