Poprawność rysunku

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
Rex10
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 01 maja 2017, 12:50
Lokalizacja: Kraków

Poprawność rysunku

#1

Post napisał: Rex10 » 01 maja 2017, 12:54

Obrazek

Cześć! Potrzebuję pomocy z tym rysunkiem. Póki co myślę, że błędnie zrzutowałem (brak krawędzi po prawej stronie), źle zwymiarowałem odległość otworu. Czy popełniłem jeszcze jakieś błędy?

Z góry bardzo dziękuję za uwagi! :)



Tagi:


yacht
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 374
Rejestracja: 18 kwie 2012, 07:50

Re: Poprawność rysunku

#2

Post napisał: yacht » 01 maja 2017, 13:19

Rex10 pisze:Czy popełniłem jeszcze jakieś błędy?
Wszystko (rysunek, wymiarowanie, oznaczenia) jest błędne z wyjątkiem osi...


Autor tematu
Rex10
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 01 maja 2017, 12:50
Lokalizacja: Kraków

Re: Poprawność rysunku

#3

Post napisał: Rex10 » 01 maja 2017, 14:03

yacht pisze:
Rex10 pisze:Czy popełniłem jeszcze jakieś błędy?
Wszystko (rysunek, wymiarowanie, oznaczenia) jest błędne z wyjątkiem osi...
Ojć.. od czego zacząć przy poprawie? Zakładam, że ten muszę wyrzucić :razz:


rc666
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1246
Rejestracja: 27 cze 2011, 14:48
Lokalizacja: Chrząszczyżewoszyce

#4

Post napisał: rc666 » 01 maja 2017, 14:38

Zacznij od grubości l linii.
Detal powinien być narysowany llinią grubą a, pozostałe linie cienkie.
Które rzutowanie??
Ostatnio zmieniony 01 maja 2017, 14:50 przez rc666, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie ma głupich pytań, są tylko głupcy którzy ich nie zadają...


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#5

Post napisał: jasiu... » 01 maja 2017, 14:42

wymiary 7 i 19 do otworów Φ12 oraz umiejscowienie oznaczenia chropowatości Ra2.5 świadczą, że ty o rysunku technicznym powinieneś się zacząć uczyć od początku. Dlatego chyba najlepiej będzie ci nie pomagać, może otworzysz wówczas tą książkę i zrozumiesz, że nie da się pomóc osobie, która na jakiś temat nie wie zupełnie nic.

A roboty za ciebie na tym forum nikt nie odwali. Tacy tu są ludzie - pomóc tak, dać się wykorzystać nie!


orion32
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1359
Rejestracja: 18 kwie 2017, 21:55

#6

Post napisał: orion32 » 01 maja 2017, 14:57

Ja tam jakiś potencjał widzę. Błędnie oznczyleś chropowatości w otworze.Nie odnosi się jej do linii wymiarowej,lecz do powierzchni otworu ,lub linii pomocniczej.Jesli w półwidoku półprzekroju rysujszkrawdzie ,to w części obazujacej zarys zewnętrzny rysujesz zewnętrzne ,a części obrazujące i przekrój, wewnętrzne.Linie wymiarowe dla przekroju mają wystawać nieco poza oś symetrii.Faza wewnętrzna jest za duża.Przy takim wykonaniu,skracałaby przedmiot.Brak wymiaru całkowitej długości przedmiotu. jeżeli otwory są okrągłe ,to wymiary podaje się do osi otworu.Brak krawędzi obrazujacej przejście cz ściany cylindryczne w stożkowa w otworze,oraz krawędzi fazy wewnętrznej. Jeśli otwór jest wiercony,to nie oznczasz go jako surowego ,bo taki nie jest. Jeśli masz płaskę lub sześciokąt,to należy to narysować ,lub oznaczyć co to jest ,bo teraz nie wiadomo.Brak wymiarów faz.
To na razie tyle.Musisz to narysowć tak ,abyś przy wykonywaniu wiedział co masz zrobić nie widząc przedmiotu tylko sam rysunek.


Autor tematu
Rex10
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 01 maja 2017, 12:50
Lokalizacja: Kraków

#7

Post napisał: Rex10 » 01 maja 2017, 15:10

rc666 pisze:Zacznij od grubości l linii.
Detal powinien być narysowany llinią grubą a, pozostałe linie cienkie.
Które rzutowanie??
Detale w rysunku oznaczają jakie elementy? Np. chodzi o otwory?
jasiu... pisze:wymiary 7 i 19 do otworów Φ12 oraz umiejscowienie oznaczenia chropowatości Ra2.5 świadczą, że ty o rysunku technicznym powinieneś się zacząć uczyć od początku. Dlatego chyba najlepiej będzie ci nie pomagać, może otworzysz wówczas tą książkę i zrozumiesz, że nie da się pomóc osobie, która na jakiś temat nie wie zupełnie nic.

