Jak zacząć proces technologiczny ??

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
meries100
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 02 gru 2010, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

Jak zacząć proces technologiczny ??

#1

Post napisał: meries100 » 13 lis 2011, 21:39

Witam.

Mam mały problem z procesem technologicznym. Jestem uczniem technikum i dopiero zaczynamy zabawę z procesami. Pierwszy proces mieliśmy wałka który dobrze zrobiłem zdaniem nauczyciela. Teraz mam nieco większy problem bo mam bardziej skomplikowany rysunek wykonawczy.
I mam kilka pytać co do wykonania tej tulei.
Jaki przyjąć półfabrykat?? Ja osobiście przyjąłbym pręt walcowany.
Od których powierzchni zacząć ??

Obrazek



Tagi:


Eclipt
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 22 mar 2011, 11:03
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: Eclipt » 13 lis 2011, 22:20

Ja się przyczepię, że rysunek jest przewymiarowany - wymiar "2" z lewej jest zbędny.

Jeżeli jako półfabrykat weźmiesz pręt walcowany, to zwróć uwagę ile materiału będziesz musiał zamienić we wióry, żeby uzyskać taki kształt. Nie opłaca się, szkoda materiału, czasu i narzędzi.

Takie uchwyty najczęściej wykonywane są wstępnie jako odkuwki albo odlewy.


Autor tematu
meries100
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 02 gru 2010, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: meries100 » 13 lis 2011, 22:45

Zapomniałem że to ma być produkcja mało seryjna więc raczej nie będzie sie im opłacać zrobić odlewy. Póżniej to będziemy musieli zaprogramować na maszyny CNC.


Lopso
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 3
Rejestracja: 20 mar 2011, 12:24
Lokalizacja: Walinna

#4

Post napisał: Lopso » 14 lis 2011, 15:28

produkcja mało seryjna nie oznacza że możesz zmarnować nie wiadomo ile materiału, odlew?? tylko i wyłącznie odkuwka jako półfabrykat, należy zacząć od największej powierzchni żeby potem mieć bazę do dalszej obróbki


lolek1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 06 kwie 2009, 01:15
Lokalizacja: zachodniopomorskie

#5

Post napisał: lolek1 » 14 lis 2011, 20:28

Przy ilości np:50szt pręt jest rozwiązaniem całkiem sensownym, wszystko jest zależne od ilości detali i czasu jaki pozostał do oddania materiału zamawiającemu. Odlew przy tym materiale (c45) i kształcie detalu to byłaby finansowa klapa, odkuwka to znowu oczekiwanie na materiał. Tak więc wszystko zależy od "na kiedy?", "za ile?" i "jakim parkiem maszynowym dysponuję". Przy pracy nad prototypem (1-2szt.) tylko pręt. Używając pręta to w skrócie:
-cięcie na pile taśmowej na długość z naddatkiem
-toczenie (na tokarce :smile: ) części walcowych (z otworem fi38/50 włącznie) oraz wymiaru 80 na gotowo
-obróbka na centrum cnc części owalnej i otworów - na maszynie 3-osiowej 2 mocowania,
naszyna 4 lub 5 osi 1 mocowanie (mocowanie śruba z kołkiem przez fi38)
Posiadając tokarko-frezarkę cnc z przechwytem to można (po ucięciu materiału na pile) wykonać całość w jednej operacji.
-prace ślusarskie (gratowanie)
-mycie
-zabezpieczenie przed korozją
Proces może być bardziej złożony przy uboższym parku maszynowym.
Oczywiście jest to opis skrótowy przy opracowywaniu dokumentacji należałoby to rozwinąć i uściślić.
Uprzedzam nie jestem technologiem, ja tylko detale wykonuję czytając dokumentację.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#6

Post napisał: WZÓR » 15 lis 2011, 10:46

meries100 pisze:...Mam mały problem z procesem technologicznym....
lolek1 pisze:... i "jakim parkiem maszynowym dysponuję". Przy pracy nad prototypem (1-2szt.) tylko pręt. Używając pręta to w skrócie:
-cięcie na pile taśmowej na długość z naddatkiem
-toczenie (na tokarce :smile: ) części walcowych (z otworem fi38/50 włącznie) oraz wymiaru 80 na gotowo
-obróbka na centrum cnc części owalnej i otworów...
Witam
Moja propozycja jest taka ;

1. Wykonanie półfabrykatu ; kostka o wymiarach ; ≠70x90x130
2.Frezowanie , wiercenie , pogłębianie otworów , itd. (z jednego zamocowania) na centrum frezarskim.

