Chiński sterownik TB6560HQV3-T3 płytka TB6560-3V2 czerwony

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

Chiński sterownik TB6560HQV3-T3 płytka TB6560-3V2 czerwony

#1

Post napisał: pascalPL » 08 lip 2011, 23:51

Witam.

Dziś po godzince prób udało mi się odpalić chiński sterownik oparty na TB6560. Ma on podobno oznaczenie TB6560HQV3-T3,chodź na płytce jest napisane TB6560-3V2. Sterownik skonfigurowałem pod EMC2 i działa prawidłowo, nie jestem pewny czy konfiguracja jest optymalna, ale to temat na inny wątek.
Chciałem sobie przygotować do niego krańcówki, aby urządzenie nie przekroczyło zakresu. W jakiejś dokumentacji na sieci znalazłem taki schemat podłączenie krańcówek:

Obrazek

Jednak nie doszukałem się jakiego VCC mam użyć. Czy jako VCC ma być napięcie dodatnie występujące na LPT, czy może 12V występujące na goldpinach sterownika czy może VCC to zasilanie z jakiego pracują silniki. Aktualnie wejścia skonfigurowałem w programie następująco:

Obrazek

Jako, że pierwszy raz konfigurowałem EMC2 i do sterownika nie dostałem dokumentacji większość robię na czuja. Czy mógłby ktoś sprawdzić moją konfigurację i przy okazji podpowiedzieć odnośnie napięcia do "wejść" na LPT.



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7861
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: tuxcnc » 09 lip 2011, 09:19

VCC to zwyczajowo napięcie zasilania logiki, zwykle 5V.
Natomiast na załączonym rysunku jest wspólny styk z którym łączy się wszystkie krańcówki i nie wiadomo po jasną cholerę ktoś tam napisał "VCC".
Tam po prostu powinno być właściwe napięcie bez podłączania zewnętrznego zasilania.
Może być +5V, a równie dobrze może być masa.

.

Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#3

Post napisał: pascalPL » 09 lip 2011, 09:27

tuxcnc pisze:nie wiadomo po jasną cholerę ktoś tam napisał "VCC".
Rzeczywiście.. no cóż nie zwróciłem uwagi na to wspólne wyprowadzenie. Pisanie około północy widać ma swoje wady.
Dzięki.


kajtomato
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 28 kwie 2011, 23:35
Lokalizacja: Tychy

#4

Post napisał: kajtomato » 25 lip 2011, 23:01

pascalPL jak oceniasz ten sterownik? Bo przymierzam się do jego kupna. Czy ktoś inny ma z nim doświadczenia?

ps to ten? http://allegro.pl/sterownik-silnika-kro ... 29263.html
można gdzieś kupić taniej?

Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#5

Post napisał: pascalPL » 26 lip 2011, 11:15

kajtomato pisze:pascalPL jak oceniasz ten sterownik? Bo przymierzam się do jego kupna. Czy ktoś inny ma z nim doświadczenia?
Sterownik przychodzi bez dokumentacji. W pudełku jest tylko płytka i przewód LPT. Opis podłączenia pinów do LPT jest na płytce, konfiguracja prądu i trybu pracy pasuje od dowolnego innego, chińskiego sterownika opartego na TB6560.

Największą wadą jest mała elastyczność w ustawieniach choppera. Tylko 25,50,75 i 100% prądu sterownika. Sterownik TB6560 pracuje przy prądzie ciągłym 2.5A czyli wychodzą dziwne nastawy:
0.625A, 1.25A, 1.875A, 2.5A - ciężko to dopasować do silników. Zresztą mam uczucie, że i tak daje lekko większe natężenie, ale nie miałem czasu tego sprawdzić.

Działa poprawnie.
Miałem tylko raz dziwny objaw. Silnik na Osi X kręcił mi się tylko w jedną stronę. Niezależnie czy podawany kierunek był w prawo czy w lewo. Przetasowałem osie w EMC2 i wszystko wróciło do normy. Więc nie wiem czy to problem sterownika czy softu. Czy jakieś zdarzenie losowe.

Jestem na etapie budowania ramy z alu, więc testy przeprowadzałem tylko na sucho.

Pod EMC2 działa bez najmniejszego problemu. Jak coś to gdzieś wygrzebałem instrukcję obsługi do niego w formie PDF i tam jest konfiguracja pod MACH. Zresztą szukając po oznaczeniu z tematu posta spokojnie ją znajdziesz.
kajtomato pisze:można gdzieś kupić taniej?
Ja kupiłem na ebay bezpośrednio z chin. Z przesyłką wyszło lekko ponad 160pln. Przesyłka szła nie całe 2 tygodnie. Coś koło 9 dni roboczych.


kajtomato
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 28 kwie 2011, 23:35
Lokalizacja: Tychy

#6

Post napisał: kajtomato » 26 lip 2011, 20:52

Dzięki wielkie za odpowiedź, skusze się raczej na coś polskiego producenta ;) (mixpol)

Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#7

Post napisał: pascalPL » 27 lip 2011, 01:16

kajtomato pisze:Dzięki wielkie za odpowiedź, skusze się raczej na coś polskiego producenta ;) (mixpol)
Nie ma się co bać chińczyka, już mi raz podczas pracy wyleciał silnik z gniazda i kanał nadal działa. A myślałem, że mam już po scalaczku TB6560. Nie wiem jak jest z serwisem sterowników z mixpol'u, ale w chińczyku nie ma na co liczyć. Z drugiej strony tam nie powinno nic samo polecieć. W tym sterowniku są poprawione niemal wszystkie błędy niebieskiego chińczyka. Poza tym jeżeli poleci sterownik to zwykle z winy użytkownika, a tego już gwarancja nie obejmuje.

