Pomoc przy zwymiarowaniu przedmiotu

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
xdgg
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 09 sty 2017, 17:20
Lokalizacja: Poznań

Pomoc przy zwymiarowaniu przedmiotu

#1

Post napisał: xdgg » 25 sty 2017, 22:14

Witam, mam do zwymiarowania poniższy przedmiot. Zacząłem go wymiarować, ale nie mam pomysłu gdzie powinienem podać szerokości oraz jak zwymiarować skos.
Obrazek



Tagi:

Awatar użytkownika

rupcio
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 1
Posty: 24
Rejestracja: 27 lis 2016, 17:18
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: rupcio » 30 sty 2017, 16:29

Podanie tylko jednego rzutu sugeruje, że chodzi o przedmiot o kształcie obrotowym, a nie płaski. Wobec tego należy tu się zastanowić nad wymiarowaniem średnic (z użyciem literki "fi"), a nie szerokości. Brak jest na rysunku krawędzi między powierzchnią stożkową, a wklęsłym podtoczeniem.
Ponieważ część kulista ma ścięcia z dwóch stron, nie mamy gwarancji, że jest to część kuli, a nie kształt beczkowaty. Dlatego należy albo podać średnicę w najszerszym miejscu i promień zaokrąglenia, albo opisać wymiar, że chodzi o promień kuli.
Trzeba określić w jakich miejscach część kulista jest ścięta. Można określić średnice w ścięciach,
a jeżeli jest to kula, to określić położenie jej środka i odległość ścięcia od środka kuli.
Dla części stożkowej trzeba podać wymiary średnic na końcach (długość też musi być określona), ewentualnie można podać jedną średnicę i zbieżność.
Zarówno linie wymiarowe jak i linie odnoszące wymiary rysuje się linią cienką ciągłą.
Wklęsłe podtoczenie poza promieniem łuku powinno mieć jeszcze określoną średnicę (na przykład przez podanie minimalnej średnicy).
Po prawej stronie nie mogę odczytać wymiaru, ale jeżeli jest tam gwint M11x1, to jest to wymiar z 3 szeregu i jeżeli nie jest on narzucony warunkami zadania, to radziłbym wybrać jakiś bardziej zalecany na przykład M10 lub M12, ewentualnie M10x1 lub M12x1, jeżeli musi być drobnozwojny.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”