Dzień dobry , prosze o sprawdzenie wymiarowania blacha

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
KaToN
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 22 cze 2015, 23:49
Lokalizacja: Solec Kujawski

Dzień dobry , prosze o sprawdzenie wymiarowania blacha

#1

Post napisał: KaToN » 23 cze 2015, 21:43

Witam wszystkich niby blaszka książkowa a mam wątpliwości. Baza na pionowym ramieniu , bo na końcach trudno ze względu na łuki.

Proszę o uwagi czy prawidłowo to zrobiłem ?]
Ostatnio zmieniony 25 cze 2015, 08:28 przez KaToN, łącznie zmieniany 2 razy.



Tagi:

Awatar użytkownika

ASOR
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 232
Rejestracja: 18 sty 2011, 18:13
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: ASOR » 23 cze 2015, 22:29

Trudno dyskutować o wymiarowaniu, nie znając funkcji wymiarowanego elementu ani technologii wykonania, ale już taki urok szkolnych zadań. Można się zastanowić, czy nie lepiej przyjąć bazę w osi otworu, ale po jego wykonaniu trudno będzie od niej mierzyć, więc twoja baza wydaje się OK.

Napewno nie są spozycjonowane łuki. Trzeba podać albo odległości od bazy do ich środków (wygodniejsze dla trasera, jeżeli detal ma być ręcznie trasowany na blasze) albo odległość do przecięcia łuku z osią symetrii (zagwarantuje lepsze utrzymanie kształtu przedmiotu, bo nawet przy niedokładnym nastawieniu cyrkla głębokość wycięć będzie prawidłowa).

Generalnie lepiej podawać wymiary liniowe niż kątowe - odpada konieczność używania kątomierza przy trasowaniu i zapewnia to lepszą dokładność: pomyłka o 1° W tym wycięciu 45°X20 daje odchyłkę głębokości wycięcia o 0,7mm podczas gdy wytrasowanie odległości z dokładnością 0,1mm nie stanowi problemu. Przy dłuższym ramieniu kąta odchyłkę będą jeszcze większe.

I na koniec uwaga czysto estetyczna. Jeżeli wyrzuci się wszystkie wymiary poza kontur przedmiotu rysunek będzie czytelniejszy. Warto też dociągnąć linie pomocnicze wymiaru 80 do końca przedmiotu, będzie wówczas oczywiste, że wszystkie zewnętrzne krawędzie mają ten wymiar.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”