Obrazek

3. Wiercenie otworu ø6.0 (w tym momencie nieobrobiona część półfabrykatu doskonale pozycjonuje nam detal do tej operacji).
4.Mocowanie detalu (za część cylindryczną) w uchwycie tokarskim z miękkimi szczękami.
Planowanie na wymiar L=80.0 , oraz frezowanie gniazda ø 50.0 na głębokość 4.0 mm wykorzystując stosowny do tej operacji cykl.

Jest problem - nie mam pomysłu w jaki sposób wykonać płaszczyznę , którą zaznaczyłem czerwonymi strzałkami.
... szczególnie niepokoi mnie krawędź oznaczona punktami - wąsko trochę. :razz:

Obrazek

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


Autor tematu
meries100
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 15
Rejestracja: 02 gru 2010, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

Tuleja

#7

Post napisał: meries100 » 15 lis 2011, 19:46

Mam jeszcze pytanie jak napisać w procesie technologiczny wykonanie tych powierzchni zaznaczonych na czerwono ??

Obrazek

[ Dodano: 2011-11-15, 21:50 ]
Zrobiłem po swojemu ten "proces technologiczny". Proszę o jego poprawę :) To jest dopiero mój drugi proces technologiczny także proszę o wyrozumiałość xD i dodam że jestem uczniem technikum jeszcze..


Półfabrykat: kostka o wymiarach 70x90x130
1. Wykonać kostkę o wymiarach 70x90x130mm.
2. Frezowanie powierzchni zewnętrznych.
- Frezować zgrubnie powierzchnie czołową na wymiar 80,3mm
- Frezować wykańczająco powierzchnię czołową na wymiar 80mm.
- Frezować zgrubnie powierzchnię czołową na wymiar na wymiar 25,3mm wg rysunku wykonawczego.
- Frezować wykańczająco powierzchnię czołową na wymiar 25mm wg rysunku wykonawczego.
- Frezować na gotowo podstawkę o zaokrągleniu R15 według rysunku wykonawczego.
3. Obróbka otworów.
- Nawiercać na wymiar Ø 6mm wg rysunku.
- Wiercić na wymiar Ø 37,7mm wg rysunku.
- Rozwiercać na wymiar Ø 38mm wg rysunku.
- Nawiercać na wymiar Ø 6mm wg rysunku.
- Wiercić na wymiar Ø 13mm wg rysunku.
- Pogłębiać otwór na średnicę Ø 17mm na głębokość 5mm. (wykonywać wg rysunku)
- Pogłębiać otwór na średnicę Ø 50mm na głębokość 4mm. (wykonywać wg rysunku)
4. Toczenie powierzchni zewnętrznych.
- Toczyć zgrubnie na wymiar Ø 48,3mm na długości 15mm.
- Toczyć zgrubnie na wymiar Ø 60,3mm na długości 40mm.
- Toczyć kształtująco na wymiar Ø 48mm na długości 15mm.
- Toczyć kształtująco na wymiar Ø 60mm na długości 40mm.
- Wykonać rowek na wymiar Ø 56 na długości 10mm.
- Wykonać rowek na długości 5 mm wg rysunku.
5. Wykonanie otworu
- Wiercić otwór na wymiar Ø 6mm wg rysunku.
6. Kontrola ostateczna.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#8

Post napisał: WZÓR » 16 lis 2011, 09:50

Obróbka 2.5D

Na bazie rysunku płaskiego 2D będą wykonane wszystkie czynności opracowania obróbki od wyboru technologii, wyboru narzędzia, symulacji projektu aż do generowania kodu sterującego NC. *
Rysunek 2D (foto 1).

