CSMIO/IP-S 6-cio osiowy

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
majkel1987
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 461
Rejestracja: 07 lut 2012, 11:26
Lokalizacja: Wyspy

CSMIO/IP-S 6-cio osiowy

#1

Post napisał: majkel1987 » 03 gru 2015, 15:01

Witam.
Potrzebuję trochę informacji na temat kontrolera jak w tytule. Wydaje mi się że mój komputer z LPT nie wyrabia, blokują się silniki podczas pracy, w programie osie cały czas się przesuwają a fizycznie stoją i po ułamku sekundy znów działają, więc zamiast marnować kaskę na nowego lepszego kompa to dołożę do kontrolera, a laptopa mam dość dobrego więc.... Chyba dobrze myślę.....
Czy mogliby koledzy mi coś bardziej przybliżyć na temat tego kontrolera?
Czy będzie on działał z moimi krokowcami na sterownikach M542?
Na razie będą to krokowce a w przyszłości pomyślę nad servo.
Co pod ten kontroler można podłączyć oprócz silników aby sterować wszystkim na co Mach 3 pozwala?
JAk koledzy mają jakieś linki, zdjęcia, podłączenie, skrzynki sterownicze itp, wszystko co by mogło mi się przydać do nauki na początek "co i jak" to byłbym wdzięczny.



Tagi:


GumiRobot
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 685
Rejestracja: 21 mar 2005, 18:51
Lokalizacja: Trójmiasto

#2

Post napisał: GumiRobot » 03 gru 2015, 20:18

przejdź na LinuxCNC


Autor tematu
majkel1987
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 461
Rejestracja: 07 lut 2012, 11:26
Lokalizacja: Wyspy

#3

Post napisał: majkel1987 » 03 gru 2015, 21:28

nie bardzo. Włąśnie kupiłem MAcha nie będę zmieniał teraz.


Tomasz_K
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 295
Rejestracja: 25 kwie 2012, 15:58
Lokalizacja: ok. Rybnika

#4

Post napisał: Tomasz_K » 04 gru 2015, 15:19

Kupiłeś Macha a potem przestał ci działać sprzęt?

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

#5

Post napisał: adam Fx » 04 gru 2015, 20:11

Prawdopodobnie to sam Mach tak wariuje - co prawda dawno się nim bawiłem ale to były dla niego typowe przypadłości . Spróbuj go przeinstalować i od nowa skonfigurować (system masz kompatybilny jak rozumiem)
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
majkel1987
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 461
Rejestracja: 07 lut 2012, 11:26
Lokalizacja: Wyspy

#6

Post napisał: majkel1987 » 04 gru 2015, 21:57

Tomasz_K pisze:Kupiłeś Macha a potem przestał ci działać sprzęt?
Hehehhe. Dokładniej to było tak że złożyłem kompa, totalnie z wykopki z przed lat. Nie patrząc za bardzo na parametry Macha myślałem że procek i ram pociągnie. Niestety, pomyliłem się. W wersji demo jak puszczałem małe kody zdarzyło się zadławienie osi, wybiórczo, podczas pracy i gubienie wymiarów. Wszystko było i jest ustawione bardzo dobrze, mam na myśli kroki/mm itp wymiary trzyma łanie aż się nie zatnie. Komp ma 1GHz procek i 512 RAM :oops: . Zakładałem posta co mogło być przyczyną i koledzy postawili na słaby komp. Jak doszły duże kody po zakupionej licencji to dopiero się cyrki działy...
Więc nie pakuję się w LPT i kupowanie i wydawanie pieniędzy na starego kompa, chciałem iść do przodu. Wiadomo jakie są pozytywne strony Ethernet`u.

adam Fx pisze:Prawdopodobnie to sam Mach tak wariuje - co prawda dawno się nim bawiłem ale to były dla niego typowe przypadłości . Spróbuj go przeinstalować i od nowa skonfigurować (system masz kompatybilny jak rozumiem)
Bawiłem się już. XP ustawiałem jak mogłem najlepiej, graficznie itp. Mach przeinstalowywany itp. Rozmawiałem dziś z Panem z CSLabu. Bardzo miła rozmowa i wszystko mi ładnie przedstawił. Powiedział też właśnie o przypadłościach jakie ma komp na LPT. Procesor obsługuje i LPT i MACHA, czyli jak by był podzielony i jeśli procek nie jest zbyt wydajny to zacinają się osie i detale do kosza. JEśli Mach ma bardziej skomplikowaną ścieżkę i potrzebuje więcej operacji wykonać to jeszcze gorzej. To właśnie zaobserwowałem u siebie wczoraj podczas grawerowania w alu. Detal wychodził pięknie do momentu aż w programie zetka poszła w górę ale fizycznie nic się nie stało i przy kolejnym zejściu poszło za głęboko i lipa.
Chciałem zamówić IP S`a w razie późniejszej rozbudowy ale zszedłem do IP M`a. Jak będę pracował nad czymś konkretniejszym to wtedy. NArazie IP M wystarczy na 3 osie. I tak się przyda. Komp też jest wydajny bo ma i5 procka więc nie ma problemu. Więc czekam i zobaczymy. Dodatkowo będę mógł zrobić sobie normalny panel z przyciskami, normalne, po dwie na oś, krańcówki, sterowanie wrzeciona z programu itp, teraz na tej chińskiej płycie głównej to nie poszalejesz.


