NX 7.5 - podstawowe pytania

NX CAM/Unigraphics

Autor tematu
kajman3
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 74
Rejestracja: 30 lis 2010, 16:59
Lokalizacja: Katowice

NX 7.5 - podstawowe pytania

#1

Post napisał: kajman3 » 11 mar 2012, 13:22

Witam,

Zaczynam dopiero pracę z NX`em i nasunęło mi się kilka pytań dotyczących podstawowych funkcji. Pracowałem wcześniej w Inventorze 2011 Professional i próbuję odnaleźć podobieństwa w obsłudze obu programów.

1. Czy w NX`ie jest jakaś funkcja - odpowiednik Inventorowego wyciągnięcia złożonego i operacji "przeciągania po ścieżce"?
2. Czy jest możliwość tworzenia "odsadzeń" (np. na narożach)?
3. Czy jest dostępna funkcja odsunięcia powierzchni czy też zamiany danej powierzchni w bryłę (blachę) o określonej grubości?
4. Czy i gdzie w NXie dostępne są funkcje zespółów (tworzenie wiązań, złożeń itp.)? Po otwarciu pliku zespołu i wczytaniu elementu nadal widzę funkcje jak przy tworzeniu pojedynczej części.

Wybaczcie niski poziom zadawanych pytań, ale prawdę mówiąc dopiero zaczynam poznawać NX`a.

Z góry dziękuję za wszelkie formy pomocy.
Pozdrawiam



Tagi:


SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

Re: NX 7.5 - podstawowe pytania

#2

Post napisał: SACZI » 11 mar 2012, 16:44

kajman3 pisze:Witam,
1. Czy w NX`ie jest jakaś funkcja - odpowiednik Inventorowego wyciągnięcia złożonego i operacji "przeciągania po ścieżce"?
Sweep Along Guide - "bryłowy
Sweep - "powierzchniowy" (ikona biało czerwona)
Swept - "hiperpowierzchniowy" (ikona zielona).
Powyższe funkcje tak chyba nazywaja się w NX7 i nowszych. W NX5 dwie ostatnie nazywaja się odpowiednio Sweept i Studio Surface, więc musisz je odnaleźć w swojej wersji softu (ikony i działanie są we wszystkich wersjach takie same).

kajman3 pisze:...
2. Czy jest możliwość tworzenia "odsadzeń" (np. na narożach)?...
Doprecyzuj.
kajman3 pisze: 3. Czy jest dostępna funkcja odsunięcia powierzchni czy też zamiany danej powierzchni w bryłę (blachę) o określonej grubości?
Powierzchnie odsuwać możesz wieloma funkcjami:
1. Extract geometry + Transform - niezbyt wygodne połączenie, ale działa
2. Instance geometry - to jakby kopia geometrii z jednoczesnym odsunięciem/obrotem ...

NX od razu powierzchnie zamienia w bryłę, gdy tylko powierzchnie tworzą zamknietą przestrzeń w granicach tolerancji.
Nadawanie 3 wymiaru powierzchni możesz zrobić wykorzystując kilka metod:
1. Thickness - nadanie grubości
2. Extrude - "wyciągnięcie powierzchni" po zadanym wektorze po wybraniu filtra "faces edges".

Do bach masz osobny moduł, a jak rysujesz blachy w modelingu, to musisz w Sheet Metal wybrać funkcje Convert to Sheet Metal.
kajman3 pisze:...
4. Czy i gdzie w NXie dostępne są funkcje zespółów (tworzenie wiązań, złożeń itp.)? Po otwarciu pliku zespołu i wczytaniu elementu nadal widzę funkcje jak przy tworzeniu pojedynczej części.
...
W modelingu wcisnij klawisz A lub wybierz opcje Assembly z przycisku START.
Części wiążesz przez wybranie ikony Constraints lub do NX5 Mate Component.


Odszukaj także klawisza Command Finder, bo znacznie przyspiesza, a cazsem umośliwia poruszanie sie po programie. W NX 7,5 jest chyba w menu Help, w NX5 nie mogę go odnaleźć.


Autor tematu
kajman3
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 74
Rejestracja: 30 lis 2010, 16:59
Lokalizacja: Katowice

#3

Post napisał: kajman3 » 11 mar 2012, 20:30

Dzięki wielkie za pomoc.
W kwestii pracy na zespołach wystarczyło po prostu trochę poszperać po funkcjach.

Jeśli chodzi o wspomniane odsadzenia, miałem tu na myśli zaokrąglenia naroży np. sześcianu. W Inventorze jest funkcja pozwalająca wybrać różne promienie zaokrągleń 3 krawędzi zbiegających się we wspólnym wierzchołku. Czy w NXie jest też taka możliwość?

Miałem na myśli coś takiego (przepraszam za format w wersji miniaturowej):





Dzięki raz jeszcze za pomoc.


SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

#4

Post napisał: SACZI » 11 mar 2012, 23:39

Funkcji jako takiej nie ma.
Prawdę mówiąc, nie wiem, jak robić cos takiego, jak na Twoich fotkach.
Opcja Variable Radius Blend funkcji Radius Blend tylko w pewnym stopniu przybliża rozwiązanie do pokazanego.


BTW, co robiłeś w Inventorze?
Znasz może moduły do form?


tumanek
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 1
Posty: 74
Rejestracja: 23 lis 2005, 09:25
Lokalizacja: Rzeszow

#5

Post napisał: tumanek » 12 mar 2012, 10:11

Funkcja jest - to edge blend.
Klikasz jedną krawędź wpisujesz promień - potem wybierasz opcje "add new set" i nastepną krawędź z nowym promieniem itd
Aby uzyskac naturalne wyokrąglenie naroża w opcji "Corner Setback) klikasz wierzchołek i wpisujesz parametry - uzyskasz identyczna geometrię jak pokazaną na rys.
pozdrawiam
T.


SACZI
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 3
Posty: 370
Rejestracja: 07 sie 2005, 11:06
Lokalizacja: z tego ?wiata

#6

Post napisał: SACZI » 14 mar 2012, 17:33

tumanek pisze:Funkcja jest - to edge blend.
Klikasz jedną krawędź wpisujesz promień - potem wybierasz opcje "add new set" i nastepną krawędź z nowym promieniem itd
Aby uzyskac naturalne wyokrąglenie naroża w opcji "Corner Setback) klikasz wierzchołek i wpisujesz parametry - uzyskasz identyczna geometrię jak pokazaną na rys.
pozdrawiam
T.
Widać, między NX5, a NX7,5 zmieniło się więcej niż myślałem.


Autor tematu
kajman3
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 3
Posty: 74
Rejestracja: 30 lis 2010, 16:59
Lokalizacja: Katowice

#7

Post napisał: kajman3 » 18 mar 2012, 13:30

Dzięki wielkie Panowie za pomoc. Osobiście nie miałem do czynienia z wcześniejszymi wersjami NX`a, więc ciężko mi porównywać. Niemniej jednak raz jeszcze dziękuję.

Mam jeszcze jedno pytanie, czy w NX`ie jest możliwość wyświetlania linii pomocniczysz (siatki pomocniczej...grid lines) podczas szkicowania? Łatwiej mi się na tym pracowało zawsze, dlatego pytam. Szukałem w ustawieniach, ale nie trafiłem jak dotąd na tą opcję.

Jeśli chodzi o Inventora, to w Mold Design sie nie bawilem jako tako, jeśli masz na myśli ten moduł. Samym projektowaniem form co nieco się zajmowałem, jednak bardziej na zasadzie odsuwania powierzchni od gotowego modelu i ewentualnej jej przeróbce. SACZI, napisz mi konkretnie, co by Cię interesowało, a spróbuję pomóc.


marcinello3
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 246
Rejestracja: 08 lut 2008, 12:07
Lokalizacja: tarów

#8

Post napisał: marcinello3 » 18 mar 2012, 15:58

jasne, wejdz w szkic i z paska Preferences/Grid and work plane

wydaje mi sie że ktos już wspomniał o takiej funkcji Command Finder, taka lornetka.
klikasz na nią i wpisujesz hasło które cię interesuje, większość Cad/Cam ma podobne nazwy więc napewno ci to ułatwi szukanie

pozdrawiam


GrabSystem
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 3
Posty: 80
Rejestracja: 25 lip 2012, 20:06
Lokalizacja: Poznań

#9

Post napisał: GrabSystem » 21 lut 2013, 15:33

Witam, podepnę się do tematu :smile:, aby nie tworzyć nadmiernej ich liczby bez potrzeby, a ten jest zgodny z mym poziomem wiedzy.

Powiedzcie mi jak:

1) Usunąć układy współrzędnych w złożeniu. Muszę zrobić ładne PriSc modelu, a z nimi to źle wygląda. Model jest zgrany z formatu IGS.

2) Jest opcja wykonywania wiązań w złożeniu, po wstawieniu elementu do złożenia (np.: jak w SoldWorks'e) i jak je edytować, np.: zrobić płaszczyzny do siebie równoległe, odsunięte o 100 mm.

Pracowałem już na różnych programach inżynierskich, a teraz przyszła kolej na NX, Niestety nie wszystko człowiek znajduje od razu w CAST'cie czy samouczkach. Dlatego proszę o pomoc i wyrozumiałość.

Dziękuje! :smile:

Obrazek


smieszek88
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 241
Rejestracja: 25 maja 2012, 10:52
Lokalizacja: łódź

#10

Post napisał: smieszek88 » 21 lut 2013, 21:25

1) Obrazek
a dalej układy współrzędnych i wszystkie znikają.
2) Obrazek
edycja jest jak w każdym normalnym programie czyli z listy się wybiera i zmienia :wink:

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „NX CAM/Unigraphics”