Wytaczadło, czym się sugerować przy zakupie

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Autor tematu
ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

Wytaczadło, czym się sugerować przy zakupie

#1

Post napisał: ak47 » 28 mar 2017, 13:17

Witam. Od razu zaznaczam, że nie prowadzę firmy, a jedynie dorabiam na rozmaitych jednorazowych zleceniach. Nadeszła pora (i potrzeba) na zakup wytaczadła do frezarki (uniwersalna bułgarska Fu 251 stożek ISO 40)

Troszkę prześledziłem forum i znam już wady chińskich wytaczadeł z allegro. Zainteresowałem się wytaczadłami czeskimi "Vhg" których cena nie zwala z nóg, a widać, że to coś więcej.

Ktoś coś może podpowiedzieć ?



Tagi:


domator
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 1
Posty: 61
Rejestracja: 21 gru 2004, 19:51
Lokalizacja: Będzin

#2

Post napisał: domator » 28 mar 2017, 21:54

Chcesz mieć tanie wytaczadło to zrób je sam, ja coś takiego robiłem jak pracowałem na frezarce. Twoje wytaczadło może być dużo sztywniejsze niż to chińskie czy czeskie i może mieć więcej możliwości przy obróbce.


Majster70
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 08 cze 2010, 23:37
Lokalizacja: Piastów

#3

Post napisał: Majster70 » 29 mar 2017, 06:56

Ale wytaczadła własnej produkcji nie mają skali. Wymiar zmieniasz przystawiając czujnik zegarowy do nożyka/wkładki i pukając sobie w lekko poluzowany nożyk/wkładkę. Wkładkę/nożyk robisz najczęściej z prefabrykatu ze stali szybkotnącej/HSS. Ok, taka wkładka, jak dobrze naostrzysz stawia najmniejsze opory, ale mi starczała na 1-2 otwory w H7. Potem się tępiła, praktycznie każdy otwór musiałem obmierzać i ustawiać osobno. Vc 10-20 m/min. Powiem krótko: jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. Dzisiaj w dobie CNC, jak masz więcej roboty do przewalenia, dobrym wytaczadłem z wymiennymi płytkami mogę opędzić te kilkanaście - kilkadziesiąt otworów z 1 ustawienia, sporo szybciej - Vc nawet ponad 100 m/min ze sporo większym posuwem, aby tylko nie było dużych sił od niewyważonych mas przy większych średnicach. No mierzyć trzeba i tak, ale wygoda dużo większa no i czas krótszy.
Także jak coś robisz jednorazowo lub amatorsko i czasu nie liczysz to ok. Jak więcej powtarzających się podobnych otworów to zakup dobrego wytaczadła. Jak dużo powtarzających się takich samych otworów to rozwiertak.
Z doświadczenia powiem, że nie ma co przepłacać za mikrony przy regulacji średnicy, bo to w praktyce nie ma znaczenia. Wystarczy regulacja 0,01mm na średnicy - 0,005mm (5µm) na promieniu bo nie wykorzystałbyś tego nawet przy średniej klasy nowych CNC. Nie ma co przepłacać.

Awatar użytkownika

ser1ous
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 110
Rejestracja: 01 mar 2017, 20:03
Lokalizacja: Karnak

#4

Post napisał: ser1ous » 29 mar 2017, 23:19

Witam,

Przykład wytaczadła domowej roboty ze skalą:

Z chińskich wytaczadeł używałem zestawu z tego katalogu: KLiK

Pozdrawiam.


Autor tematu
ak47
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 2
Posty: 937
Rejestracja: 22 lis 2013, 12:54
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki

#5

Post napisał: ak47 » 30 mar 2017, 21:43

To wytaczadło nie będzie chodziło dzień po dniu. Naprawdę sporadycznie, jakieś ramię od minikoparki, otwór do wytulejowania w jakimś tam korpusie i tyle. Dokładność do 1 - 2 setek to dla mnie bomba i w żadne mikrony nie zamierzam wchodzić.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”