NX CAM (Unigraphics) - książka...

NX CAM/Unigraphics
Awatar użytkownika

Autor tematu
nxcam
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 734
Rejestracja: 04 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Tuszyma
Kontakt:

NX CAM (Unigraphics) - książka...

#1

Post napisał: nxcam » 04 maja 2009, 17:59

Witam Szanownych Forumowiczów.

Mam informację, która może Was zainteresować.

Walczę obecnie dziennie/nocnie z nową książką na temat NX CAM - to moduł CAM Unigraphics - wyda ją Helion.

Stwierdziłem że jednak warto coś w tym kierunku zrobić i stać już dłużej biernie z boku i patrzeć spode łba

Optymistyczne założenia są takie, iż ukaże się w III kwartale tego roku. Udało się wynegocjować z Siemens PLM (władca NX), że na DVD będzie instalka NX 6.0 i po zarejestrowaniu licencja będzie działać 2 lub 3 miesiące. Łatwo nie było w rozmowach (kilkanaście miesięcy...) i jeszcze dogrywam sprawę licencjonowania - na 90% bedzie zapis na dysku i generowanie kodu NC.

Z założenia ma być to książka o podstawach modułu NX CAM i ilość stron jest ograniczona. Najszerzej frezowanie + wprowadzenie do toczenia i może wycinania drutowego. Do każdego ćwiczenia chyba dołączę filmy AVI. Czasem pokazać coś na filmie zajmuje 30 sekund a opis tego w słowie 10 kartek - ale jeszce pomyślę nad tym...
Jak książka chwyci (oprócz skanerów i xsero) będą kolejne cześci.

Książka jest w trakcie pisania i jeśli macie jakieś sugestie, tematy, zagadnienia, które warto poruszyć - to czekam na Wasze propozycje.

Pozdrawiam
Krzysztof Augustyn
Ostatnio zmieniony 20 maja 2009, 22:34 przez nxcam, łącznie zmieniany 1 raz.



Tagi:


Tapol
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 21
Rejestracja: 09 gru 2004, 15:24
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: Tapol » 19 maja 2009, 20:33

Witam,

O tym, że ma powstać ta książka wiedziałem już jakiś czas temu.
Mam nadzieję że nie zawiodę się... bo materiałów (dobrych) o NX CAM jest niewiele.
Życzę powodzenia. Ze swojej strony mogę zadeklarować zakup na 100%.

Pozdrawiam,
Tapol

Awatar użytkownika

Autor tematu
nxcam
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 734
Rejestracja: 04 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Tuszyma
Kontakt:

#3

Post napisał: nxcam » 20 maja 2009, 18:26

Witam i dzięki za odzew.

Na dzień dzisiajszy nie ma nic z literatury ogólnodostępnej, poza wewnętrznymi materiałami szkoleniowymi Siemens.

Nie jest łatwo opisać na "kilku" stronach modul CAM, ale podjąlem walkę - mam nadzieję że sprostam :)

Zacytuję sam siebie z innego forum:
..."Najtrudniej jest znaleść kompromis między złożonością modelu części a zrozumiałym opisem opcji. Na prostym elemencie łatwiej jest pokazać opcje obrobki - ale znowu po co używać tak złożonych funkcji czy operacji do tak prostego elementu? itd
Uważam że jeśli ktoś pozna zasady działania poszcególnych opcji bez trudu przeniesie je na własny bardziej złożony model części..."

Mam nadzieję że to założenie jest słuszne. Jest jeszce sprawa praw autorskich do modelu części itd - skomplikowane to wszystko...

W I części - ~10 rozdziałów są opisane podstawy operacji i ich poszczególne podstawowe opcje na prostych modelach części. II cześc to już obróbka bardziej złożonej formy.

Teraz akurat robię obróbkę korpusu na maszynie 5-osiowej z osiami indeksowanymi...

Dla pierwszego forumowicza (czyli Tapol) egzemplarz autorski zez podpisem deklaruję gratis! :)
Proszą się przypomnieć jeśli zapomnę po ukazaniu się ksiązki.

wracam do pisania...
pzdr
KA

Awatar użytkownika

LukasB
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 132
Rejestracja: 02 wrz 2008, 12:51
Lokalizacja: Poznań

#4

Post napisał: LukasB » 20 maja 2009, 21:37

W I części - ~10 rozdziałów są opisane podstawy operacji i ich poszczególne podstawowe opcje na prostych modelach części. II cześc to już obróbka bardziej złożonej formy.

