Sprawdzenie wymiarowanie rysunku technicznego

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
majkel21
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 02 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: YmielYń

Sprawdzenie wymiarowanie rysunku technicznego

#1

Post napisał: majkel21 » 02 mar 2010, 13:59

Witam
Bardzo proszę drodzy fachowcy o sprawdzenie poprawności wykonania wymiarowanie rysunku techcznicznego.
Rysunek ten robiłem na podstawie wykładu znanego prof Aleksandra Kowala który jest moim wykładowcą na Poloitechnice. oraz na podstawi skryptu którego jest autorem.
Bardzo więc proszę o sprawdzenie mojego "dzieła" oraz wytknięcie ewentualnych błędów które na nim popełniłem oraz napisanie co i dlaczego jest źle.
Z góry dziękuje za odpowiedź

Przeglądałem wasze forum i czytałem kilka postów o podobnej tematyce. Drodzy koledzy uwierzcie mi nie chodzi mi o pójście na łatwizne tylko naprawdę o nauczenie się tego jakże ważnego przedmiotu

Z góry dziękuje pozdrawiam

OTO PLICZEK



Tagi:

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#2

Post napisał: Bri » 02 mar 2010, 14:30

Tak na szybko
Zapomniałeś paru strzałek
Wymiary kątowe oznacza się inaczej (no i brakuje wymiaru nachylenia tej skośnej ścianki lewo góra - po dodaniu tam kąta wywal wymiar 91)
W prawym dolnym rogu r20 to to samo co poziome 15 ??
Do pierwszego ząbka masz poziomy 50 więc po co ci wymiar do drugiego ząbka 60? (masz przecież 4x10)
Wysokość ząbków (pionowy 10) źle umieszczony (źle się przecina) - zresztą jak masz podziałkę ząbków (4x10) i kąt to wysokość jest przewymiarowaniem.
fazę lewo dół oznacz 20x45stopni
zwymiaruj położenie otworu

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


Autor tematu
majkel21
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 02 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: YmielYń

#3

Post napisał: majkel21 » 02 mar 2010, 14:49

Bri pisze:Tak na szybko
Zapomniałeś paru strzałek
Wymiary kątowe oznacza się inaczej (no i brakuje wymiaru nachylenia tej skośnej ścianki lewo góra - po dodaniu tam kąta wywal wymiar 91)
W prawym dolnym rogu r20 to to samo co poziome 15 ??
Do pierwszego ząbka masz poziomy 50 więc po co ci wymiar do drugiego ząbka 60? (masz przecież 4x10)
Wysokość ząbków (pionowy 10) źle umieszczony (źle się przecina) - zresztą jak masz podziałkę ząbków (4x10) i kąt to wysokość jest przewymiarowaniem.
fazę lewo dół oznacz 20x45stopni
zwymiaruj położenie otworu
Drogi kolego strzałeczki uzupełniłem oczywiście położenie otworu rónież zwymiarowałem ten niepotrzebny wymiar przy ząbkach usunołem co do reszty to troche nie bardzo słowami do mnie to dociera jakbyś mógł w paincie narysować mi to na tym moim obrazeczku to byłbym bardz wdzięczny z góry dziękuje


DonnieBrasco87
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 22
Rejestracja: 07 sty 2010, 01:22
Lokalizacja: Warszawa

#4

Post napisał: DonnieBrasco87 » 02 mar 2010, 18:27

Wg mnie wymiar 91 oraz wymiar katowy nie jest potrzebny do wykonania elementu.
Pozdrawiam serdecznie [you]

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#5

Post napisał: BYDGOST » 02 mar 2010, 18:38

Taka uwaga: różnica wymiarów wynosi 21 a promień 20. Gdzieś czegoś brakuje.

[ Dodano: 2010-03-02, 18:40 ]
Bri pisze:W prawym dolnym rogu r20 to to samo co poziome 15 ??
Tak może być bo promień nie musi być ćwiartką koła.

