Rysunek zł. Prośba o sprawdzenie

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
snusmumriken
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 22
Rejestracja: 28 cze 2011, 12:02
Lokalizacja: Kraków

Rysunek zł. Prośba o sprawdzenie

#1

Post napisał: snusmumriken » 25 cze 2012, 08:55

Witam
Właśnie skończyłem projekt rysunku złożeniowego przenośnika i miałbym do Was prośbę, a mianowicie chodzi o sprawdzenie czy niema jakichś większych błędów. Po dłuższym rysowaniu taki trochę mętlik w głowie się robi i ciężko się dopatrzeć.
Z góry dziękuję za wszelkie uwagi.
Pozdrawiam
Łukasz :wink:

W załączniku zamieściłem plik pdf rysunku;)
Załączniki
Przenośnik_gotowy.pdf
(376.81 KiB) Pobrany 706 razy



Tagi:


bad_spider
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 102
Rejestracja: 30 mar 2011, 00:18
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów

#2

Post napisał: bad_spider » 25 cze 2012, 09:57

po pierwsze witam mlodszego kolege z wydzialu;]

po drugie pare uwag na szybko:dziwnie wal bebna mocujesz,nie lepiej na wpustach pryzmatycznych i jakiejs tuleji osadczej? Kreskowanie fundamentowani, jest imo. zle, fundamenty sie zbroi a zelbet kresuje sie inaczej. Rama jak dla mnie malo sztywna, przynajmniej przy bebie przydalo by sie dac jakies zastrzaly przeciwdzialajace sile naciagu tasmy. Przy przekrojach pokazujacych wpusty pryznatyczne mozesz uwidocznic luz pomiedzy wpustem, a panewka. Sruby fundamentowe na sprezystych podkladkach bym zrobil zeby sie nie dokrecaly za szybko pod wplywem drgan. Przy nazwach katalogow podaj ich numery, co to jest "st5", chciales chyba napisac "E295"? Z czego wykonujesz kolo pasowe i pokrywe? Dodatkowo C45 to stal do ulepszania ciepklnego wiec albo na tych rysunkach czesci umiesc sposob ulepszania cieplnego albo uzyj innej stali bo w stanie surowym to nie ma sensu tego uzywac.


peritus
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:02

#3

Post napisał: peritus » 25 cze 2012, 10:13

Dołożę parę szybkich spostrzeżeń:
- zbędne szczegóły na rysunku: J do O (wystarczą dane w tabelce)
- usuń zdublowane wymiary kojarzenia wpustów/rowków na przekrojach A-A, B-B, H-H, G-G
- oznakowanie szczegółu D(1:2) nad tabelką, zmień na C(1:2) !
- kotwę J narysować całą i zwymiarować
- podaj szerokość i średnicę bębna (przydadzą się przy doborze taśmy)
- przemyśl oznakowanie szczegółów E i F w związku z późniejszymi przekrojami na tych widokach
- w jakim celu zastosowałeś pierścień poz.30 i kołek poz.24 w szczególe C(1:2) ?(moim zdaniem są to elementy zbędne)

:lol:


Autor tematu
snusmumriken
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 22
Rejestracja: 28 cze 2011, 12:02
Lokalizacja: Kraków

#4

Post napisał: snusmumriken » 25 cze 2012, 22:09

Witam i dziękuję za odpowiedź :wink:
Poprawiłem już kreskowanie fundamentu, zgadzam się również co do sztywności ramy pod bębnem i nawet w pierwszej wersji były dodatkowe podpory, właśnie od strony działania siły naciągu taśmy. W tym przypadku prowadzący jednak kazał je usunąć twierdząc że są zbędne. Co do mocowania bębna, pierścienie rozprężno-zaciskowe wydają się dość przyjemne w montażu w porównaniu do wpustów. Przynajmniej tak zapewniał producent :razz: Dodatkową ich zaleta jest to że nie męczą tak wału, przenosząc jednocześnie duży moment skręcający.

Przy przekrojach pokazujacych wpusty pryznatyczne mozesz uwidocznic luz pomiedzy wpustem, a panewka.
Również już poprawiłem. Na początku źle sczytałem wartość głębokości otworu pod wpust tulejki i dlatego tak dziwnie to wyszło.

