tokarka cnc

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Autor tematu
mryellow
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 134
Rejestracja: 01 lip 2017, 14:41
Lokalizacja: KATOWICE

tokarka cnc

#1

Post napisał: mryellow » 15 lip 2017, 18:11

Cześć, ile średnio zbiera materiału nóż zgrubny i nóż wykańczający. O ile średnio dokonuje się korekcji przy wymianie płytki z noża wykańczającego? I jak odróżnić nóż/płytkę czy jest zgrubna czy wykańczająca? Pozdrawiam



Tagi:

Awatar użytkownika

viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: viper » 15 lip 2017, 19:00

mryellow pisze: ile średnio zbiera materiału nóż zgrubny
tyle ile się da maksymalnie w zależności od wielkości płytki np. WNMG 06 lub WNMG 08 te wartości się różnią, także w zależności od wielkości promienia 0,2 0,4 0,8 1,2 oraz znaczenie ma także materiał obrabiany, maszyna, sztywności układu itp..
mryellow pisze:i nóż wykańczający
tutaj sytuacja wygląda podobnie z uwzględnieniem tego co wyżej ale nie bierze się materiału dużo tylko mało średni ap 0,1-1mm w zależności od płytki i innych czynników.
mryellow pisze:O ile średnio dokonuje się korekcji przy wymianie płytki z noża wykańczającego
to zależy....
mryellow pisze:I jak odróżnić nóż/płytkę czy jest zgrubna czy wykańczająca
płytki nie kupuje się na straganie u ruskich :mrgreen: tylko u producenta na podstawie katalogu a w tym katalogu wszystko piszę do czego dana płytka jest. W katalogu jest także wiele innych rzeczy wystarczy trochę chęci.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#3

Post napisał: jasiu... » 15 lip 2017, 19:40

Na większości pudełek z płytkami masz napisane dopuszczalne ap, bo to jest właśnie wartość, o którą pytasz. Zależy od wielu czynników, mocy maszyny, sztywności detalu, materiału, chłodzenia itd. Korekcja to sprawa doświadczenia. Jak nie wiesz ile, to korygujesz o bardzo dużo (o milimetr), robisz przejście do pomiaru na kawałeczku i wprowadzasz korekcję rzeczywistą. Trzeba uważać, po ułożeniu się płytki, po krótkim przejściu, trzeba sprawdzić, bo czasem może się wymiar różnić (szczególnie w wytartych, wygniecionych starych oprawkach, płytka się po prostu układa). W katalogu pisze, jaka płytka, do jakich materiałów i do czego służy.


Autor tematu
mryellow
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 134
Rejestracja: 01 lip 2017, 14:41
Lokalizacja: KATOWICE

#4

Post napisał: mryellow » 15 lip 2017, 20:35

korekcja 1mm? Załóżmy, że wytaczam otwór i pękła mi płytka wykańczająca. Montuję nową płytkę i dokonuję korekcji -1mm albo -0.2(bardziej realne?) I co w sytuacji jeżeli dokonałem za dużej korekcji tj. otwór jest za mały? Bo słyszałem, że nie da się potem zebrać np. 0.1mm? Że nóż się odkształci i zacznie rysować materiał? Jak to wygląda w rzeczywistości? Tzn. co można zepsuć przy korekcji? Co to znaczy: "robisz przejście do pomiaru na kawałeczku"?

P.S. jeżeli nóż robi mi otwór 20,5mm i dokonam korekcji x=-0,5 to otrzymam otwór 20mm?

P.S.2 dlaczego się płytkę wymienia jak jest czarna przy dobrym kształcie? Jak długo płytka się może ścierać? Ma jakieś ograniczenia?


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#5

Post napisał: jasiu... » 15 lip 2017, 21:09

mryellow pisze:Załóżmy, że wytaczam otwór i pękła mi płytka wykańczająca.
Płytka wykańczająca nie pęka, czasem wyszczerbi się naroże, ale to bardzo rzadki przypadek. Bo przecież widzisz po wiórze, co się dzieje z płytką. Jeśli jest ostra, a ty dobrałeś parametry takie, jakie powinny być, to nic się nie ma prawa zdarzyć. Jeśli oszczędzasz płytki i zamiast wymienić drzesz powierzchnię starą, zniszczoną płytką, to masz problem. Gorzej, że zanim się wyszczerbi, to utworzy się narost, co od razu zauważysz na powierzchni, a i w wymiarze.

