chiński sterownik 3 osie na TB6560AHQ ,kłopoty.

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

chiński sterownik 3 osie na TB6560AHQ ,kłopoty.

#1

Post napisał: kwarc » 10 lut 2013, 17:38

Witam wszystkich . Buduje "maszynke" i potrzebowałem jakiegoś taniego sterownika z mikrokrokiem .Urządzenie nie potrzebuje szybkich posuwów ani dużych momentów napędowych więc pomyślałem że taki sterownik za około 200zł (cena w Polsce) da sobie rade i kupiłem . Zaopatrzyłem się także z innego żródła (zapobiegawczo) w scalaki TB6560ahq .
Zestaw na dziś :
- sterownik 3 osie typ hy-tb3dv-m , na płycie nie
ma nawet nazwy typu sterownika , identyfikacja na podstawie zdjęć w internecie .
-zasilacz 24V impulsowy 15A .
-laptop + skonfigurowany pod tą płytke Mach , nie jest to docelowe sterowanie lecz tylko do testów sterownika silników krokowych .
-silniki - nowe 57H56-2008B 1,26N/m , 8 wyprowadzeń , uzwojenia połączone do testów równolegle .
......
Po pierwszych testach normalnie ręce opadają
Silniki pracują bardzo niestabilnie , głośno , gubią kroki już przy około 2 obrotach na sekunde , normalnie tragedia :).Nie tego sie spodziewałem , rozumiem że niejest to
profesjonalny sterownik ale .... ja potrzebuje raptem z 3-4 obroty na sekunde z momentem napędowym rzędu 0,3N/m i 1/8mikrokrok .Docelowo śruby fi8 metryczne osadzone w łożyskach :).
Tu należy nadmienić że wiem jak powinien pracować np. profesjonalny sterownik ,wiem jak pracują sterowniki zasilane niskim i wysokim napięciem , wiem także jak pracują tanie budżetowe sterowniki . Znane są mi też różnice w jakości pomiędzy profesjonalnymi silnikami krokowymi a tanimi .
....
Po pierwszych pomiarach oscyloskopem zauważyłem że zbocze narastające sygnału step jest niskiej jakości a dokładniej jest bardzo rozciągnięte z tego co mi wiadomo to właśnie zbocze narastające wyzwala krok dla układu Tbxxxxx.
Następna sprawa że skośnoocy ludzie powprowadzali jakieś dodatkowe funkcje na tej płycie .
Generalnie jest kilka kwestii które należy posprawdzać , ten sterownik nie powinien tak żle pracować :) .
....
Może ktoś z forumowiczów miał styczność z tymi sterownikami i podzieli sie swoimi doświadczeniami ?
Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#2

Post napisał: tuxcnc » 10 lut 2013, 17:51

W niebieskim chińczyku transoptory (PC 817) są wkładane jak leci i mogą mieć niewłaściwy CTR.
Kiedyś miałem z tym problem, wszystkie mierzyłem i niewłaściwe wymieniałem.
One wszystkie są formalnie rzecz biorąc sprawne, tylko różnią się parametrami i trzeba je selekcjonować.
Transoptor z niewłaściwym CTR nie będzie prawidłowo przenosił sygnału.
Niestety więcej Ci nie pomogę, bo to dawno było i zwyczajnie szczegóły zapomniałem.
Pisałem o tym dokładnie na forum, może uda Ci się znaleźć.
Poza tym Mach nie jest źródłem sygnału wzorcowego.
Użyj sprzętowego generatora sygnału o poziomach TTL, albo LinuxCNC, albo TurboCNC dla DOS, wtedy sygnał będzie stabilny i niezależny od kaprysów Windows.

.

Awatar użytkownika

Autor tematu
kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

#3

Post napisał: kwarc » 10 lut 2013, 18:09

tuxcnc pisze: Użyj sprzętowego generatora sygnału o poziomach TTL, albo LinuxCNC, albo TurboCNC dla DOS, wtedy sygnał będzie stabilny i niezależny od kaprysów Windows.

.
Taka też była jedna z pierwszych moich myśli , zrobić generatorek na np. 555 i podać bezpośrednio sygnał step na wejście układu Tbxxxx .

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#4

Post napisał: tuxcnc » 10 lut 2013, 18:41

kwarc pisze:Taka też była jedna z pierwszych moich myśli , zrobić generatorek na np. 555 i podać bezpośrednio sygnał step na wejście układu Tbxxxx .
Sygnał podaj na gniazdo wejściowe.
Jeśli sterownik będzie głupiał, to winne są transoptory.
Te transoptory jakoś po kolei są ustawione, w grupach na każdy kanał, powinieneś dojść który od czego.
Sprawdź każdy kanał osobno, nieużywane wejścia zewrzyj do masy, bo się wzbudzają od byle czego, nawet dotknięcia palcem.
W dokumentacji były błędy, tam chyba są trzy sygnały ENABLE osobno na każdy kanał i okazało się że były pozamieniane miejscami.