Położenie środkowego otworu fi 20 też trzeba zwymiarować bo figura nie jest symetryczna.
Załączniki
q11A.jpg
q11A.jpg (22.83 KiB) Przejrzano 3056 razy
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#6

Post napisał: Bri » 02 mar 2010, 19:18

BYDGOST pisze:Tak może być bo promień nie musi być ćwiartką koła.
Ale jest nabazgrane jakby był :)
DonnieBrasco87 pisze:Wg mnie wymiar 91 oraz wymiar kątowy nie jest potrzebny do wykonania elementu.
w sumie tak - ale wymiar jednej ścianki i wymiar kątowy są ważniejsze - podanie wymiarów dwóch ścianek 65 w pionie i 63 w poziomie wymaga i tak przeliczenia tego kąta (jak nie my to oprogramowanie musi to zrobić).

No ja bym zrobił to tak

Obrazek

Ale nie jestem ostateczną wyrocznią :)

Edit - właśnie się zorientowałem że ten narożnik 15 z promieniem 20 może wyglądać inaczej

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


Autor tematu
majkel21
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 3
Rejestracja: 02 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: YmielYń

#7

Post napisał: majkel21 » 03 mar 2010, 02:48

Bri pisze:
BYDGOST pisze:Tak może być bo promień nie musi być ćwiartką koła.
Ale jest nabazgrane jakby był :)
DonnieBrasco87 pisze:Wg mnie wymiar 91 oraz wymiar kątowy nie jest potrzebny do wykonania elementu.
w sumie tak - ale wymiar jednej ścianki i wymiar kątowy są ważniejsze - podanie wymiarów dwóch ścianek 65 w pionie i 63 w poziomie wymaga i tak przeliczenia tego kąta (jak nie my to oprogramowanie musi to zrobić).

No ja bym zrobił to tak



Ale nie jestem ostateczną wyrocznią :)

Edit - właśnie się zorientowałem że ten narożnik 15 z promieniem 20 może wyglądać inaczej

Kolego co do kilku wymiarów miałbym tu zastsze żenia ale to wy jesteście fachowcy w tej branży może ktoś jeszcze wypowie się w tej sprawie??

NAjlepiej by było gdyby ktoś edytowałmój rysunek w paincie i wytknoł mi na nim błędy

[ Dodano: 2010-03-03, 13:45 ]
KOledzy poszedłem troszeczke po bandzie i ułatwiłem sobie sprawe gdyż mamy dowolność w wykonaniu rysunku proszę więc sprawdźcie poprawność i wytknijcie błędy



andrev123
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 01 mar 2010, 10:22
Lokalizacja: Wejherowo

#8

Post napisał: andrev123 » 04 mar 2010, 18:51

powiem tak wymiarownie ogólnie jest ok wszystko zależy dla kogo to ma być i do czego to ma być
jeżeli na maszynę numeryczną wszystko gra. natomiast w wielu przypadkach nie podaje się środka promieni tylko punkty charakterystyczne /przeciącia/ bo to one mogą być bardzo istotne
jeżeli ktoś miałby sprawdzić poprawność wykonania elementu wg rysunku to tego nie sprawdzi bo środka osi w powietrzu nie znajdzie więć bardziej przyłożylbym się do podania punktów przecięcia promieni z ciągłą


tyle co widze wg rys w cadzie to praktycznie nie masz zwymiarowanego wpustu tego po lewej stronie wogóle lewa strona gdzieś błądzi w przestworzach; ząbki -wcale nie wynika że są symetryczne; no i wymiarowanie 2 miejsca po przecinku ??? wykonywałęś kiedyś taki element czy tylko go rysowałeś, maszyna numeryczna /laser/ sobie z tym poradzi ale nawet fachowiec ze 100 letnią praktyka Ci tego nie wykona zaokrągli do pełnej wartości i pewnie dlatego warto by było podac pukty styczności lub przecięć lini charakterystyczne nie środki promieni /pkt. przy tak dokładnym wymiarowaniu warto podac jeszcze dokładnośc obróbli /odchyłki/ "+-" .


Starywilk
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 21
Rejestracja: 07 lut 2010, 18:23
Lokalizacja: Płońsk

#9

Post napisał: Starywilk » 07 mar 2010, 21:10

Witam.
Nareszcie jest ktoś, kto pomyślał o wykonaniu detalu ręcznie, nawet gdyby miał go tylko wytrasować nie jest to możliwe. Tak na szybko (to co znalazłem) w paincie zaznaczyłem Xhttps://

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”