Prasa Krawędziowa 1m

Prasy, gilotyny, krawędziówki, tłoczniki i wykrojniki, etc...

Autor tematu
keraj
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 34
Rejestracja: 08 lut 2013, 12:28
Lokalizacja: Wielkopolskie

Prasa Krawędziowa 1m

#1

Post napisał: keraj » 11 wrz 2013, 10:41

Witam forumowiczów.
Zakupiłem niedawno samoróbkę prase krawędziową o dł gięcia 1m , gnie blache 4(nie wiem czy na 1m sprzedawca aby tak zapewniał) ale chcę ją przebudować gdyż moje wymagane min. to grubość blach 6 mm. Posiada silnik 2,2kW, siłownik zew 80mm tłoczysko 50mm.
Szukałem informacji w internecie na ten temat i z tego co wywnioskowałem powinienem zastosować większy siłownik ale czy
Pt.1
lepiej zastosować jeden większy czy dwa mniejsze?(rozkładając siłe na mniejszej długości )
Pyt.2
Jaki powinien być duży siłownik aby ugięła na 1m 6 mm blachę. Chciałem kupić siłownik 180 mm na zew. ma ale nie wiem czy wystarczy
Pt.3
Nie powinienem dać mocniejszy silnik i mocniejszą pompę?(z pompy nie mogę odczytać niestety paramentrów)
Pt.4
Co radzicie jeszcze zmienić?

Dodam że nie chodzi mi o prędkość gięcia więc w pyt.3 chodziło mi bardziej czy ta obecna da radę to wszystko uciągnąć po prostu.
Nie znam się aż tak więc nie chce wywalić pieniędzy w błoto a już mi pomagaliście i liczę znów na waszą pomoc ;)
Dzięki



Tagi:


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#2

Post napisał: trzasu » 11 wrz 2013, 12:05

daj jakieś zdjęcia prasy, będzie łatwiej doradzić, z tymi siłownikami to ostrożnie, możesz dać siłownik 250 mm pytanie czy konstrukcja to wytrzyma ...


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#3

Post napisał: Mariuszczs » 11 wrz 2013, 14:41

Jeszcze podaj cisnienie pompy ( które możesz zmierzyć ).
Szybkość będzie zależała od wydajności.


Autor tematu
keraj
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 34
Rejestracja: 08 lut 2013, 12:28
Lokalizacja: Wielkopolskie

#4

Post napisał: keraj » 11 wrz 2013, 19:49

Ciśnienie 150 atm

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Zbiornik na olej jest duży ale nie zmieniałem go bo ma filtr w sobie.
Te podkładki pod matrycą znikną a siłownik nowy będzie mocowany nie od góry jak teraz ale od dołu tej górnej belki.
Dziękuję za szybką odpowiedź


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#5

Post napisał: Mariuszczs » 11 wrz 2013, 21:25

Nie jest to chyba konstrukcja na gięcie takiej blachy jak chcesz.
Skorzystaj z kalkulatora siłowników - wystarczy ciśnienienie z pompy i średnica tłoka i masz siłę jaką uzyskasz.

http://www.artom.com.pl/Pneumatyka/001.htm

sprawdź jaką długą tą blachę 4 mm gnie teraz


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#6

Post napisał: trzasu » 11 wrz 2013, 22:25

jeśli chodzi o siłę z jaka dasz radę zagiąć blachę na żądany kształt zależy od paru parametrów, tutaj link http://www.profabservices.pl/tabelasil.html

przyjmijmy że masz w wyniku zaginania uzyskać zewnętrzny promień gięcia 12,5 mm, gniesz odcinek 1 m blachy o grubości 6 mm, z tabeli dla takich wartości odczytać można iż potrzebujesz do tego siłownik o nacisku ok 31 ton ...

policzmy w sposób szacunkowy jaką siłę generuje twój siłownik ...

