Rysunek wykonawczy elementu z giętej blachy

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
KRUSZON
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 31 gru 2012, 13:43
Lokalizacja: Lędziny

Rysunek wykonawczy elementu z giętej blachy

#1

Post napisał: KRUSZON » 16 cze 2013, 15:49

Witam
Muszę wykonać rysunek wykonawczy obudowy chwytaka robota przemysłowego którego projektuję. Obudowa ma być wykonana z giętej blachy. Tutaj zaczyna się mój problem ponieważ nigdy wcześniej nie robiłem rysunku wykonawczego elementu z giętej blachy. Co powinno się znaleźć na takim rysunku: rozłożenie, oraz jak będzie wyglądać ten element po złożeniu ?. Jak taki element powinien być zwymiarowany ?. Zamieszczam rys. poglądowy tejże obudowy. Proszę o jakąkolwiek pomoc, z góry dziękuję.

Obrazek
Obrazek



Tagi:


rradek
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 97
Rejestracja: 05 lis 2011, 20:45
Lokalizacja: Oława

#2

Post napisał: rradek » 16 cze 2013, 16:44

O ile dobrze pamiętam na rysunku wykonawczym powinieneś umieścić dwa widoki:
1.Blachy z uwzględnieniem jej wymiarów po cięciu,wierceniu i zaznaczonymi liniami gięcia(rysunek do wycinania samej blachy).
2.Widok po gięciu, zawierający wymiary jakie powinien mieć wygięty detal oraz promienie gięcia(rysunek do gięcia).


Jestem_słaby
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 16 cze 2013, 17:21
Lokalizacja: opolskie

#3

Post napisał: Jestem_słaby » 16 cze 2013, 18:58

Witam,
w zależności jaką grubość ma twoja blacha, na podstawie grubości blachy możesz wyznaczyć jaki powinien być promień po wygięciu blachy. Z racji tego że ta obudowa będzie coś zasłaniała musisz się odnosić do wymiarów wewnętrznych na rysunku wykonawczym. W przypadku kiedy zaginasz dwie części w róg, jak na rys niżej:
Obrazek
musisz zostawić przerwę, ze względu na promienie,
nie do końca pamiętam ale nie musisz robić rysunku rozłożenia blachy na rysunku wykonawczym. Wraz z rzutami i wymiarami, musisz zaznaczyć które krawędzie mają być zagięte. Ważne są promienie i te przerwy, które muszą się odnosić do technologi gięcia.


Opole
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 20
Rejestracja: 18 paź 2012, 10:59
Lokalizacja: Opole

#4

Post napisał: Opole » 16 cze 2013, 19:11

archeo


rradek
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 97
Rejestracja: 05 lis 2011, 20:45
Lokalizacja: Oława

#5

Post napisał: rradek » 16 cze 2013, 19:15

Kolego 'jestem_słaby', z tymi rysunkami jest chyba odwrotnie. Podstawowym rysunkiem jest rozwinięta blacha z zaznaczonymi liniami gięcia i opisaniem kierunku gięcia,kata,promienia. Dodatkowo można wykonać widok gotowego elementu(ale nie trzeba). Teraz wszyscy są przyzwyczajeni do widoku 3D, na którym wszystkich wymiarów nie umieścisz...

A wskazówki dot. promieni i przerw jak najbardziej słuszne.


Autor tematu
KRUSZON
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 2
Posty: 6
Rejestracja: 31 gru 2012, 13:43
Lokalizacja: Lędziny

#6

Post napisał: KRUSZON » 16 cze 2013, 20:34

Jeśli chodzi o te przerwy przy gięciu w róg to przy wycinaniu siatki z arkusza blachy powinienem odstąpić parę milimetrów, dobrze to rozumie ?
Obrazek


Jestem_słaby
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 2
Posty: 15
Rejestracja: 16 cze 2013, 17:21
Lokalizacja: opolskie

#7

Post napisał: Jestem_słaby » 16 cze 2013, 21:21

tu masz po zgięciu:
Obrazek

tu masz przykład po rozwinięciu:
Obrazek


rradek
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 97
Rejestracja: 05 lis 2011, 20:45
Lokalizacja: Oława

#8

Post napisał: rradek » 16 cze 2013, 21:22

Najlepiej weź kawałek kartonu i go wygnij z dużym promieniem... W tym przypadku który narysowałeś jedno 'skrzydło' musisz skrócić o grubość blachy, żeby po wygięciu ładnie się zeszły i zaciąć z promieniem gięcia w narożniku. w którym wychodzi róg a drugie zaciąć tylko z promieniem. Wtedy wyjdzie idealnie. W praktyce wszystko zależy od jakości wykonania,walorów wizualnych i "promienia gięcia". To jest rozwiązanie idealne, wiadomo że nikt nie będzie się bawił w zacinanie z promieniami itp. Można też jak kolega zaproponował wyżej ale wtedy masz brak w narożniku i brak wzdłuż krawędzi łączenia. Takie rozwiązania stosuje się do blach później spawanych, co po zeszlifowaniu daje idealny efekt.

Jak widzisz wszystko zależy od tego, jaki efekt końcowy chcesz uzyskać no i oczywiście ma wpływ na koszty wykonania.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”