nc_alex
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 6
Rejestracja: 03 lut 2011, 16:52
Lokalizacja: łódzkie

#7

Post napisał: nc_alex » 11 gru 2015, 22:22

Witam.
Może któryś z podzespołów komputera jest nie do końca sprawny,ja miałem przypadek uszkodzonego RAM-u na którym komputer działał a w machu działy się czasami dziwne
rzeczy i rzeczywiście test RAM-u wykazał błąd,po wymianie wszystko ustąpiło.
Jeżeli komputer jest sprawny i wszystko jest dobrze zainstalowane mach nie zatnie się
nawet na bardzo skomplikowanym programie.


Autor tematu
majkel1987
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 461
Rejestracja: 07 lut 2012, 11:26
Lokalizacja: Wyspy

#8

Post napisał: majkel1987 » 12 gru 2015, 03:37

Teraz stary komp idzie w odstawkę. Mam już IP-M`a i szykuje całkowicie nową skrzynkę sterowniczą tak jak należy.


jomat
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 168
Rejestracja: 12 kwie 2013, 19:03
Lokalizacja: Świdnica

#9

Post napisał: jomat » 12 gru 2015, 15:24

Na te mikrozatrzymania o których piszesz nie ma wpływu ani wydajność kompa, ani sterowanie.
Jeszcze miesiąc temu miałem Toshiba Satellite 1670CSD,
staruszek na Intel Celeron 550MHz i 160MB RAM-u
Żadnych mikrozatrzymań.
Niestety grzanie Celerona powodowało zawieszanie systemu i musiałem
dmuchać zewnętrznym wentylatorem by nic złego się nie stało.
W końcu nabrało mocy urzędowej i kupiłem nowego szybkiego laptopa za całe 85zł :grin:
IBM ThinkPad T43 (10-cio letni), chodzi jak burza i też nie ma mikrozatrzymań.

W obu przypadkach te mikrozatrzymania początkowo były ale każdy komp
należy przygotować do pracy z MACH-em.
Z grubsza - LPT nie jest priorytetem, jeśli przychodzi jakieś przerwanie to jest ono obsługiwane
a wszystkie inne aktualne procesy idą do poczekalni
i są puszczane dopiero po zakończeniu obsługi tego przerwania.
Zwykle jest to niezauważalne bo obsługa przerwań trwa krótko
ale jeśli jakieś przerwanie wymaga np. dostępu do dysku to już czas
takiego przerwania wydłuża się makabrycznie i odczujesz to jako mikrozatrzymanie.
Musisz powyłączać wszystko co jest możliwe, żadnych wygaszaczy, hibernacji,
komp i dysk mają pracować "zawsze", masz w laptopie modem, podczerwień, bluetootha itd a nie korzystasz z tego to powyłączaj.
Możesz też pokombinować z plikiem wymiany (wyłączyć ?, zmienić wielkość ?),wygooglujesz co i jak.
Jak najmniej uruchomionych jednocześnie procesów, tych widocznych i tych niewidocznych.


Autor tematu
majkel1987
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 5
Posty: 461
Rejestracja: 07 lut 2012, 11:26
Lokalizacja: Wyspy

#10

Post napisał: majkel1987 » 12 gru 2015, 18:10

jomat pisze:Zwykle jest to niezauważalne bo obsługa przerwań trwa krótko
ale jeśli jakieś przerwanie wymaga np. dostępu do dysku to już czas
takiego przerwania wydłuża się makabrycznie i odczujesz to jako mikrozatrzymanie.
Trwały krótko, prawie nie zauważalnie, a jak podłączyłem zewnętrzny dysk pod USB w trakcie pracy maszyny to maszyna zamieniła się w wibrator.

Po za tym uzbierałem troszkę kaski i taki miałem plan od początku, pouczyć się na złomie, coś tam porobiłem, ale na prace normalne to musi być wszystko cacy. Kable są, obudowa idzie, wszystko będzie grało, mam nadzieje :).
Po za tym płyta główna, chińska, do sterowania nie ma żadnych wyjść, wszystkie krańcówki w jednym, żadnych dodatkowych wejść. Teraz będę mógł sobie przynajmniej panel porządny zrobić. No i zobaczymy jak te IP-M`y się sprawdzają. Z tego co widziałem to różnica jest znaczna.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”