Sruby fundamentowe na sprezystych podkladkach bym zrobil zeby sie nie dokrecaly za szybko pod wplywem drgan.
To jest dobry pomysł, już dodałem podkładki :wink:


Dodatkowo C45 to stal do ulepszania ciepklnego wiec albo na tych rysunkach czesci umiesc sposob ulepszania cieplnego albo uzyj innej stali bo w stanie surowym to nie ma sensu tego uzywac.
W teorii można użyć tej stali w stanie surowym, zgadzam się jednak z Tobą że jest to marnotrawstwo stali, zmieniłem ją na na stal zwykłej jakości, na elementy takie jak pierścień ustalający jest w pełni wystarczająca. Uzupełniłem resztę tabelki, rzeczywiście przeoczyłem wpisanie materiałów koła i pokrywy, dodatkowo dodałem jeszcze materiały podkładek i wpustów.
- zbędne szczegóły na rysunku: J do O (wystarczą dane w tabelce)
Musiałem zrobić powiększenie na polecenie prowadzącego. Dodatkowo w podziałce 1:10 były strasznie kiepsko widoczne.
usuń zdublowane wymiary kojarzenia wpustów/rowków na przekrojach A-A, B-B, H-H, G-G
Właśnie zastanawiam się czy mogę zaznaczyć pasowanie wpust/wał/wpust/piasta na jednej linii wymiarowej, wygląda to imo gorzej niż dublowany wymiar.
- podaj szerokość i średnicę bębna (przydadzą się przy doborze taśmy)
Przeoczyłem to, już dodałem wymiary;)
- przemyśl oznakowanie szczegółów E i F w związku z późniejszymi przekrojami na tych widokach
Przyznam się szczerze że nie wiem co przez to rozumiesz, akurat tej części byłem dość pewien;)
- w jakim celu zastosowałeś pierścień poz.30 i kołek poz.24 w szczególe C(1:2) ?(moim zdaniem są to elementy zbędne)

Jeśli chodzi tuleję dystansową to podobno jest to zalecane :razz: Choć ciężko mi powiedzieć na ile ułatwia montaż łożyska, ewentualnie dopasowanie(jak by coś nie pasowało, można przyszlifować taki pierścień), co do kołka, krążek dobierałem z tabeli i zgodnie z nią należy oprócz śruby dodać jeszcze właśnie taki kołek. Jego funkcji też za bardzo nie rozumiem, najprawdopodobniej ma zapobiegać obrotowi krążka, ewentualnemu luzowaniu śruby.

Dzięki wielkie za odpowiedź
Pozdrawiam
Łukasz


bad_spider
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 102
Rejestracja: 30 mar 2011, 00:18
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów

#5

Post napisał: bad_spider » 26 cze 2012, 00:51

snusmumriken pisze:dodatkowo dodałem jeszcze materiały podkładek i wpustów
!!!!!!! albo norma albo rysunek wykonawczy i material, norma definiuje material np. dla wpustow za PN/M-85005
punkt 9 normy: "Materiał - stal o wytrzymałości R>=600 MPa (w gotowych wpustach)". O ile przy wpustach mozesz sie bronic ze liczyles je na scinanie dla konkretnego materialu (nie polecam) to w podkladach znormowanych wpisujac material poprotu sie podlozysz;]
snusmumriken pisze:Właśnie zastanawiam się czy mogę zaznaczyć pasowanie wpust/wał/wpust/piasta na jednej linii wymiarowej, wygląda to imo gorzej niż dublowany wymiar.
a po co skoro masz pasowanie tolerancje rowka pryzmatycznego na rysunku wykonawczym kola, ktory zapewne dolaczasz do projektu skoro masz ladnie opisany numer w tabelce, jak ktos sie bedzie bardzo interesowal pasowaniem piasty to znajdzie. Jedyna istotna informacja jest to ze pasujesz tu polaczenie ruchowe (nie chce mi sie sprawdzac w tabelach czy takjest w rzeczywistosci, a przyznam nie jestem mazi zeby miec je w glowie;] )


