budowa zwykłego plotera

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC
Awatar użytkownika

Autor tematu
chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

budowa zwykłego plotera

#1

Post napisał: chomikaaa » 20 cze 2004, 00:24

chcialbym zbudowac zwykly ploter taki do rysowania ale sterowanie oprzec o 3 silniki krokowe posiadam czesci z drukarki hp600 sa tam 2 silniki unipolarne pm55l-048-hp69 i pm35l-048-hpd4 minbea electronics 48krokow na obrot
1 chcailbym wykozystac zasilacz drukarki 30v 400mA 12W
2 ew czesci ze sterownika z drukrki jesli to mozliwe
3 jaki sterownik byscie mi polecili do tych silnikow nie znam sie w tym temacie poswiecilem sporo czasu na szukanie na elektrodzie i nie tylko niechcialbym zeby koszt takiego sterownika byl duzy ze wzgledu na kiepskie silniki ktore pochodza z odzysku nie potrafie sie zdecycowac na konkretne rozwiazanie nie chcialbym zeby to byl przerost formy na trescia :)
4 budowa tego urzadzenia ma mnie wprowadzic raczej w tajniki sterowania krokowego niz mam miec na celu profesjonalne zastosowanie chce wykonac kilka szblonow tym ploterem o duzych rozmaarach rzedu 1X2m (prototyp ma sie ograniczac do a4 ) posow na paskach

za wszystkie uwagi i pomysly wielkie thx
Ostatnio zmieniony 02 cze 2017, 13:03 przez chomikaaa, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


Mariusz H.
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 241
Rejestracja: 15 cze 2004, 18:59
Lokalizacja: KrakĂłw/Bia?ystok

#2

Post napisał: Mariusz H. » 20 cze 2004, 09:31

Przy tak słabych silnikach i takim dużym kroku naprawde ciężko ci będzie wykonać coś wmiare dokładnego na paskach zębatych. Sterowanie najtańsze to półkrokowe na L297-L298 (opis w dziale download) koszt około 60zł jeśli chodzi o wmiare dokładne wysterowanie powiedzmy z dokładnością do 0,1mm i powiedzmy paskach o module 2mm to w efekcie musiał byśwykonać koła o średnicy: ok 3mm z naciętymi 5 zębami więc raczej będziesz miał kłopot. Trzeba zastosować albo droższe warianty sterowanie (mikrokrok) albo dodatkowe przełożenie. Dokładności radze nie zmniejszać bo wtedy preciążenia dynamiczne układu będą robić jaja przy wykonywaniu kroku. Możesz z łatwością gubić kroki i albo nie nadążać z rozpędzaniem, albo też z chamowaniem układu. Pozatym cały układ będzie poruszał się ruchem szarpanym.
Ps. Ja mam w swojej kolekcji dziwnych maszyn właśnie tego typu ploter wykonany ze starych desek kreślarskich. Fotki dołącze w przyszłości bo niestety nia mam aparatu cyfrowego.
Jego parametry to :
Rozdzielczość przy półkrokowym sterowaniu:
x-0,1mm
y-0,1mm
z-0,03125mm
i prędkości:
ok 6m/min w osiach X i Y oraz około 2m/min w osi Z
Natomiast obszar roboczy to A0+ czyli 1200mm x 850mm

Pozdrawiam

Mariusz


cruonline
Moderator
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 1
Posty: 46
Rejestracja: 11 cze 2004, 20:54
Lokalizacja: Katowice / Warszawa

#3

Post napisał: cruonline » 20 cze 2004, 16:58

Przy takich silnikach proponuję zrezygnować z pasków napędowych chyba że są ku temu jakieś kontretne powody.
pozdrawiam,
cruonline

Awatar użytkownika

Autor tematu
chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#4

Post napisał: chomikaaa » 23 cze 2004, 20:40

wziolem sobie do serca uwagi o paskach w sumie moze i to zly pomysl w tym przypadku wiec dla tych silnikow jesli zastosowabym posow srubowy to wtedy jaka powienienem zastosowac srube dla obu osi chodzi mi o srednice i skok wiadomo dla 2 rozych silnikow 2 rozne sruby silniki troche sie roznia parametramico do tych L297-L298 koszt 60 za jeden czy za trzy sterowniki pozatym jak to podlaczyc do pc nigdy nie budowalem niczego takiego stad moje laickie pyt czy sterowanie odbywa sie prosto przez lpt czy przez procek jakis? jeszcze jedno czy ten zasilacz bedzie sie nadawal jest to zasilacz od drukarki hp600 prosilbym o jakis szkic jak to ma wygladac chcialbym zaczac budowe sterownika od poniedzilku kiedy zaczynaja sie wakacje


rchobby
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 441
Rejestracja: 31 maja 2004, 07:01
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