1.Wykonanie półfabrykatu ; kostka o wymiarach ; ≠70x90x130
2.Mocowanie półfabrykatu w imadle na szlifowanych podkładach i ustawienie bazy (zwróć uwagę aby odległość górnej powierzchni półfabrykatu do szczęk wynosiła 82mm ) - foto2 ; rys. uproszczony nie ma imadła.
3.Planowanie powierzchni - foto3. (narzędzie ; głowica).
4.Obróbka po konturze ... - foto 4. (narzędzie ; głowica).
5.Obróbka po konturze ... - foto5. (narzędzie ; głowica).
6.Obróbka po konturze ... - foto 6. (narzędzie - frez teowy).
7.Obróbka po konturze ... - foto 7. (narzędzie ; głowica).
8.Wiercenie otworu ø13. - foto.8 (narzędzie ; wiertło).
9.Frezowanie wybrania ø17. na głębokość 5mm - foto 9. (narzędzie ; frez palcowy).
10. Wiercenie / rozwiercanie otworu ø38H7 - foto 10. (narzędzie ; wiertło / rozwiertak).
Ja przy tej operacji wybrałem inną wersję .... w przypadku braku rozwiertaka wykonuje się wstępny otwór , a głowicą frezarską wykańcza na gotowo kontrolując uzyskanie żądanego wymiaru (np.) średnicówką.
11.Ustawienie detalu , bazy i wiercenie otworu ø6. 0
12.Mocowanie detalu w uchwycie tokarskim , ustawienie bazy - foto11.
13.Planowanie powierzchni na wymiar i frezowanie pogłębienia ø50. na głębokości 4mm - foto12 ; rys. uproszczony - nie pokazuje części cylindrycznej detalu.
14.Kontrola ostateczna.

*
- z braku czasu mój opis jest w wielkim skrócie.


Mariusz.

p.s.
foto w załączniku.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki


lolek1
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 3
Posty: 6
Rejestracja: 06 kwie 2009, 01:15
Lokalizacja: zachodniopomorskie

#9

Post napisał: lolek1 » 17 lis 2011, 21:13

Oczywiście można to wykonać jak napisał kolega WZÓR, chociaż ogólnie jest przyjęte wykonywanie elementów walcowych ma tokarkach i niektórzy zatwardziali w swych przekonaniach technolodzy uważają że wykonanie takiego elementu na frezarce (centrum cnc) za niedopuszczalne.Co do obszaru zaznaczonego strzałkami-punktami to jednak proponowałbym podcięcie wykonać na tokarce bo frezy tej długości o średnicy 2mm i mniejszej to znaczny koszt (w tym wypadku tylko węglik) i mało wydajna obróbka ze względu na ten wysięg właśnie.

WZÓR napisał:
10. Wiercenie / rozwiercanie otworu ø38H7 - foto 10. (narzędzie ; wiertło / rozwiertak).
Ja przy tej operacji wybrałem inną wersję .... w przypadku braku rozwiertaka wykonuje się wstępny otwór , a głowicą frezarską wykańcza na gotowo kontrolując uzyskanie żądanego wymiaru (np.) średnicówką.


Otwory precyzyjne na frezarce wykonuje się wytaczadłem, czyli głowicą wytaczarską; głowica frezarska to zupełnie co innego, kolega WZÓR chyba się bardzo śpieszył pisząc to :wink: (mam nadzieję że stąd ten błąd :smile: ).

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 7977
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#10

Post napisał: WZÓR » 18 lis 2011, 09:36

lolek1 pisze:Oczywiście można to wykonać jak napisał kolega WZÓR, chociaż ogólnie jest przyjęte wykonywanie elementów walcowych ma tokarkach i niektórzy zatwardziali w swych przekonaniach technolodzy uważają że wykonanie takiego elementu na frezarce (centrum cnc) za niedopuszczalne....
Witam
Jak chcesz , to mogę przedstawić sposób na wykonanie tego detalu na tokarkę z narzędziami napędzanymi .:smile:
.... tylko może być problem.
Co technolodzy powiedzą , jak zobaczą frez / głowiczkę frezarską w głowicy tokarskiej gdy powszechnie wiadomo , że na tokarce się tylko toczy. :wink:
WZÓR napisał:
10. Wiercenie / rozwiercanie otworu ø38H7 - foto 10. (narzędzie ; wiertło / rozwiertak).
Ja przy tej operacji wybrałem inną wersję .... w przypadku braku rozwiertaka wykonuje się wstępny otwór , a głowicą frezarską wykańcza na gotowo kontrolując uzyskanie żądanego wymiaru (np.) średnicówką.


Otwory precyzyjne na frezarce wykonuje się wytaczadłem, czyli głowicą wytaczarską; głowica frezarska to zupełnie co innego, kolega WZÓR chyba się bardzo śpieszył pisząc to :wink: (mam nadzieję że stąd ten błąd :smile: ).
.... usnąłbym przy tym wytaczadle. :smile:
Ma się głowiczkę na takie płytki

Obrazek

... i wykonanie takiego otworu to chwila - moment.
Pomiaru średnicy wykonuję sondą (w przypadku pomiaru otworów końcówkę sondy wymieniam na dłuższą).

Obrazek

Mariusz.
Pomagam w:
HAAS - frezarki, tokarki

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”