Rysunek wykonawczy i złożeniowy

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
esternide
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 09 sty 2010, 17:15
Lokalizacja: z obrabiarki

Rysunek wykonawczy i złożeniowy

#1

Post napisał: esternide » 09 sty 2010, 19:13

Bry dzień, mam do wykonania dwa rysunki takiej oto części.
Obrazek



Pytanie pierwsze co do wymiarowania - wymiarować koło zębate (tak jak jest na rysunku), czy tylko w tabelce dopisać jego charakterystykę? Pytanie drugie - jak odnieść to wszystko do norm?

Obrazek


Obrazek
Obrazek


Co do złożeniowego - pytanie tyczy się głównie części, jakie mam wypisać w tabelce.

Obrazek



Tagi:


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1542
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#2

Post napisał: upadły_mnich » 09 sty 2010, 22:25

a dasz radę całkowicie opisać koło zębate bez wymiarów?
Twój sposób wymiarowania jest hmm...ciekawy a umieszczenie wymiaru fi82 jest majstersztykiem.
Porównaj sobie jak narysowane jest wyrwanie na zebach (to co jest zakreskowane :???: ) na Twoim rysunku i na tym wzorze. Jesli nie widzisz różnicy to duuużo nauki przed Tobą.

Mam nadzieję, że nie załamię Cię jesli zamieszczę "podobny" rysunek

[ Dodano: 2010-01-09, 22:42 ]
http://yfrog.com/6drysunek1dj
Odnośnie nazw na złożeniówce to pozwole sobie zacytować:
"Przy nadawaniu nazw częściom przedstawionym na rysunku należy przede wszystkim stosować nazwy używane w Polskich Normach, a następnie nazwy powszechnie przyjęte. Ogólnie nazwy części powinny odpowiadać ich przeznaczeniu..." koniec cytatu
Teraz to już sobie poradzisz.
Załączniki
rysunek1.zip
(720.98 KiB) Pobrany 640 razy
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


Autor tematu
esternide
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 09 sty 2010, 17:15
Lokalizacja: z obrabiarki

#3

Post napisał: esternide » 09 sty 2010, 23:38

1. Wymiarowanie już poprawiłem, tamto było baardzo wstępne.
2. Co do tego Fi 82 - tak myślałem.
3. Wyrwanie wiem, narysowałem tak w celu uproszczenia. Różnica polega na?
4. Nie załamię się, eaaasy.

Pytania kolejne:

1. Skąd mam wiedzieć jakie nakiełki będą z jednej i z drugiej strony?
2. Skąd wynaleźć wszystkie dane, które mam w tej tabeli (odnoszę się do rysunku, który wrzuciłeś)?
3. Skąd mam znać metody obróbki?
4. Co tak naprawdę przedstawia rysunek - chodzi mi o nie sam wał, tylko jego "obudowanie" - łącznie z uszczelkami, śrubami itd. -> widok nie z boku, tylko z przodu.


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1542
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#4

Post napisał: upadły_mnich » 09 sty 2010, 23:56

:smile:
3. różnica polega na tym, że do wyrwań nie stosuje sie linii prostej...dużo nauki przed Tobą
Odpowiedzi kolejne:
1. choćby stąd: https://www.cnc.info.pl/topics29/tolera ... vt2012.htm
2. Obliczasz, zakładasz..chyba, że to rysunek bez obliczeń wtedy przyjmujesz dowolne byle sensowne dane.
3. nie musisz znać metod obróbki tj. chyba nie musisz skoro tak twierdzisz. Ale to nie znaczy, że nie możesz pokusić sie o zrobienie poprawnego rysunku.
4. http://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%82o_z%C4%99bate
Ten rysunek co załączyłem może i jest (jak dla Ciebie) zbyt skomplikowany. Nie musisz wszystkiego z niego kopiować
Ostatnio zmieniony 10 sty 2010, 18:30 przez upadły_mnich, łącznie zmieniany 1 raz.
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


Autor tematu
esternide
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 09 sty 2010, 17:15
Lokalizacja: z obrabiarki

#5

Post napisał: esternide » 10 sty 2010, 02:06

1. Nakiełki mam, tj. jego wielkość. Cóż ona jednak znaczy?
2. Jakie obliczenia mogę wykonać na podstawie tych danych (moduł, liczba zębów, kąt)?
3. A jak odnaleźć te metody obróbki, gdyby było to wymagane?