Witam !!
Na wstępie napisze że książki które wcześniej powstały za twoja sprawą bardzo mi pomogły w pracy na Edgecam. Wydaje się że zasada którą przedstawiłeś wyżej wydaje się słuszna , choć uważam osobiście że zobrazowanie tego na nieco trudniejszej do wykonania części ,ponieważ pozwoli to w przyszłości użytkownikom łatwiej dopasować obróbki do swoich modeli. Filmy "avi" są jak najbardziej zalecane. Fajnie by też było gdyby pokazano wszystkie takie małe choć ważne szczegóły dla danych obróbek. Jestem nowym użytkownikiem NX6 i ogólnie jestem zadowolony ! Czekam na ukazanie sie ksiazki i zycze milego pisania :) hehe

Awatar użytkownika

Autor tematu
nxcam
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 734
Rejestracja: 04 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Tuszyma
Kontakt:

#5

Post napisał: nxcam » 20 maja 2009, 22:34

Witam - dzięki za opinię.

Ten Mikron to prawdziwy ?

Dla drugiego forumowicza (czyli LukasB) egzemplarz autorski zez podpisem deklaruję znów gratis!

...może być edgecam ? mam parę na półce - pociechy się moje nimi bawią, a szkoda ich :)

Co do avi - poza ćwiczeniami z książki, moze uda się pokazać tam parę opcji których nie bedzie w wersji papierowej... - zobaczę jak to wyjdzie. Z tego co widze i słyszę to głosu nie będzie... zbyt deth-owy jest :)

Może zrobię jakąś stronę z innymi plikami avi - rozmawiam z cadblog.pl na ten temat - w ogóle polecam cadblog.pl ciekawa forma pisma w pdf za free!!

pzdr
KA

Awatar użytkownika

LukasB
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 132
Rejestracja: 02 wrz 2008, 12:51
Lokalizacja: Poznań

#6

Post napisał: LukasB » 21 maja 2009, 19:54

nxcam pisze:Witam - dzięki za opinię.

Ten Mikron to prawdziwy ?

Dla drugiego forumowicza (czyli LukasB) egzemplarz autorski zez podpisem deklaruję znów gratis!

...może być edgecam ? mam parę na półce - pociechy się moje nimi bawią, a szkoda ich :)

Co do avi - poza ćwiczeniami z książki, moze uda się pokazać tam parę opcji których nie bedzie w wersji papierowej... - zobaczę jak to wyjdzie. Z tego co widze i słyszę to głosu nie będzie... zbyt deth-owy jest :)

Może zrobię jakąś stronę z innymi plikami avi - rozmawiam z cadblog.pl na ten temat - w ogóle polecam cadblog.pl ciekawa forma pisma w pdf za free!!

pzdr
KA

Mikron jak najbardziej prawdziwy :) Za ksiazki edgecama dzieki bo posiadam ale z nowego nabytku ktory wlasnie piszesz bede bardzo wdzieczny :) z gory dzieki . Stronka cadblog.pl ciekawe rzeczy. pozdro


Tapol
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 21
Rejestracja: 09 gru 2004, 15:24
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: Tapol » 22 maja 2009, 11:10

Witam,
..."Najtrudniej jest znaleść kompromis między złożonością modelu części a zrozumiałym opisem opcji. Na prostym elemencie łatwiej jest pokazać opcje obrobki - ale znowu po co używać tak złożonych funkcji czy operacji do tak prostego elementu? itd
Uważam że jeśli ktoś pozna zasady działania poszcególnych opcji bez trudu przeniesie je na własny bardziej złożony model części..."
Myślę że to jest dobre podejście do sprawy.
Ważne jest, aby były pokazane i opisane efekty działania danej opcji, funkcji czy strategii.
A model jest najmniej istotny.

Zapomniałem o jednej sprawie.
Byłoby super jakby w książce znalazł się opis Post Buildera.

Dodatkowo nie pogniewałbym się jakbyś coś wspomniał o pomiarach sondami na maszynie.
W NX6 pojawiła się ta funkcjonalność ale nikt za bardzo nie wie z czym to się je.

P.S.
Za książkę z dedykacją bardzo dziękuję. Jednak wolałbym ją kupić, po to aby w jakiś wymierny sposób docenić Twoją pracę.

