Błędy w rysunkach

Dyskusje dotyczące spraw związanych z rysunkiem technicznym

Autor tematu
kreska91
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 26 maja 2013, 15:55
Lokalizacja: Opole

Błędy w rysunkach

#1

Post napisał: kreska91 » 26 maja 2013, 16:01

Witam :)
Bardzo proszę o pomoc w znalezieniu błędów na poniższych rysunkach i w określeniu jak to powinno poprawnie wyglądać :)

Z góry dziękuję, pozdrawiam :)

Obrazek

Obrazek



Tagi:


Raven
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 681
Rejestracja: 24 paź 2011, 11:54
Lokalizacja: Warszawa

#2

Post napisał: Raven » 26 maja 2013, 19:50

Na zajęcia a później do pracy też pójść za Ciebie?

I może jeszcze wypłatę dobroczynnie przelać na konto?

:roll:


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 981
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#3

Post napisał: kolec7 » 01 cze 2016, 11:00

Rys. 2.9

Na dzisiejszych rysunkach, oznacza się taki wymiar SW14.
Poza tym, boki sześciokąta oznacza się "krzyżem" linii cienkich, jako powierzchnie płaskie.

Rys. 7.2.10

Dolny rzut przedstawia przedmiot symetryczny, dlatego brakuje osi symetrii.
Z tego tez powodu, błędnie są naniesione wymiary po lewej stronie tego rzutu, czyli zbędne wymiarowanie odległości otworu od górnej krawędzi.

Do tego zamknięcie łańcucha wymiarowego po prawej stronie górnego rzutu.
......oraz nie pisze się już teraz "4 otw. Ø6", zastępując międzynarodowym zapisem "4xØ6".
"W życiu piękne są tylko chwile...."

Awatar użytkownika

Bri
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 814
Rejestracja: 21 maja 2009, 07:31
Lokalizacja: Ruda Śląska

#4

Post napisał: Bri » 02 cze 2016, 10:28

kolec7 pisze:Rys. 2.9

Na dzisiejszych rysunkach, oznacza się taki wymiar SW14.
Poza tym, boki sześciokąta oznacza się "krzyżem" linii cienkich, jako powierzchnie płaskie.
Ale nie na nakrętkach ani łebkach śrub (a ten widok sugeruje dokładnie taki obiekt), nie zaszkodzi też drugi rzut :)

Na drugim rysunku zamiast ~ (albo obok) można też dorzucić symbol że to jest wymiar w rozwinięciu .

Śląsk - Nierdzewka, Alloy, Laser, Gięcie, Excel


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 981
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#5

Post napisał: kolec7 » 02 cze 2016, 12:52

Poproszę o zapis w normach lub literaturze, gdzie umieszczono treść, o niestosowaniu "krzyża", w przypadku przedstawiania "nakrętek i śrub"? Specjalnie wziąłem teraz do ręki "biblię" Dobrzańskiego i nie potrafię takowego zdania znaleźć. Może się już coś zmieniło w normie od czasów wydania XXV? Chętnie się dokształcę?!

Co do dodatkowego rzutu......
W praktyce - raczej się zgodzę.
Akademicko - nakaz stosowania najmniejszej liczby rzutów, która jednoznacznie przedstawia geometrię i pozwala ją zwymiarować - to tematyka pierwszych zajęć z rysunku technicznego na każdym etapie kształcenia technicznego.
"W życiu piękne są tylko chwile...."


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1676
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: CFA » 02 cze 2016, 13:05

kolec7 pisze:Poproszę o zapis w normach lub literaturze, gdzie umieszczono treść, o niestosowaniu "krzyża", w przypadku przedstawiania "nakrętek i śrub"? Specjalnie wziąłem teraz do ręki "biblię" Dobrzańskiego i nie potrafię takowego zdania znaleźć. Może się już coś zmieniło w normie od czasów wydania XXV? Chętnie się dokształcę?!
Dobre. Ja nie zaglądając do biblii (a jedynie patrząc jak się przedstawia części maszyn)
zapytam gdzie jest ten przepis, który nakazuje kreślić te linie gdy przedstawia się złącza śrubowe. Przecież to są jakieś ustalenia normatywne. Dodatkowo SW14 to będzie ale raczej w dokumentacji niemieckojęzycznej i to także tam gdzie jedynie wałek jest przefrezowany pod klucz w jednym kierunku (SW - SchluesselWeite - czyli na szerokość klucza o danym wymiarze) a niekoniecznie szesciokąt.