Autor tematu
snusmumriken
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 22
Rejestracja: 28 cze 2011, 12:02
Lokalizacja: Kraków

#6

Post napisał: snusmumriken » 26 cze 2012, 07:58

!!!!!!! albo norma albo rysunek wykonawczy i material, norma definiuje material np. dla wpustow za PN/M-85005
punkt 9 normy: "Materiał - stal o wytrzymałości R>=600 MPa (w gotowych wpustach)". O ile przy wpustach mozesz sie bronic ze liczyles je na scinanie dla konkretnego materialu (nie polecam) to w podkladach znormowanych wpisujac material poprotu sie podlozysz;]
Z wykładów jeszcze pamiętam, że dla podkładek zawsze w tabelce wpisujemy materiał. O ile w przypadku nakrętek i śrub określamy wł. mechaniczne przez podanie klasy. Śruby specjalne, np: ogniotrwałe posiadają oddzielne normy (kiedyś znalazłem takie din-owskie). Dla podkładek podajemy tylko ich wielkość. Jeśli norma określa ich materiał to trzeba go wpisać a jeśli wymagany jest inny to również należy uwzględnić to w tabelce.
Co do wpustów gdzieś czytałem że te należy wykonywać z tego samego materiału z którym będzie współpracował. W moim przypadku materiał wału.

a po co skoro masz pasowanie tolerancje rowka pryzmatycznego na rysunku wykonawczym kola, ktory zapewne dolaczasz do projektu skoro masz ladnie opisany numer w tabelce, jak ktos sie bedzie bardzo interesowal pasowaniem piasty to znajdzie. Jedyna istotna informacja jest to ze pasujesz tu polaczenie ruchowe (nie chce mi sie sprawdzac w tabelach czy takjest w rzeczywistosci, a przyznam nie jestem mazi zeby miec je w glowie;] )
Na rysunku złożeniowym wymagane jest podanie ważniejszych pasowań(Tego wymaga każdy z prowadzących). Dlatego też pasowania wpustów, łożysk, a w przypadku niektórych prowadzących również i pokryw, sworzni, itp, należy uwzględnić na rysunku.


friko
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 281
Rejestracja: 23 lut 2012, 10:17

#7

Post napisał: friko » 26 cze 2012, 08:19

snusmumriken pisze: ...Z wykładów jeszcze pamiętam...gdzieś czytałem że te należy wykonywać z tego samego materiału ...to podobno jest to zalecane...w przypadku niektórych prowadzących...musiałem zrobić powiększenie na polecenie prowadzącego...
Jak to się ma do obowiązujących NORM I ZASAD rysunku technicznego w całej Polsce? :cool:
Jeśli prosisz o pomoc na forum, to załącz również wymogi prowadzących i własne, dlaczego narysowałeś Myszkę Miki w skali 1:√23 ... skoro tak chciał "prowadzący" lub gdzieś tam dzwonią ...wtedy ktoś ci pomoże według tych "zasad" & życzeń/wymogów i o wiele mniej pisania na forum :mrgreen:


bad_spider
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 102
Rejestracja: 30 mar 2011, 00:18
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów

#8

Post napisał: bad_spider » 26 cze 2012, 14:37

snusmumriken: jezeli napiszesz podkładka fi10/fi8x2 material E235 to powiedzmy ze jest ok, jednak jezeli podajesz norme to nie podajesz materialu. Co by bylo podczas montazu jezeli nikt na sweicei nie produkowal by podkladek z wybranej przez ciebie stali? Zkladal bys jednostkowe zamowienia, czy zmienial material z nadzieja ze znajdziesz podkladki wykonane z nowego materialu? To co piszesz jest poprostu nie logiczne wiec albo zle zrozumiales prowadzacego albo, uwaga didaskalia: tym prowadzacym jest znany prawie profesor prawie specjalista od lozyskowania pionowego turbozespolu. Zakladajac ze podczas modelowania lozyska nie nawinela sie zadna podkladka prawdopodbnie nie ma on o podkladkach zielonego pojecia ale moze ci w zamian policzyc lozysko metoda monte carlo;] (przepraszam nie moglem sie powstrzymac).

