Co należy do obowiązków Operatora maszyny Water Jet ?

Dyskusje dotyczące przecinarek wodnych

Autor tematu
die4
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 09 sty 2010, 20:06
Lokalizacja: Kielce

Co należy do obowiązków Operatora maszyny Water Jet ?

#1

Post napisał: die4 » 04 lis 2010, 00:50

Witam

Tak jak w temacie , chciałbym się dowiedzieć co należy do obowiązku operatora maszyn water jet 5 osi ? Czy operator water jeta , musi znać podstawowo/dobrze/bdobrze Autocada ? Czy ma też cos wspólnego z Inventorem ?

pozdrawiam



Tagi:


slaj8
Posty w temacie: 2

#2

Post napisał: slaj8 » 04 lis 2010, 20:03

To zależy czy zajmujesz się też technologią obróbki ( wtedy trzeba znać program który obsługuje wodę), czy jesteś tylko operatorem zielonego przycisku ( wtedy nic nie musisz umieć tylko rozróżniać kolory).

Awatar użytkownika

andryjan
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 400
Rejestracja: 13 cze 2009, 12:45
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

#3

Post napisał: andryjan » 04 lis 2010, 22:42

Tak w wielkim skrócie operator powinien znać przede wszystkim rysunek techniczny, powinien także opanować sterownik i samą maszynę (poznać jej wady i zalety), nie wspomnę już o odpowiednim podejściu do danych rodzajów ciętych materiałów (zastanowić się nad mocowaniem materiału, być może pomyśleć nad wykonaniem jakiegoś przyrządu bazowego, itp.), ale to już przychodzi z doświadczeniem i sukces murowany ;).
CAD/CAM CAGILA
Porównanie programów dla wycinarek CNC => http://www.cnc.info.pl/topics51/automat ... t18915.htm
Optymalny automatyczny nesting to już połowa sukcesu, kliknij na WWW i dowiesz się więcej :)


Autor tematu
die4
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 09 sty 2010, 20:06
Lokalizacja: Kielce

#4

Post napisał: die4 » 07 lis 2010, 16:58

Dzieki

Pytam gdyż w ofercie pracy pisało ,znajomość Autocada obowiązkowa , Inventora dobrze widziana no i sie zastanawiałem na czym moje obowiązki mają polegać bo nie pisało opisu stanowiska ( typu operator ,programista etc) nic nie pisało


slaj8
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 46
Rejestracja: 08 cze 2009, 12:02
Lokalizacja: śląsk

#5

Post napisał: slaj8 » 07 lis 2010, 21:00

Czyli na pewno sam będziesz musiał pisać programy itd. A może jeszcze oprócz tego sam konstruował części.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

andryjan
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 400
Rejestracja: 13 cze 2009, 12:45
Lokalizacja: Górny Śląsk
Kontakt:

#6

Post napisał: andryjan » 07 lis 2010, 21:28

Po pierwsze mówimy i piszemy "było napisane", a nie "pisało", a po drugie wnioskuję z powyższego, że w ofercie było zawarte połączenie stanowiska operatora z po części stanowiskiem technologa.
CAD/CAM CAGILA
Porównanie programów dla wycinarek CNC => http://www.cnc.info.pl/topics51/automat ... t18915.htm
Optymalny automatyczny nesting to już połowa sukcesu, kliknij na WWW i dowiesz się więcej :)


dance1
Posty w temacie: 2

#7

Post napisał: dance1 » 24 lis 2010, 00:01

die4 autocad sie przyda i to nie raz, dostaniesz dxf którego twój program dołączony do maszyny nie otworzy lub zrobi to błędnie i co? w autocadzie zrobisz z nim porządek.
Waterjety są bardzo proste w obsłudze to nie konwencjonalne maszyny cnc z kilkudziesięcioma narzędziami które trzeba znać itd.
Jak ktoś pisze o technologu obróbki cięcia wodą to mi ręce opadają, ale cóż....


rafal23s23
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 10
Rejestracja: 02 lip 2009, 21:38
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: rafal23s23 » 25 lis 2010, 14:27

Strasznie dziwi mnie to, że ktoś kto zrobi rysunek w AutoCadzie nazywa się wielkim programistą. Obowiązki operatora WaterJeta to w moim przypadku nie tylko obsługa i konserwacja maszyny, ale i poprawianie rysunków (a nie programów, o programie możemy mówić w przypadku tokarki, frezarki itp. gdzie ktoś piszący musi myśleć i docelowy stworzyć G-CODE, a nie tylko zrobić rysunek w jednej płaszczyźnie)


slaj8
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 2
Posty: 46
Rejestracja: 08 cze 2009, 12:02
Lokalizacja: śląsk

#9

Post napisał: slaj8 » 25 lis 2010, 17:01

Ja napiszę jeszcze tak, w mojej firmie mówią że maszyna jest tak mądra czy może głupia, jak mądry albo głupi jest jej operator.

Awatar użytkownika

kali77
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 121
Rejestracja: 29 sty 2009, 14:44
Lokalizacja: Elbląg
Kontakt:

#10

Post napisał: kali77 » 27 lut 2011, 21:55

Panowie... Mam za sobą ponad 4 lata szkolenia operatorów na OMAX-ach i MAXIEM-ach... I powiem wam tak... Nie trzeba żadnych specjalnych umiejętności, tylko CHĘCI nauczenia się czegoś nowego. To wszystko...

Wiadomo, znajomość AutoCAD-a pomaga, ale nie jest potrzebna. To w końcu 2D... Proste, miłe i przyjemne...

Miałem nawet takich kursantów, którzy nie wiedzieli do czego służy krzyżyk w prawym górnym oknie programu. I też pracują, tną.

Miałem kiedyś kobietę, której musiałem tłumaczyć co to jest koło kątów i dlaczego to jest akurat 360 st. I też tnie i radzi sobie super. Da radę...

Postawisz skrzynkę piwa i zanim ją wypijemy będziesz już pełnoprawnym operatorem Waterjeta. Obiecuję. To jest oczywiście deklaracja z mojej strony. Oczywiście na kompie, bez odpalania maszyny. ha ha ha... To następnego dnia wieczorem....

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Wodna / Water Jet”