Paola
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 251
Rejestracja: 16 mar 2012, 09:37

#7

Post napisał: Paola » 02 cze 2016, 13:12

kolec7 pisze:Poproszę o zapis w normach lub literaturze, gdzie umieszczono treść, o niestosowaniu "krzyża", w przypadku przedstawiania "nakrętek i śrub"? Specjalnie wziąłem teraz do ręki "biblię" Dobrzańskiego i nie potrafię takowego zdania znaleźć.
Prościej będzie jak uzasadnisz swoje stanowisko podając Nr normy o stosowaniu "krzyża" w przypadku przedstawiania "nakrętek i śrub" w rysunku technicznym- maszynowym.Douczymy się....

PS."Biblia" Dobrzańskiego już daaawno przestała być "biblią"; jest nieaktualnym i już mało wiarygodnym i przydatnym podręcznikiem co do obowiązujących
norm PN EN ISO i zasad rysunku wg tych nowych norm!


kolec7
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 6
Posty: 981
Rejestracja: 01 mar 2009, 22:40
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

#8

Post napisał: kolec7 » 02 cze 2016, 13:14

W takim razie, skoro książka Dobrzańskiego jest już nic nie wartą makulaturą,
to nie mam uzasadnienia powyższej swojej wypowiedzi. Przepraszam.
"W życiu piękne są tylko chwile...."


CFA
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 8
Posty: 1676
Rejestracja: 28 wrz 2009, 11:00
Lokalizacja: Wrocław

#9

Post napisał: CFA » 02 cze 2016, 13:20

Paola pisze:PS."Biblia" Dobrzańskiego już daaawno przestała być "biblią"; jest nieaktualnym i już mało wiarygodnym i przydatnym podręcznikiem co do obowiązujących
norm PN EN ISO i zasad rysunku wg tych nowych norm!
Nie wiem skąd taki pomysł, że Dobrzański jest do bani? Przecież zasady rysowania się nie zmieniły a kolejne wydania zapewne zawierają odniesienie do najnowszych norm w kilku miejscach gdzie coś się zmieniło istotniej.
Widziałem już w życiu trochę rysunków i to od wielu róznych wykonawców dokumentacji i wszystkie rysowane były zgodnie z zasadami z Dobrzańskiego i ja nie miałem problemu, żeby je odczytać.

[ Dodano: 2016-06-02, 13:23 ]
kolec7 pisze:W takim razie, skoro książka Dobrzańskiego jest już nic nie wartą makulaturą,
to nie mam uzasadnienia powyższej swojej wypowiedzi. Przepraszam.
Nie ma co przepraszać. Skoro już masz biblię pod ręką, to sprawdź kiedy i gdzie stawiamy
ten krzyż na powierzchni płaskiej, bo zdajesz chyba sobie sprawę, że gdyby to była reguła stała, to na każdym rzucie było by krzyży co niemiara :-)
Ja po prostu nie pamiętam kiedy zaznacza się tak powierzchnie płaskie - nie sądzę, żeby jedynym takim przypadkiem były płaskie powierzchnie powstające po zfrezowaniu walca.


Paola
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 7
Posty: 251
Rejestracja: 16 mar 2012, 09:37

#10

Post napisał: Paola » 02 cze 2016, 13:26

CFA pisze:Nie wiem skąd taki pomysł, że Dobrzański jest do bani? Przecież zasady rysowania się nie zmieniły a kolejne wydania zapewne zawierają odniesienie
Nic bardziej błędnego.....nie zawiera uaktualnień! .... najlepiej kupić najnowsze wydanie i boleśnie się przekonać o wyrzuconej kasie :razz:
Wydawca "trzepie kasę" na starej wersji dołączając jakieś tam wykazy norm, już też nieaktualnych!
A na niektórych uczelniach dalej polecają wydanie antykwaryczne nie analizując treści i zgodności z najnowszymi normami...taka "nowoczesność uczelniana" :razz:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Rysunek techniczny”