Co do rysowania myszki miki w skali 1:23 to moge wyjasnic: tu nie chodzi o normy lecz o dydaktyke, zostawiajac rysunek bez powiekszenia prowadzacy nie jest w stanie stwierdzic czy te polaczenia zostaly zaprojektowane i narysowane poprawnie, widzi jedynie kropke wzglednie kreske. Mielaem kiedys przyjemnosc miec zajecia osoba prowadzaca ten rysunek i musze powiedziec, ze na rysowaniu i normach to on sie akurat dobrze zna. Poprostu zdanie "chcialbym zobaczyc te polaczneia w powiekszeniu" to nie to samo co: "chcialbym abys zamiescil te polaczenia w powiekszeniu na ostatecznej wersji rysunku zlozeniowego" choc czesto moze byc tak interpretowane przez studentow. Gdybym mial zgadywac to w taki rozwoj wydazen bym strzelal.

edit: jeszcze bo zapomnialem sie odniesc:
http://www.narzedziownie.pl/?t=k&i=267&n=10565 tutaj mozesz sobie poogladac ile jest norm dotyczacych podkladek, w normowni (biblioteka glowna 3 pietro) mozesz wszytko zoabczyc w wersji papierowej.
Co do wpustów gdzieś czytałem że te należy wykonywać z tego samego materiału z którym będzie współpracował
Pierwsze slysze, na zdrowy rozum wpusty powinny miec takie Rm zeby sie sciely zanim odksztalca trwale material walu i/lub piasty. Slyszlaem o konstruktorach ktorzy kolki czy wpusty konstruja z bardzo twardych materialow, gdyz bywa i tak ze sobie na warsztacie ekipa dorobi taki koleczek z twardszego materialu zeby moc bardziej niz zaplanowano obcizyc maszyne i np. wylamie zeby na kole po czym wlozy spowrotem sciety uprzednio kolek z materialu miekkiego i bedzie rrznac glupa ze maszyna byla zle skonstruowana, a oni przeciez nic nie zrobili;]


Autor tematu
snusmumriken
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 4
Posty: 22
Rejestracja: 28 cze 2011, 12:02
Lokalizacja: Kraków

#9

Post napisał: snusmumriken » 26 cze 2012, 15:26

Witam
Nie chcę się z Wami kłócić, nie mam jeszcze takiej wiedzy ani podstaw ku temu;) Korzystałem już nieraz z norm, między innymi dotyczących podkładek, mozna było tam zobaczyć np: w tabeli dot. masy jednostkowej przeliczniki dla innych materiałów np: metali niezależnych typu mosiądz, miedź, stopy aluminium itp. a to oznacza że norma takowe uwzględnia. Pomijając materiał w tabelce informacja jest niepełna, tak mi się wydaje.

Co do biblioteki gł. miałem to szczęście(choć w tedy tak nie myślałem :razz:) mieć oba PKMy z Dr M. Więc chcąc, nie chcąc spędziliśmy tam dużo czasu i norm też się sporo przejrzało :wink:
Jutro mam jeszcze konsultacje, dopytam się dokładnie o co chodzi z tymi materiałami, zarówno wpustu jak i podkładek, a także resztę niejasności. Póki co jak juz napisałem nie chcę się z Wami kłócić :wink:
Pozdrawiam


bad_spider
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 4
Posty: 102
Rejestracja: 30 mar 2011, 00:18
Lokalizacja: Kraków/Rzeszów

#10

Post napisał: bad_spider » 26 cze 2012, 19:55

a tam odrazu klocic, mozemy co najwyzej podyskutowac (tez mialem z nasza legeda pkm), tak czy inaczej rafal to naprawde rowny gosc i jezeli bedziesz w stanie sensownie uzasadnic dlaczego tak, a nie inaczej to bedzie ok. Do tego mala rada: ocena za projekt zalezy w bardzo duzym stopniu od terminu oddania pracy u niego wiec postaraj sie zrobic to jak najwczesniej i zloz arkusz zgodnie z norma, a nie jak 90% studentow, zreszta co ja mowie, miales z mazim pkm to juz wiesz ocb.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”