#5

Post napisał: rchobby » 24 cze 2004, 07:38

Śruby chyba nie mniej niż M8. Sterownik to inny problem, piszesz że masz silniki unipolarne (mają one 5 czy 6 wyprowadzeń?) natomiast rozwiązanie L297/L298 jest przeznaczone tylko do silników bipolarnych. Przy 5 przewodach silnika podłączenie tylko unipolarne przy 6 możliwe są oba rodzaje. Do silników unipolarnych masz dwa niezłe układy jeden w oparciu o L297+tranzystory MOSFET lub PIC+tranzystory darlingtona. Podane poprzednio ceny dotyczą pojedyńczego sterownika i podobnie mogą kosztować te dwa rozwiązania. Sterowniki pracują w trybie krok/kierunek czyli potrzebują 2 sygnałów z LPT. Sterowanie może być bezpośrednio z portu lub przez jakiś prosty (lub bardziej rozbudowany) interface, na którym porozdzielasz LPT na poszczególne osie i dodatkowo można umieścić łączówki do przełączników krańcowych.


damik
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 92
Rejestracja: 04 cze 2004, 14:09
Lokalizacja: ?l?sk

#6

Post napisał: damik » 24 cze 2004, 09:49

Co do silników które posiadasz to tylko jeden nadawałby się do tego typu zastosowań
,mianowicie pm55l-048 (to to samo co 55SPM25 tylko innego producenta i były one montowane zamiennie w różnych seriach tych drukarek), ma on 6 wyprowadzeń i kartę katalogową znajdziesz tutaj http://www.cnc.elektroda.net/viewtopic.php?t=64

Jeśli chodzi o zasilacz z HP DJ 6xx to może to być problem, bo silniki są zasilane z około 19V i jeśli mnie pamięć nie myli to elektronika tej drukarki miała stabilizator impulsowy gdzie doprowadzało się zasilanie około 30V (z zewnętrznego transformatora z prostownikiem), a wyjściowo 5V dla elektroniki i 19V dla silników i stabilizator ten był zintegrowany w jednym scalu z kontrolerem silników (zresztą bardzo awaryjny element).
Pozdrawiam
Damik

Awatar użytkownika

Autor tematu
chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#7

Post napisał: chomikaaa » 25 cze 2004, 00:50

silniki to http://www.minebea-ele.com/en/product/m ... 55L048.pdf
http://www.minebea-ele.com/en/product/m ... _1011.html
maja 5 wyprowadzen tzn6 ale fabrycznie 2 sa zmostkowane tego nie widac na prospekcie zastanawiam sie nadal nad konkretnym rozwiazaniem szczerze mowiac wydatek 180zl na sterownik na lm279 279n to troche za duzo jak na ploter w celu edukacjnym co innego w powazniejszym projekcie pozatym silniki sa unipolarne
wrocilem wiec do punkut wyjscia moze zrobic narazie zwykle sterowanie na uln2803 poprzez lpt co o tym sadzicie moze jakies rozwiazanie zaproponujecie do tych silnikow narazie to mam i chce je wykozystac to na poczatek mam stary zasilacz at i atx ew moze zasilanie z niego wziac z tym ze mam problem co do polaczenia calego ukladu jak to zasilac jak wysterowac calosc niestety ne mam doswiadczenia a nie chce nic popsuc


damik
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 4
Posty: 92
Rejestracja: 04 cze 2004, 14:09
Lokalizacja: ?l?sk

#8

Post napisał: damik » 25 cze 2004, 01:25

chomikaaa pisze:maja 5 wyprowadzen tzn6 ale fabrycznie 2 sa zmostkowane tego nie widac na prospekcie
Mam też taki silnik i mostek jest na płytce za obudową silnika , da się go bez problemu rozciąć ...
A sterownik na ULN to może być za słaby, silnik szarpie około 1,5A przy 19V, ULN może chyba tylko do 0,5A
Pozdrawiam
Damik

Awatar użytkownika

Autor tematu
chomikaaa
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 5
Posty: 988
Rejestracja: 19 cze 2004, 23:22
Lokalizacja: lodz

#9

Post napisał: chomikaaa » 26 cze 2004, 00:34

a moznaby uln sterowac tranzystorami jako stopniami koncowymi ?

Awatar użytkownika

jarobo
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 39
Rejestracja: 05 cze 2004, 23:57
Lokalizacja: Zielona GĂłra

#10

Post napisał: jarobo » 26 cze 2004, 07:28

chomikaaa pisze:a moznaby uln sterowac tranzystorami jako stopniami koncowymi ?
Witam

ULN to po dwa tranzystory na kanał połączone w układzie Darlingtona można oczywiście dołożyć trzeci tranzystor dużej mocy
Albo dać odpowiedni tranzystor Mocy np. polowy sterowany logiką pomijając ULN

pozdrawiam jarobo

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”