.

Awatar użytkownika

Autor tematu
kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

#5

Post napisał: kwarc » 11 lut 2013, 00:04

Zlutowałem na szybko generatorek na układzie 555 z regulacją częstotliwości ,działa na +5V zasilania.Usunołem transoptor sygnału Step z osi X , wylutowałem także tranzystor od takiego dodatkowego obwodu pomiędzy sygnałem Step a pinami ukł TBxxxx ,ten układ ma chyba ograniczać prąd przy braku impulsów sterujących.
Sygnał z generatora podałem na bezpośrednio na układ TB .
Sukces , pojawiła sie w miare stabilna praca silnika , na 1/8 kroku kręci stabilnie ponad 10kHz co przy 24V zasilania jest dla mnie zupełnie wystarczające .
Sprawdziłem także prace układu z mniejszym kondesatorem oscylatora , wlutowałem na próbe 150pF (oryginalnie siedział większy) .Efekt - mniejsza głośność oscylacji ,czy coś ponad same akustyczne plusy tego niewiem ,test robie na nieobciążonym silniku a ręką ciężko to sprawdzić .
....
Inna kwestia to konieczność odciążenia prądowego stabilizatora , tego 12v , czyli przynajmniej dolutować gdzieś na płycie drugi stabilizator i pociągnąć z niego zasilanie do wentylatora . Ewentualnie zwiększyć radiator stabilizatora .
....
Generalnie to jest szansa że układ nie wyląduje w śmietniku :)

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#6

Post napisał: tuxcnc » 11 lut 2013, 05:52

Załóż transoptor, albo dym pójdzie Ci nawet z monitora.

.


poorchava
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 327
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:32
Lokalizacja: Festung Breslau

#7

Post napisał: poorchava » 12 lut 2013, 10:52

Załóż transoptor, albo dym pójdzie Ci nawet z monitora.
Niekoniecznie. Wystarczy zasilać PP i frezarke z tej samej fazy i spiąć ze sobą GND sterownika/zasilacza oraz masę w PC.

Problem sie tylko pojawi, jak coś trafi szlag i pójdzie te 24V z zasilania frezarki w port LPT :)

Awatar użytkownika

ursus_arctos
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2083
Rejestracja: 11 cze 2011, 18:29
Lokalizacja: Warszawa / Lublin

#8

Post napisał: ursus_arctos » 12 lut 2013, 11:24

Chyba właśnie o ten problem chodziło....

Awatar użytkownika

Autor tematu
kwarc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 12
Posty: 1058
Rejestracja: 06 sty 2007, 18:13
Lokalizacja: Mgławica Andromedy

#9

Post napisał: kwarc » 12 lut 2013, 16:53

tuxcnc pisze:Załóż transoptor, albo dym pójdzie Ci nawet z monitora.
"spokojnie , to tylko awaria ! dymi znaczy pracuje inaczej " :mrgreen:
A poważniej to zdaje sobie sprawe czym to grozi .
Najprawdopodobniej usune wszystkie transoptory z sterownika i wykonam jako oddzielny układ Normalną galwaniczną separacje ponieważ to jak wykonali to chińczycy bardzo mi sie nie podoba .Ale to jest kwestia do rozwiązania na przyszłość ,jeszcze nie wiem czy sterowanie będzie z komputera zewnętrznego czy też wewnętrznego sterownika .
Budowane urządzenie to nie frezarka lecz rodzaj małego automatu .
Na dziś chciałem jedynie sprawdzić jak pracuje ten niebieski sterownik z silnikami i w razie problemów wybrać coś sprawdzonego w bojach.
....
z innej strony patrząc współczuje Hobbystom którzy nie znają sie na elektronice i kupią taki "skośny" wyrób - wydatek, nerwy,zniechęcenie itp.
...

Awatar użytkownika

tuxcnc
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 6
Posty: 7874
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:24
Lokalizacja: mazowieckie

#10

Post napisał: tuxcnc » 12 lut 2013, 17:57

TB6560 idzie na zwarcie, po czym upalają się nogi.
Jak akurat odetnie się masa, to pełne napięcie zasilania silników wystąpi na wszystkich końcówkach układu.
Żaden port LPT nie wytrzyma takiego eksperymentu.

Co do samego schematu zastosowanego przez Chińczyków, to faktycznie nie jest izolacja galwaniczna, ale przed tym co napisałem powyżej chroni port komputera.
Cały problem sprowadza się do sporego rozrzutu parametrów zastosowanych transoptorów.
Jak się da transoptory wyselekcjonowane, to wszystko działa.
Czasem tylko dym idzie, bo ten typ już tak ma ...

.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”