siła = iloczyn powierzchni tłoka i ciśnienia generowanego przez pompę, czyli mi wychodzi, że jest to wartość ok 75,4 kN, czyli 7,7 tony, teoretycznie nie powinno się udać, teraz dla siłownika fi 150 ... wychodzi nacisk ok 27 ton czyli też mało, przeglądając prasy "fabryczne" widać że prasy powyżej szerokości 1 m maja wartości nacisków powyżej 50 T ...

http://allegro.pl/hydrauliczna-prasa-kr ... 28105.html

na Twoim miejscu uważałbym z tymi siłownikami, tym bardziej że jak sam stwierdziłeś za bardzo się na tym nie znasz a prasa na specjalnie solidną nie wygląda (należałoby sprawdzić, policzyć przekroje belek itp) ... brakuje w niej prowadnic siłownika (tłoczysko siłownika przenosi z tego co widać wszystkie rodzaj sił a powinien tylko działać na ściskanie .. )


Autor tematu
keraj
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 34
Rejestracja: 08 lut 2013, 12:28
Lokalizacja: Wielkopolskie

#7

Post napisał: keraj » 11 wrz 2013, 23:06

Dzięki wielkie za informacje , właśnie takich odpowiedzi mi brakowało. Rozjaśniliście mi dużo tematykę prasy krawędziowej i pneumatyki.
Dzięki również za linki bardzo sie przydadzą i myśle że ludzią którzy mają podobne problemy również.
Sprawdzę jaką to dł faktycznie gnie tej 4mm blachy

A możesz mi jeszcze wytłumaczyć co to są te prowadnice siłownika ( z czego robione czy to mniejsze siłowniki które doprowadzają pryzmę do matrycy czy coś innego? )


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#8

Post napisał: trzasu » 11 wrz 2013, 23:34

jak na zdjęciu, prowadnice między którymi jest siłownik

Obrazek

tutaj w nieco bardziej prymitywnej formie w postaci płaskowników "obejmujących" słupy dospawanych do belki na której jest siłownik

Obrazek

u Ciebie też z tego co widzę pryzmy są w środku ceownika więc dobre i to, w razie skrzywienia tłoczyska nie powinny wyskoczyć.

Proponuje pooglądać inne przykładowe rozwiązania.

Tutaj dosyć ciekawa, 100 t i gnie blachę 12 mm na długości 1 m, spróbuj swoją, może się uda, choć teoretycznie nie powinno :neutral:

http://allegro.pl/prasa-krawedziowa-kra ... 22722.html


Autor tematu
keraj
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Czytelnik forum poziom 3 (min. 30)
Posty w temacie: 4
Posty: 34
Rejestracja: 08 lut 2013, 12:28
Lokalizacja: Wielkopolskie

#9

Post napisał: keraj » 12 wrz 2013, 11:32

Witam ponownie. A co radzicie bardziej .
Zastosować dodatkowo dwa siłowniki jednostronnego działa o śr tłoka 140mm w miejscu gdzie powinny być te prowadnice a ten siłownik który jest zastosować jako powrót.

Czy zastosować jeden większy dwustronnego działania o śr. tłoka 180mm zamiast tego środkowego i dodać prowadnice?

bo dwa mniejsze powinny działać z mniejszą siłą ale też na mniejszą dł obrabianego materiału a jeden większy będzie rozkładał całą siłę na 1m


trzasu
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1330
Rejestracja: 10 cze 2007, 00:16
Lokalizacja: o/Bełchatowa

#10

Post napisał: trzasu » 12 wrz 2013, 21:26

dwa siłowniki skomplikują Ci nieco układ hydrauliczny, musza być dobrze zsynchronizowane, plusem dla dwóch jest lepsze rozłożenie obciążania na ramę oraz sama matryce, jej chwytak, przy jednym siłowniku masz prosty układ ale musisz mieć bardzo dobrą sztywność matryc oraz ramy ponieważ siła jest przyłożona w jednym punkcie ... każde z rozwiązań ma swoje plusy oraz minusy, ciężko określić co będzie najlepsze, wzoruj się na istniejących, sprawdzonych rozwiązaniach ...

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Obróbka plastyczna”