Wiertło - Frez

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Autor tematu
kubus838
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2572
Rejestracja: 06 lip 2009, 14:52
Lokalizacja: Mszczonów

Wiertło - Frez

#1

Post napisał: kubus838 » 20 maja 2011, 16:35

Witam
Czytałem, że można produkować frezy z wierteł. Czy może mi któryś z kolegów wytłumaczyć o co tu chodzi? Do jakich materiałów można używać takich frezów tzn do drewna, stali? Wiem, że noże tokarskie szlifuje się z odpowiedniej stali (np st180) i kiedyś sam sobie je robiłem ale frezy? Jeżli juz to ja chciałbym zrobic sobie takie 3mm do grawerowania bezpiorowe (niewiem czy dobrze je nazwałem ale chodzi mi o frez grubości 3mm 35stopni 0,2mm)
robert



Tagi:

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#2

Post napisał: BYDGOST » 23 maja 2011, 14:13

Ze zwykłego wiertła do metalu da się zrobić frez, ale do miękkich materiałów. Z wiertła pokrytego węglikiem tytanu zrobiłem frezik i frezowałem w tworzywie. W metalu się to nie sprawdzi, bardziej w aluminium. Natomiast jeśli chodzi o frezy od grawerowania do wykonuje się je, ale z lepszego materiału p. połamane frezy do metalu, gwintowniki, rozwiertaki lup z wałka SW18 czyli przygotówki na noże. Podaje link do strony o ostrzeniu takich fezów i gdzie przewija się temat grawerowania:
Oryginał: http://www.usinages.com/fraisage/proble ... 17464.html
Tłumaczenie: TRANSLATE
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

Awatar użytkownika

BYDGOST
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4264
Rejestracja: 28 wrz 2007, 09:32
Lokalizacja: Bydgoszcz

#3

Post napisał: BYDGOST » 28 gru 2012, 19:32

Ponieważ pojawiły się zapytania jak wygląda ten frez z wiertła to załączam zdjęcie. Jest trochę zanieczyszczony bo robiłem próby w aluminium. Szkoda, że nie zrobiłem zdjęcia zaraz po ostrzeniu gdy był błyszczący. Ostrzyłem ręcznie bo nie mam ostrzarki. Zrobiłem go bo w padł mi w ręce kawałek złamanego wiertła i postanowiłem spróbować coś z nim zrobić.
Obrazek
Pomnik Ikara - Ku pamięci dawnego lotniska w Fordonie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”