Pozdrawiam,
Tapol

Awatar użytkownika

Autor tematu
nxcam
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 9
Posty: 734
Rejestracja: 04 maja 2009, 17:54
Lokalizacja: Tuszyma
Kontakt:

#8

Post napisał: nxcam » 25 maja 2009, 02:11

Witam

Właśnie skończyłem 15 rozdział i oczy mi się wypalają...

Tapol chciałbym przekonać cię od przyjęcia jednego z trzech potencjalnych egzemplarzy książki jaki otrzymuje autor w darze ku pamięci.

Zróbmy jakieś założenia, czysto teoretyczne bo ceny ksiązki nie znam - ale % nie kłamią...
Bedę pisał "np." by nie zdradzać tajemnic ABW oraz zrazić lub nie - obecnych i przyszłych autorów wielkopomnych dzieł.

Książka będzie kosztowac na ten przykład 50 pln.
Autor "tati jak ja"ma w Polsce z tego na ten przykład 10-15% od sprzedanego egzemlarza.
Jeśli sprzeda milion - nic nie robi do emerytry i wnuki też będa miały z czego go oskubać.
Od razu usopkajam - w Polsce sprzedaje się kilka tysięcy (raczej jedna ręka niż dwie) tego typu literatury. Nie wchodze w temat typu: mało się sprzedaje bo książki są drogie - więc się robi xsero+pdf. Robi się xsero, więc jest mały nakład, więc są drogie...

Autor niezaleznie od rodzaju wierszy czy ilości dzieł zawsze otrzymuje pln od ceny która idzie do księgarni - załóżmy że księgrania zarabia na tym 20%.

Po wykonaniu skomplikowanych obliczen macierzy oraz różniczkowaniu 10% podatku od dzieła wychodzi iz autor otrzyma 5 - 7 pln za sztukę zapłaconego przez końcowego odbiorcę egzemplarza.

Podsum: Jak widzisz "kaganek oświaty ciężko jest nieść" - ..."ale jedno wiem po latach.." iż warto! Na ten przykład fanki w mocno zadymionych barach (ewentualnie pubach) wręcz rwą się do rozmów na temat książek o CAM... :)

Tyle żartów.

Koniec: Nawet gdyby koszt wysyłki do ciebie książki nieco przewyższył tę kwotę - upieram się byś przyjął oferowany egzemplarz.

Co do PostBuilder i Sondy - chyba braknie stron... - może uda się coś umieścić w pdf.

pzdr
KA


Tapol
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Czytelnik forum poziom 2 (min. 20)
Posty w temacie: 3
Posty: 21
Rejestracja: 09 gru 2004, 15:24
Lokalizacja: Polska

#9

Post napisał: Tapol » 26 maja 2009, 09:45

Witam,
nxcam pisze: Koniec: Nawet gdyby koszt wysyłki do ciebie książki nieco przewyższył tę kwotę - upieram się byś przyjął oferowany egzemplarz.
W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak przyjąć prezent.
Z góry bardzo dziękuję :-).
nxcam pisze: Co do PostBuilder i Sondy - chyba braknie stron... - może uda się coś umieścić w pdf.
Byłoby super. PB to potężne narzędzie a sondy to nowość.
Jeśli masz jakieś materiały które nie mieszczą się na papierze to PDF jest świetnym rozwiązaniem. Zawsze to jakieś dodatkowe materiały.

Dziękuję i pozdrawiam,
Tapol

Awatar użytkownika

LukasB
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 132
Rejestracja: 02 wrz 2008, 12:51
Lokalizacja: Poznań

#10

Post napisał: LukasB » 27 maja 2009, 20:11

Tapol pisze:Witam,
nxcam pisze: Koniec: Nawet gdyby koszt wysyłki do ciebie książki nieco przewyższył tę kwotę - upieram się byś przyjął oferowany egzemplarz.
W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak przyjąć prezent.
Z góry bardzo dziękuję :-).
nxcam pisze: Co do PostBuilder i Sondy - chyba braknie stron... - może uda się coś umieścić w pdf.
Byłoby super. PB to potężne narzędzie a sondy to nowość.
Jeśli masz jakieś materiały które nie mieszczą się na papierze to PDF jest świetnym rozwiązaniem. Zawsze to jakieś dodatkowe materiały.

Dziękuję i pozdrawiam,
Tapol

Popieram "Topola" przydalo by sie cos o sondzie pomiarowej chocby na pdf-ie. Pozdro

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NX CAM/Unigraphics”