Prasa krawędziowa

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
skorpio
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 26 lip 2007, 19:00
Lokalizacja: jelenia gora

Prasa krawędziowa

#1

Post napisał: skorpio » 26 lip 2007, 19:20

Zacząłem budowę prasy krawędziowej do gięcia blach początkowo myślałem o zaadaptowaniu macha2 do sterowania tą maszyną ale w nim zdaje się nie zrealizuje sterowania ruchem siłowników hydraulicznych w funkcji wskazań enconderów
może ktoś zna inne programy które wykonywałyby określone polecenie porównując
wartość zadaną z wartością rzeczywistą odczytaną z encondera


dziękuje za wszelkie wskazówki



Tagi:


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#2

Post napisał: olo_3 » 26 lip 2007, 23:03

wg. mojej wiedzy na rynku nie ma takich programów w przystępnej cenie, taka funkcja nazywana jest pętla zamknięta (close loop),

natomiast możesz to przekombinowac stosując sterownik uhu, enkoder montujesz na osi obrotu, a pod wyjścia na silnik zamontuj sterownie zaworami silownika(ow (wymaga lekkiej modyfikacji uhu - lecz wykona to każdy początkujący elektronik),

druga opcja podłączyć do macha plc który kontroluje enkoder.

ew wykonać własny prymitywny sterownik na przykład na atmedze.
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


Autor tematu
skorpio
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 26 lip 2007, 19:00
Lokalizacja: jelenia gora

#3

Post napisał: skorpio » 26 lip 2007, 23:33

nie miałem do czynienia z tymi sterownikami ale jesli dobrze rozumiem to to jeżeli zaczniemy podawać do sterownika sygnał krok kierunek zostaje załączone zasilanie silnika z odpowiednią polaryzacją jeżeli enkonder odliczy tą samą ilość impulsów co impulsy sterujące to zasilanie zostanie wyłączone.
Jak wygląda sprawa z dokladnością takiego sterownika i o jakich przeróbkach mówiłeś.
O atmedze również myślałem ale trochę z tym zabawy . ten pomysł z tym sterownikiem wydaje się być bardziej sensowny tylko nie wiem jakie są koszt takich sterowników dc.
i ajk wygląda sprawa dopasowania enkondera- ilość impulsów chociaż to moznaby dopasować ilością kroków na jednostkę w machu


olo_3
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1249
Rejestracja: 31 sie 2004, 22:25
Lokalizacja: EU

#4

Post napisał: olo_3 » 26 lip 2007, 23:49

uhu trzeba by tak przerobić aby mosfety działały jak 2 przekaźnik (jeden w 1 drugi w 2 stronę zamykamy 1 zawór otwieramy 2 lub oba są zamknięte)

dokładność zależna od rozdzielczości enkodera domniemam ze 1000imp na obrót wystarczy razy zbocza mamy 4k inp widzianych przez macha. na jeden obrót osi (zawsze można dobrać inny enkoder)
cena poskładania uhu to około 200pl natomiast płytki trzeba by zrobić i tak pod swój projekt, szczególnie zaraz po sterownikach mosfetow. (irf21xx)

dopasowanie enkodera to tak jak kolega, mówi jeśli mam przełożenie 1:1 (a tak jest jeśli enkoder jest na osi) to zakładając ze jego rozdzielczość wynosi 1k x4zbocza =4k impulsów widzianych przez macha (trochę za dużo jak na macha, ale w tym zastosowani powinno być ok.)
Zwątpienie jest oznaką, że podążasz w dobrym kierunku.


Autor tematu
skorpio
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 26 lip 2007, 19:00
Lokalizacja: jelenia gora

#5

Post napisał: skorpio » 27 lip 2007, 00:27

ponieważ ruch będzie liniowy to myślałem o enconderach liniowych np z taśmą magnetyczną

Taki sterownik byłby dobry - jest jednak jeszcze jedno ale maszyna bedzie miała dwa siłowniki
i musze jeszcze zrealizować synchronizacje ich ruchu .więc zaczynam się zastanawiać czy byłby sens wbijania się w uhu -koszt gotowego to około 350- 370 pln .
a i tak synchronizacji na tym nie zrealizuje .
w takiej sytuacji pomysł z atmegą wydaje się sensowniejszy bo instalując dwa enkondery
i jkieś dwa zawory dławiące można będzie programowo rozwiązac problem zarówno programowanego z macha zakresu ruchu jak i jego synchronizację


Luki
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 68
Rejestracja: 06 gru 2004, 18:31
Lokalizacja: Wieliczka

#6

Post napisał: Luki » 27 lip 2007, 21:20

Ciekaw jestem jakiego rodzaju chydraulika będzie to napędzać.