Awatar użytkownika

CNCRob
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1319
Rejestracja: 24 cze 2007, 20:42
Lokalizacja: Świdwin / Worcester

#6

Post napisał: CNCRob » 10 sty 2010, 04:34

to i ja się do czegoś przyczepie co pewnie zaplusuje u wykładowcy, juz pominę pismo, które mało przypomina techniczne ale pozmieniaj wszystkie groty strzałek, mają być dłuższe i dużo węższe.
- Heidenhain - Siemens - Fanuc -
Able to use the following programmes: FANUC Series 18i-TB, FANUC O-T, SIEMENS SINUMERIC 810D & 840D, ShopMILL, ShopTURN, ManualTURN, HEIDENHAIN CNC ISO, DIN PLUS and TURN PLUS (CNC PILOT) and many more.


Autor tematu
esternide
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 09 sty 2010, 17:15
Lokalizacja: z obrabiarki

#7

Post napisał: esternide » 10 sty 2010, 04:45

Napisałem, że wymiarowanie już poprawiłem (rysunek ze zdjęć wykonany był dość dawno).


upadły_mnich
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1542
Rejestracja: 09 gru 2005, 11:52
Lokalizacja: Lublin

#8

Post napisał: upadły_mnich » 10 sty 2010, 14:15

Bry wieczór
1. Nakiełki dobiera sie wg średnicy obrabianej. I tak jest w linku jaki podalem. Jeśli chcesz dokładne wymiary nakiełka to daj znać. Ale po co to Tobie jest potrzebne? :shock: Na tym poziomie rysunku? Wnikasz w szczegóły a pomijasz "grube" rzeczy.
ok. Jeśli ten zebnik będzie w przyszłosci regenerowany to polecam nakiełki rodzaju B (chronione). Jeśli jednorazowo nakiełki maja byc wykonane ( a zwłaszcza później usunięte) - patrz symbol na rysunku zamieszczonym przeze mnie - to rodzaju A. Wymiar nakiełka z arkusza, który nawiasem mowiac sam przepisałem z normy jest ZALECANY a co to znaczy pewnie wiesz.
Na studiach jesli student nie odróżniał: zalecany, dozwolony, dopuszczalny, niezalecany, niedopuszczalny, przyjety itp to dostawał 2 i poprawke. Cóż...szkoła uczyła "bez zrozumienia". :sad: oki taka dygresja. Szykany i tyle.
2. Wszystkie jakie możesz aby tabelka z "zębami " była prawidłowa. Już pisałem, że część zakładasz. Na pewnym poziomie jest to proste - dasz radę. :wink: profesorowi tez nie zawsze przy sprawdzaniu chce sie w książkach gmerać a i mało który w pamieci koła zębate liczy - jest ryzyko, że sie myle..będzie mi przykro jak dostaniesz dwóję :sad: . daj znać a pójdę się upić
3. Wiekszośc obróbki jest standardowa tj. pomijam zęby. Toczenie, szlifowanie i w niewielkim stopniu frezowanie. Pikuś...napisz, że na centrum obróbczym firmy K...la jest zrobione i szluss. :lol: - profesor łyknie.
Wydaje mi się, że dalsza pomoc jest niepotrzebna i sobie poradzisz. Nawet nie wiem czy przeczytasz to co napisalismy z kolegami. Głupio jest tak pisać "do sciany" ale potraktuję to jako rodzaj blogu.
Mogę życzyć tylko powodzenia :smile: i trzymam kciuki. Nawet nie wiem czy pomogłem czy nie...
sprawność wg kobiety: stosunek wielkości wyjętej do wielkości włożonej


Autor tematu
esternide
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 09 sty 2010, 17:15
Lokalizacja: z obrabiarki

#9

Post napisał: esternide » 12 sty 2010, 02:02

Czytam Wasze wypowiedzi i dziękuję Wam bardzo za uwagi. Niebawem wrzucę poprawioną wersję. :>


