Dokumentacja przekładni zębatej.


Autor tematu
wieczny_student
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 22 kwie 2011, 13:43
Lokalizacja: W-wa

Dokumentacja przekładni zębatej.

#1

Post napisał: wieczny_student » 23 kwie 2011, 15:03

Witam, muszę zrobić zrobic projekt przekładni zębatej o zębach prostych. Obliczenia porobione, zostały rysunki. Na szczęście w Solidzie jest moduł do rysowania kół zębatych, więc one już są gotowe. Jeszcze muszę to złożyć w całość, żeby wyglądały mniej więcej tak jak tu: . Na razie doszedłem do czegoś takiego: . Próbuję narzucić więzy styczności ale jak przejdę do środowiska szkicu i wybiorę styczność, to żadnego lica nie mogę zaznaczyć. Nie wiem, czy to ma znaczenie ale: koła są zapisane w osobnych plikach i żeby je mieć na rysunku przeciągnąłem je z okna po lewej stronie ekranu do rysunku.

Od kilku lat (6-7) nic nie robiłem w tym programie i sporo z niego pozapominałem więc proszę o w miarę łopatologicznie objaśnione instrukcje.
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2011, 13:48 przez wieczny_student, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:

Awatar użytkownika

piocam
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 317
Rejestracja: 05 sty 2011, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

#2

Post napisał: piocam » 26 kwie 2011, 08:25

Witam.

Po co chesz nakładać więzy styczności w środowisku szkicu? Nie lepiej zrobic tak:

- zrób złożenie, domyślnie po wygenerowaniu kół zębatych SE nakłada relacje Przekładnia więc koła masz już powiązane
- Ze złożenia stwórz dokumentację płaską i już

Widok jaki przestawiasz na drugim zdjęciu jest widokiem uproszczonym, SE robi tak przy kołach zębatych aby przyspieszyć pracę. Jeżeli chcesz to wyłączyć kliknij PKM na PathFinder i wybierz Zastosuj wariant pełny, lub coś podobnego. Wtedy będziesz miał pokazane zęby na kołach.

Przechodzenie między otwartym plikiem .prt a dokumentacją płaską możesz robić inaczej:
- otwórz plik części
- kliknij Plik Nowy i na samym dole będziesz miał Utwórz rysunek. Automatycznie będziesz tworzył dokumentacje z otwartego złożenia/części.

Widzę iż pracujesz w SEv19 i niektóre polecenia mogą się inaczej nazywać niż mój opis, spowodowane to jest pracą w SE ST3 :)


Autor tematu
wieczny_student
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 22 kwie 2011, 13:43
Lokalizacja: W-wa

#3

Post napisał: wieczny_student » 26 kwie 2011, 13:48

Ok próbuję tak: "plik -> nowy -> normal.asm -> plik -> utwórz zespół" i teraz nie wiem czy w ogóle dobrze robię? Jeżeli tak to czy mam wykorzystać istniejące koła, czy od nowa je utworzyć ??

Awatar użytkownika

piocam
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 317
Rejestracja: 05 sty 2011, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

#4

Post napisał: piocam » 26 kwie 2011, 15:20

Możesz wykorzystać istniejące, ale do stworzenia złożenia i odpowiedniego ustawienia kół, tak aby podczas obrotu zazębiały się, najlepiej jakbyś skorzystał z Relacji Przekładani a do niej potrzebne Ci będzie przełożenie. Jeżeli je znasz możesz wykorzystać istniejące kola a jeżeli nie to wygeneruj nowe i już.

Wiesz co link do pierwszego zdjęcia nie działa więc nie wiem za bardzo co chcesz uzyskać, ale aby można było tym obracać robić jakieś filmy i takie tam dobrze by było jakbyś przygotował sobie jakąś obudowę, dwa połączone wałki, na które włożyłbyś koła aby miały oparcie i pkt obrotu. Oczywiście odległość między wałkami musi odpowiadać odległością między środkami kół, ale to pewnie wiesz :P
Ponieważ się na tym nie znam chętnie się tym zajmę :)

"Jeżeli zrobisz coś dobrze raz, od tego momentu staje się to Twoim obowiązkiem"


Autor tematu
wieczny_student
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 22 kwie 2011, 13:43
Lokalizacja: W-wa

#5

Post napisał: wieczny_student » 27 kwie 2011, 16:29

Znam przełożenie i próbuję wykorzystać relację przekładni ale jak wybiorę opcję "składaj", następnie z typów relacji wybiorę "przekładnia", wpiszę przełożenie, to widzę pod paskiem napis "kliknij lico walcowe, ....." ale lica żadnego z kół nie mogę kliknąć. Taki sam problem występuje przy relacjach: styczność, równoległość, przyleganie. Może w jakiejś najbardziej oczywistej dla większości rzeczy się pomyliłem i teraz wg programu niemożliwe jest nadanie relacji między tymi kołami? Albo coś mam nie tak w ustawieniach programu?

Awatar użytkownika

piocam
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 317
Rejestracja: 05 sty 2011, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

#6

Post napisał: piocam » 28 kwie 2011, 09:19

Możliwe jest że wstawione przez Ciebie części mogą być dezaktywowane, kliknij na nie PKM i z menu rozwijanego wybierz Aktywuj.

Na innym forum zobaczyłem co chcesz uzyskać, jeżeli chodzi Ci o dokumentację płaską, tylko i wyłącznie. Możesz w drafcie zrobić samą, i tyle.


Autor tematu
wieczny_student
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 4
Posty: 6
Rejestracja: 22 kwie 2011, 13:43
Lokalizacja: W-wa

#7

Post napisał: wieczny_student » 28 kwie 2011, 14:22

Kurcze, teraz sprawdziłem ten link i faktycznie nie działa. Musiałem coś źle wstawić. Ponownie wstawiam link, żeby nie trzeba było szukać: http://img151.imageshack.us/g/rysuneksu ... ciety.jpg/.
Aktywowanie części nie pomogło. Nadal po wybraniu którejkolwiek z wcześniej wymienionych relacji nie mogę do niej wybrać żadnego lica. Wydawało mi się, że najłatwiej będzie zamodelować przekładnię a później z automatu zrobić dokumentację ale w praktyce wychodzi to nieco bardziej skomplikowanie niż myślałem. Spróbuję w drafcie, dzięki za pomoc.

PS. powalczyłem dzisiaj trochę i oto efekty:
Obrazek
jeszcze jest co nieco do zrobienia ale na początek może być. Mam nadzieję, że nie popełniłem jakichś rażących błędów.

PSII. trochę mi się nie podoba średnica podziałowa w mniejszym kole ale taka mi wyszła z obliczeń. Warto się temu bliżej przyjrzeć, czy może być taka jak jest?

Awatar użytkownika

piocam
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 317
Rejestracja: 05 sty 2011, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

#8

Post napisał: piocam » 04 maja 2011, 09:38

Co do średnicy to nie wiem jakie parametry dałeś do obliczeń, ale jeśli tak CI wyszło to może tak ma być. Ewentualnie prześledź dane jakie wprowadziłeś.
Ponieważ się na tym nie znam chętnie się tym zajmę :)

"Jeżeli zrobisz coś dobrze raz, od tego momentu staje się to Twoim obowiązkiem"

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Solid Edge”