Jeśli będzie to chydraulika na tradycyjnych elektrozaworach + jakieś ręcznie nastawiane zawory dławiące i regulatory ciśnienia (starszego typu krawędziarki) to stosowanie do tego liniałów nie ma żadnego sensu. Maszyna i tak będzie jeździła tak jak będzie chciała.
Przy takiej hydraulice synchronizacją siłowników zajmuje się specjalny mechanizm
który przy przychyle belki przymyka lub otwiera zawór wyrównujący.
Natomiast to ile siłowniki mają się wysunąć ustalają zderzaki znajdujące się zazwyczaj w samych siłownikach.

Takie rozwiązania są jednak względnie dokładne dlatego krawędziarki cnc mają dużą przewagę w dokładnosci, ale tam już jest wszystko na zaworach proporcjonalnych i jeszcze cała elektronika do tego poprostu inna kategoria cenowa.


Autor tematu
skorpio
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 26 lip 2007, 19:00
Lokalizacja: jelenia gora

#7

Post napisał: skorpio » 28 lip 2007, 06:51

Dziękuje za garść uwag bardzo cennych a zwłaszcza jedna o której za chwilę .
Teraz jeżeli chodzi o hydraulikę to zamierzam zastosowaćc taki układ -
każdy z siłowników zasilany będzie poprzez (pomijając oczywiście rozdzielacz)
elektrozawór normalnie otwarty równolegle z którym (jako bypas) zostanie wpięty
zawór dławiący . jeżeli elektronika wykryje ustaloną w programie wartość błędu w ychyleniu siłowników elektrozawór na jednym z siłowników zostanie zamknięty i siłonik w tym momecie bedzie zasilany poprzez zawór dławiący do czasu wyrównania .

Natomiast zainteresowała mnie informacja dotyczaca ograniczenia wysuwy montowana w siłownikach . Nigdy nie udało mi sie dotrześ do dokumętacji czy takiej maszyny np w trakcie remontu więc bardzo cenna będzie każda informacja. Ciekawi mnie czy ograniczniki o których kolega wspomniał są to nastawiane zderzaki bedące w stanie zniesc nacisk kilkudziesięciu
ton czy tylko nastawiane elektrycznie czujniki.


HUD
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 463
Rejestracja: 22 kwie 2007, 21:27
Lokalizacja: Lublin

#8

Post napisał: HUD » 11 wrz 2007, 18:42

Witam
Ja jestem teraz na etapie remontu i modernizacji krawędziarki produkcji ZSRR :wink:
i dokokładam cały system sterowania elektronicznego, oraz robie zderzaki elektrycznie przestawne na belce 3m.
Wiec jesli w czymś jeszcze moge pomóc daj znać.
PS.
Kiedyś też miałem zamiar sam zrobić krawędziarke, ale dałem sobie spokój.
Pozdrawiam Krzysztof G.


Autor tematu
skorpio
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 26 lip 2007, 19:00
Lokalizacja: jelenia gora

#9

Post napisał: skorpio » 11 wrz 2007, 21:54

Już zbyt wiele mam zrobione by zrezygnować - a każda informacja jest cenna bo nie mam żadnej dokumentacji.Stronę mechaniczną i siłowniki mam zrobione . teraz jestem na etapie hydrauliki i boje się żeby nie zrobić jakiegoś zonka
bo do układu hydraulicznego będę musiał dopasować sterowanie.
będę więc wdzięczny za każdą podpowiedź.


HUD
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 463
Rejestracja: 22 kwie 2007, 21:27
Lokalizacja: Lublin

#10

Post napisał: HUD » 13 wrz 2007, 19:10

A co by cie konkretnie interesowało ? Jeśli chodzi o śruby ograniczające wysuw siłowników to właśnie takie umnie są zastosowane.I dość dobrze spełnia swoje zadanie.Musisz mieć jakieś ograniczniki mechaniczne bo jak coś nie zadziała to ci pryzma albo stempel po kilku razach poleci.O jakich wymiarach robisz tą krawędziarke?
Pozdrawiam Krzysztof G.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”