Sigma
Posty w temacie: 2

#10

Post napisał: Sigma » 26 sty 2010, 23:07

Witam!
Czytam posty na tym forum i nie dowierzam jak mierna wiedza prezentowana przez niektórych forumowiczów. Mam 28 lat stażu zaprojektowałem i narysowałem w swoim życiu między 1000 a 1500 rysunków i dowiaduje się po tylu latach np. że nakiełek typu B (chroniony) stosuje się wtedy gdy wyrób (nie piszę detal ponieważ nie przystoi inżynierowi posługiwać się tego typu językiem, nie radze tego typu słownictwa używać na uczelniach) będzie w przyszłości regenerowany - nie słyszałem podobnej bzdury. Nakiełek typu B stosuje się wtedy gdy wyrób jest wykonywany na więcej niż jednej obrabiarce ponieważ podczas transportu międzystanowiskowego może być uszkodzony kąt 60 stopni pod kieł stały lub obrotowy dlatego stosuje się ochronę - krótki kąt 120 stopni - stąd nazwa "chroniony". W tym przypadku wał z zebnikiem przejdzie kolejno: tokarka - obróbka zgrubna wału, frezarka-obróbka rowków wpustowych, frezarka obwiedniowa-obróbka uzębienia, następnie obróbka cieplna, szlifierka-obróbka wykańczająca pod łożyska i pod piastę, pomijam docieranie - myślę, że w tym przypadku jest zbędne. Norma PN-M/83-02499 opisuje rodzaje nakiełków oraz sposób ich oznaczania na rysunku jak również do jakich średnic należy je stosować. W tym przypadku należy zastosować nakiełek B4.0 PN-M/83-02499 czyli nakiełek stosowany dla średnic od 30 do 80
Na rysunku tzw wzorcowym znalazłem tyle błedów, że zapisałem pół strony A4 więc nie należy się za bardzo sugerować tym rysunkiem, za bardzo zageszczony i jeżeli się nie wie co to jest nakiełek to przy pozostałych elementach na rysunku należałoby miec spora wiedzę o kołach zebatych.
W katalogu łożysk tocznych do ktorego musisz sięgnąć aby dobrac średnicę i szerokośc łożyska umieszczone są również nakrętki łożyskowe oraz podkładki zębate do tychże nakrętek - te dane są niezbedne aby prawidłowo dobrac gwint pod nakrętkę oraz rowek wpustowy do wypustu umieszczonego wewnątrz otworu podkładki zębatej
Pasowania proponuje zastosować następujące: pod łożyska k6 lub h6 pod piastę np sprzęgło h6, tolerancja pod rowki wpustowe N9 lub rzadziej stosowane Js, z katalogu łożysk należy również dobrać simeringi czyli średnicę i szerokość - tolerancja stosowana pod tego typu uszczelnienia +0.1, chropowatośc 1.6, chropowatość pod powierzchnię łożyska 0.8.
Twardość uzębienia 57-63 HRC, dokładność wykonania myślę, że wystarczy 8D
Przy zmiennych średnicach nie stosować wymyślonych rowków (działanie karbu), stosować podcięcia obróbkowe najczęściej stosowane typu A lub C czyli odnośnik na rysunku na którym napisać np. podcięcie C 1.6 PN-M/58-02043. Powiększenia 5:1 gdzieś na boku lub pod spodem rysunku zagęszczają go, a rysunek w swoim założeniu ma być czytelny (amerykańskie rysunki to dopiero radosna twórczość)
Zastosować kłady przy pokazaniu szerokości, dokładności wykonania oraz szerokości rowków wpustowych (duży plus u wykladowców - przynajmniej na politechnice poznańskiej). Przekroje bedą świadczyć o tym, że nie wie się co to kłady - ja stosuje je nacodzień i wszędzie tam gdzie to tylko możliwe.
Tabelki z wymiarami uzębienia nie należy rozbudowywac bo mozna na niej się potknąć, zastosowac tylko podstawowe parametry. Aby wykonac obliczenia korzystam z Części maszyn tom II Rutkowskiego, mozna korzystac też z Dobrzańskiego. Wszystkie normy są powszechnie dostępne, występują w każdym Małym Poradniku Mechanika, Poradniku Inżyniera - Obróbka Skrawaniem bodajże w tomie II. Oprócz programu w Excelu "Osie i wały" z którego również korzystam - jednak rzadko, wolę program Gwinty Rodzaje w którym oprócz wszystkich tolerancji są podcięcia, pogłębienia, wszystkie rodzaje gwintów, rozwinięcia, pierścienie Segera itp.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”