Ja postanowiłem kupić ten chiński, bo był tani.

Na początku czerwca miałem w planach wykonanie sterownika silnika krokowego opartego na TA8435H. Zakupiłem scalaki i troszkę drobnicy, wytrawiłem 3 płytki projektu Leoo z tego forum. Jedak małe dzieci uniemożliwiły podjęcie prac przy układzie (brak miejsca gdzie mógłbym bezpiecznie lutować, z dala od małych niszczycieli ;> ). Wcześniej jeszcze przygotowałem płytki do sterownika opublikowanego w NowyElektroniku, ale tych płytek jeszcze się nie pozbyłem. Nie mam czasu wystawić tego na allegro.
Może zostawię sobie na 4 oś.

Nie mam interesu w polecaniu czy zniechęcaniu Ciebie do kupna tego chińczyka. Ale nie ma się czego bać odnośnie tego sterownika. Ja kierowałem się głównie ceną i gabarytem (chciałem coś niewielkiego, aby upchać na szybko w niewielką obudowę).


kajtomato
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 28 kwie 2011, 23:35
Lokalizacja: Tychy

#8

Post napisał: kajtomato » 20 sie 2011, 18:58

Pascal a czego używasz do zasilania tej płytki?

edit: Mimo wszystko skusze się na chińczyka, będę go jutro zamawiał. Jakieś ostatnie spostrzeżenia? ;)

Awatar użytkownika

Autor tematu
pascalPL
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 547
Rejestracja: 10 cze 2011, 14:19
Lokalizacja: Lublin

#9

Post napisał: pascalPL » 21 sie 2011, 08:53

kajtomato pisze:Pascal a czego używasz do zasilania tej płytki?
Aktualnie mam małe silniczki 0.5Nm i 2x 0.3Nm więc nie potrzebowałem jakieś specjalnego zasilacza. Do zasilania używam zasilacza od laptopa podłączonego przez bufor kondensatorów 2x4700uF.

O mniej więcej coś takiego jest podłączone między płytkę a zasilacz:

Obrazek

To gdzie narysowane jest +24V to wejście z zasilacza od laptopa, Vcc to wyjście do płytki.
kajtomato pisze:edit: Mimo wszystko skusze się na chińczyka, będę go jutro zamawiał. Jakieś ostatnie spostrzeżenia? ;)


Ja miałem od początku problem z jedną osią tego sterownika (2 kanał). Po losowym czasie pracy, zaczynał niezależnie od zadanego kierunku przesuwać stolik tylko w jedną stronę. Strasznie upierdliwa sprawa. Ale parę dni temu prześledziłem drogę od LPT aż do transoptów i chyba znalazłem problem. Scalony rezystor ograniczający prąd, znajdujący się między przerzutnikiem 74HC14 a transoptem 6N137 z jednej strony dostawał odpowiednie napięcie, ale z drugiej strony, które powinno zasiać wejście diody w 6N137 była cisza. Po dotknięciu laminatu w okolicach tego układziku wszystko wracało do normy (czyli sterownie działało w obie strony).. podlutowałem tego SMDka raz jeszcze i zobaczymy..

Po tym zabiegu wypracował już parę godzin i wszystko działa... czyli trafiłem:
Tutaj mini demo pracy urządzenia


[youtube][/youtube]

REDEKONSTRUKCJE narysował prawie bezbłędnie.. muszę jeszcze popracować nad dokładnością Zki.

Generalnie sterownik ma słabej jakości luty na elementach SMD, jakby ktoś to z ręki lutował. W moim przypadku trzeba było poprawić lut 1 elementu. Na szczęście nie wymaga to jakiegoś specjalnego sprzętu.. Ja sobie dałem radę lutownicą transformatorową lekko podpiłowanym grotem, pastą lutowniczą i plecionką do odciągnięcia nadmiaru cyny. 5sek roboty i 2min przygotowań ;) Normalnie pracuje lekko bardziej zaawansowanym sprzętem, ale mojego CNCka wyniosłem do pracy, bo w domu nie mam warunków na zabawę. A przy sobie miałem tylko ciężki sprzęt do lutowania ;)


kajtomato
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 28 kwie 2011, 23:35
Lokalizacja: Tychy

#10

Post napisał: kajtomato » 21 sie 2011, 14:45

hmm czyli jak planuje kupić silniki na 3Nm i 3A to muszę coś mocniejszego podłączyć... jeżeli na każdym wyjściu będzie 3A to zasilacz powinien mieć (3 + 3 + 3)A * 24V >= 216W ?? Dobrze myślę? Czy jeśli będę zasilał go wyższym napięciem (36V) to będzie jakaś różnica w jego działaniu? Przepraszam za tak podstawowe pytania ale nie mam zbyt dużego doświadczenia z urządzeniami elektrycznymi.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”