A roboty za ciebie na tym forum nikt nie odwali. Tacy tu są ludzie - pomóc tak, dać się wykorzystać nie!
Masz rację, o rysunku technicznym nie wiem praktycznie nic, ale próbuję się nauczyć. W książce czytam o wszystkich zasadach ale jak widać mam problemy z poprawnym narysowaniem wszystkiego. Każdej uwadze w tym temacie prześledzę i postaram się doczytać w źródłach ale moim problemem jest to, że wydaje mi się że rysuję dobrze i sam nie umiem znaleźć błędów. Nie chcę nikogo wykorzystywać, bardzo proszę o pomoc, ale nie mam żadnych oczekiwań. Nie wiem jakie zasady panują na forum i przepraszam jeżeli w taki sposób zostałem odebrany. Dla osób które wiedzą jak to powinno wyglądać napisanie co od razu widać, że jest źle to kilka sekund, a ja już w źródłach postaram się doczytać i wszystko naprawić.
orion32 pisze:Ja tam jakiś potencjał widzę. Błędnie oznczyleś chropowatości w otworze.Nie odnosi się jej do linii wymiarowej,lecz do powierzchni otworu ,lub linii pomocniczej.Jesli w półwidoku półprzekroju rysujszkrawdzie ,to w części obazujacej zarys zewnętrzny rysujesz zewnętrzne ,a części obrazujące i przekrój, wewnętrzne.Linie wymiarowe dla przekroju mają wystawać nieco poza oś symetrii.Faza wewnętrzna jest za duża.Przy takim wykonaniu,skracałaby przedmiot.Brak wymiaru całkowitej długości przedmiotu. jeżeli otwory są okrągłe ,to wymiary podaje się do osi otworu.Brak krawędzi obrazujacej przejście cz ściany cylindryczne w stożkowa w otworze,oraz krawędzi fazy wewnętrznej. Jeśli otwór jest wiercony,to nie oznczasz go jako surowego ,bo taki nie jest. Jeśli masz opaskę lub sześciokąt,to należy to narysować ,lub oznaczyć co to jest ,bo teraz nie wiadomo.Brak wymiarów faz.
To na razie tyle.
Bardzo dziękuję! Zabieram się do poprawy wszystkich elementów!


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5345
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#8

Post napisał: jasiu... » 01 maja 2017, 15:53

tu masz wszystko, a pdf jest za darmo: http://docslide.pl/documents/rysunek-te ... anski.html


Autor tematu
Rex10
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 01 maja 2017, 12:50
Lokalizacja: Kraków

#9

Post napisał: Rex10 » 01 maja 2017, 17:34

jasiu... pisze:tu masz wszystko, a pdf jest za darmo: http://docslide.pl/documents/rysunek-te ... anski.html
O dokładnie z tej książki korzystam, ale dzięki za podpowiedź! :)


Duszczyk_K
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 523
Rejestracja: 21 lis 2013, 14:18
Lokalizacja: Warszawa Remb.

#10

Post napisał: Duszczyk_K » 02 maja 2017, 09:58

To i ja dodam coś od siebie.
Na rysunek patrzysz zazwyczaj normalnie (tj od dołu), ale jeśli masz np. wymiary średnic to żeby go odczytać, patrzysz z boku, a dokładniej z prawej strony. Przyjmując takie założenia wymiary fi 21 i fi 34 są "do góry nogami".
Czy tam gdzie jest wymiar fi 34 detal po prawej stronie ma nacięty gwint? Jeśli tak to powinno być oznaczenie M dla gwintu metrycznego, lub odpowiednio inne.
(swoją drogą gwint M34 to dosyć nietypowe rozwiązanie)
W półwidoku brakuje 2 linii na załamaniu krawędzi (przy fazie i przy dnie otworu) oraz za dużo o jedną linię przy sześciokącie (w przekroju nie widać krawędzi 6-kątu) oraz brak łuczka przy otworze. bo jakbyś przeciął na pile taki deal, to ujrzał być krawędź otworu.
Generalnie staraj się tak wymiarować detal, byś potem mógł sam go wykonać, nie koniecznie fizycznie, ale przynajmniej myślowo. Gdybyś musiał wykonać Twój detal to gdzie byś wywiercił otwór fi12? (wspomniany wcześniej błąd odnośnie wymiaru do krawędzi).
Ile materiału musisz kupić (wspomniany błąd o braku wymiaru całkowitego).

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”