Profilowanie rolkowe

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
tomaljcnc
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 19
Rejestracja: 10 kwie 2016, 22:09
Lokalizacja: Dolnośląskie

Profilowanie rolkowe

#1

Post napisał: tomaljcnc » 01 kwie 2017, 12:47

Witam forumowiczów,

Jakiś czas temu odgrzebałem starą porilarkę i próbuje sił w zaprojketowaniu i wykonaniu rolek do niej. Chciałbym np wykonać ceownik z blachy stalowej, czarnej o grubości 1,5mm. Czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenia z tym tematem? Zaprojektowałem i wykonałem 5 stacji - ceownik otrzymuję ale nie ma np liniowości. Robi się tzw "szabla". Tu moje pytanie - czy trzeba np stosować na końcu po wyprofilowaniu rolki prostujące lub prowadzące?
Stacja 5 wykonuje u mnie już gotowy ceownik. Wydaje mi się,że ona jest najważniejsza - nadaje ostateczny kształt i przegięcie 90stopni na dwóch ściankach - czy powinno się tu zastosować lekkie wyluzowanie między rolką górną a dolną? Ja zrobiłem wyluzowanie na praktycznie "0" czyli 1,5mm na grubość materiału i efekt nie jest zadowalający.
Czy promienie wewnętrzne gięcia mogę przyjąć takie samy jak dla gięcia blach na krawędziarkach? czyli np dla blachy 1,5mm - promień na krawędziach rolki górnej to R1,3mm?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.



Tagi:


radio
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 31
Rejestracja: 10 maja 2015, 12:38

Re: Profilowanie rolkowe

#2

Post napisał: radio » 01 kwie 2017, 19:12

tomaljcnc pisze: odgrzebałem starą porilarkę i próbuje sił w zaprojketowaniu i wykonaniu rolek do niej. ... Robi się tzw "szabla".
Na zaprojketowanej porilarce to normalne! :razz:


Autor tematu
tomaljcnc
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 19
Rejestracja: 10 kwie 2016, 22:09
Lokalizacja: Dolnośląskie

#3

Post napisał: tomaljcnc » 01 kwie 2017, 20:12

Dzięki, nad pisownią popracuję :) Może jednak ktoś pomoże odnośnie problemów z PROFILARKĄ?


bialy86
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 1
Posty: 30
Rejestracja: 02 mar 2016, 18:55
Lokalizacja: Pruszcz Gdański

#4

Post napisał: bialy86 » 15 maja 2017, 17:03

Nie znam się na profilarkach, ale u nas w pracy mamy takie maszyny i jak obserwowalem ich prace, to na koncu okolo 50-100 cm od ostatniej stacji profilujacej kształt jest dodatkowa stacja na ktorej niweluja łukowość profilu, sa na niej 4 rolki trzymajece profile z kazdej strony i naginajace gotowy produkt przeciwnie do kierunku w ktorym tworzy sie banan. Nie wiem czy to fachowa nazwa, ale chlopaki nazywaja to "klatka turka".

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”