Jeszcze jedno - zakładam, że nie toczysz np. aluminium płytką do żeliwa, na sucho, czy stali wysokoulepszanych płytkami z targowiska.

Awatar użytkownika

viper
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 490
Rejestracja: 23 wrz 2013, 13:44
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: viper » 15 lip 2017, 22:50

mryellow pisze: Montuję nową płytkę i dokonuję korekcji -1mm albo -0.2(bardziej realne?)
ja średnio cofam w korektorze 0,01-0,05mm (1-5 setek) ale to z tym jest różnie...
mryellow pisze:I co w sytuacji jeżeli dokonałem za dużej korekcji tj. otwór jest za mały? Bo słyszałem, że nie da się potem zebrać np. 0.1mm?
to zależy jaki promień płytki :wink:
mryellow pisze:Jak to wygląda w rzeczywistości?
a wygląda to tak że, zakładasz płytkę i absolutnie nikt nie wie co wyjdzie na detalu dopuki się go nie zrobi jeżeli mówimy oczywiście o tolerancjach w setkach a nie w dychach. Nie raz detal po wymianie płytki trzeba wyrzucić i to jest całkiem normalne ale na postawie tego zepsutego detalu robi się pomiar i uwzględnia w koretkorze

Bardziej nienormalne jest to że, chyba ktoś Cie wsadził na tokarkę CNC i kazał Ci na niej robić ale chyba zapomniał wytłumaczyć podstaw.... albo dla zabawy tego nie zrobił :mrgreen:

Co to za maszyna? jakie płytki?


Autor tematu
mryellow
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 3
Posty: 134
Rejestracja: 01 lip 2017, 14:41
Lokalizacja: KATOWICE

#7

Post napisał: mryellow » 16 lip 2017, 07:16

dokładnie nie pamiętam ale wiem że jest to dwuosiowa tokarka cnc. Płytki? tzn. firma?

P.S. Panowie, a znacie może jakieś dobre strony/materiały w sieci z podstawami gcod'u i ogólnie podstaw obsługi tokarek cnc w praktyce? To co się dało to już oczywiście poczytałem ale nie jestem zadowolony z tego co znalazłem.


bartoszmista
Posty w temacie: 1

#8

Post napisał: bartoszmista » 16 lip 2017, 10:28

Wpuścili cię na maszynę bez przeszkolenia? Co to za firma? Chyba mają dużo kasy na naprawy :grin:

1. Ściągnij sobie jakiś katalog narzędzi, instrukcję programowania do maszyny jaką obsługujesz, podstawowych g-kodów poszukaj w google.
2. Głębokość skrawania będzie w katalogu lub na opakowaniu płytek. Generalnie obróbka zgrubna 0,5-1mm (nawet 2mm, zależy od materiału, sztywności maszyny), obróbka wykańczająca 0,1-0,3mm. Zostaje jeszcze prędkość skrawania Vc. Dobór parametrów ogólnie - temat rzeka. Jeśli są niewłaściwe to zazwyczaj widać po wiórze lub bo jakości (chropowatości) powierzchni.
3. Dla obróbki zgrubnej płytki z promieniem 0,8 dla wykańczającej 0,2 lub 0,4. Poznasz to po oznaczeniu płytki (to też będzie w katalogu). Zazwyczaj detal po wymianie płytki jest do wyrzucenia. Mierzysz i wiesz ile trzeba skorygować. Nie ma co teoretyzować. W trakcie pracy co jakiś czas mierzysz detal i patrzysz na płytki czy się nie wyszczerbiły/stępiły. Koryguje się o kilka setek (0,01-0,05mm).


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 3
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

#9

Post napisał: jasiu... » 16 lip 2017, 10:29

Jakie sterowanie? Jeśli Siemens, to np. http://www.kfilipowicz.zut.edu.pl/Progr ... nc_195.pdf

Poza tym obowiązkowo poradnik sandwika, stąd ściągniesz, dość grube: http://www.katalogi-narzedziowe.pl/kata ... -coromant/

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”