Jakość narzędzi

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających
Awatar użytkownika

Autor tematu
ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

Jakość narzędzi

#1

Post napisał: ALZ » 07 lut 2009, 01:43

Zastanawiam się czy nie warto podjąć nowego tematu dotyczącego jakości narzędzi dostępnych w handlu "ogólnym".
Kiedyś nie było takich problemów bo na każdym narzędziu była podana firma i wszystko było jasne, a w tej chwili też jest "coś tam, coś tam" i w większości są to firmy wirtualne. Wiadomo że porządne narzędzia kupuje się firmowe ale czasami do pojedyńczych prac wystarczą takie z niższej półki.
Nie często mi się zdarza narzekać bo unikam kupowania chłamu chińskiego ale ostatnio mnie dostało. Mianowicie musiałem kupiś trochę wierteł a że nie było firmówek dałem się namówić sprzedawcy na wiertła firmy Sarius. Jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło aby nowe wiertła trzeba było przed użyciem ostrzyć a trwałość tego czegoś powala.
I dlatego myślę że warto byłoby się podzielić z innymi użytkownikami swoją wiedzą np o takich firmach jak Sarius. Gdybym miał wiedzę co ta firma reprezentuje z całą pewnością bym tego badziewia nie kupił i innym także odradzam.



Tagi:


ARGUS
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2125
Rejestracja: 09 kwie 2007, 22:41
Lokalizacja: Szczecin

#2

Post napisał: ARGUS » 07 lut 2009, 09:31

Mam sporo wierteł z chwytem morsa 1 i 2
są polskiej produkcji i spisują się bardzo dobrze
Po wywierceniu kilkunastu otworów w płaskowniku 16 mm są nadal ostre
Dla porównania zestawy wierteł z Castoramy ( takie po 17 zł )
nadają się do wywiercenia 1 otworu w takim samym płaskowniku
No ale zdziwiony nie jestem
Kupowałem komplet wierteł do drewna 6 szt o długości 300 mm bo była mi potrzebna dobra stal na dżwignie - do tego się nadają znakomicie
Bolesna prawda ale za jakością - no i firmą idzie również i cena

Pozdrawiam


jora38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 144
Rejestracja: 05 cze 2008, 14:19
Lokalizacja: Warszawa

#3

Post napisał: jora38 » 07 lut 2009, 10:08

Zacząłem bawić się grawerowaniem i drobnym frezowaniem w stali. Nakupowałem różnych frezów, grawerskich, i takich dwu i cztero piórowych. Jedne są nie złe, inne tępiły się po pracy na odcinku 20-30cm.
Z ciężkim sercem, bo kosztował mnie ponad dwie stówki, kupiłem frez graweski firmy CROWN NORGE.
Dziś zbieram kasę aby kupić następny a może kilka – rewela.

Awatar użytkownika

Autor tematu
ALZ
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 3433
Rejestracja: 06 sie 2004, 01:42
Lokalizacja: Śląsk
Kontakt:

#4

Post napisał: ALZ » 07 lut 2009, 11:17

Widzę że czasami to ktoś czyta :mrgreen: , zatem piszczie jakich firm należy unikać a które są godne polecenia.


Mariuszczs
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 2382
Rejestracja: 04 mar 2008, 08:14
Lokalizacja: Sulmierzyce

#5

Post napisał: Mariuszczs » 07 lut 2009, 14:00

Zdaje się że ja kupiłem kilka wierteł sarius ( czy jakoś tak ) i tylko jedno fi 20 było tragiczne - nawet łysinki jako takiej nie miało. Najczęsciej używam mniejszych tj 6,5 itd. Jestem z nich zadowolony. Twarde, nawet jak nie stosuje chłodziwa i robią się fioletowe nie tępią się od razu. Raz wiertłem 9 mm wierciłem nierdzewkę i dobrze szło, miałem takie wrażenie że jakby skrobało o nie wierciło, ale te kilka otworów zrobiłem.
Jeszcze zweryfikuje w sklepie bo może regał mają sarius a wiertła tam wkładaja z innej firmy. No może jedna wada - jak używam ich na tokarce i za mocno koniem zakręce to pęka od razu i leci niewiadomo gdzie.

pytałem i pani powiedziała że to wkrętmet te wiertła :?:

Można kupic na allegro stare wiertła polskiej produkcji ( i nowe chyba też ) - warto za nie przelicytować dwa razy za dużo, bo będą służyć - własnie 20 mm potem kupiłem polskie i długo wierce a dopiero raz ostrzyłem.
Ostatnio zmieniony 01 maja 2009, 15:51 przez Mariuszczs, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

Re: Jakość narzędzi

#6

Post napisał: WZÓR » 09 lut 2009, 20:45

ALZ pisze: ... I dlatego myślę że warto byłoby się podzielić z innymi użytkownikami swoją wiedzą np o takich firmach jak Sarius. Gdybym miał wiedzę co ta firma reprezentuje z całą pewnością bym tego badziewia nie kupił i innym także odradzam.
Podzielam Twoją opinię na temat firmy Sarius.
Wiertła z chwytem stożkowym (Morse'a) w ogóle nie pasują do żadnych tulejek redukcyjnych , a przy wierceniu otworów np. w NC6 wiertło zaokrągla się i nabiera granatowego koloru....jaka cena - taka jakość !!!.
MODECO EXPERT też nie ma się czym pochwalić...


jora38
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 144
Rejestracja: 05 cze 2008, 14:19
Lokalizacja: Warszawa

#7

Post napisał: jora38 » 14 lut 2009, 16:14

Płótna ścierne do metali (granulacja 80 do 280 ) oraz ściernice listkowe na trzpieniu, jakiej firmy Panowie możecie zaproponować. Zawsze kupuję tego niewielkie ilości i w różnych sklepach, nigdy nie wiem jakich firm. Raz pan w sklepie mówił, że ma bardzo dobre szwedzkie płótna, niestety sklepu już nie ma. Szukałem w innych oferowano mi niemieckie, były niezłe ale to nie to.

Awatar użytkownika

WZÓR
Moderator
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 7980
Rejestracja: 01 sty 2009, 20:01
Lokalizacja: Oława

#8

Post napisał: WZÓR » 15 lut 2009, 10:07

jora38 pisze:Płótna ścierne do metali (granulacja 80 do 280 ) oraz ściernice listkowe na trzpieniu, jakiej firmy Panowie możecie zaproponować. Zawsze kupuję tego niewielkie ilości i w różnych sklepach, nigdy nie wiem jakich firm. Raz pan w sklepie mówił, że ma bardzo dobre szwedzkie płótna, niestety sklepu już nie ma. Szukałem w innych oferowano mi niemieckie, były niezłe ale to nie to.
3M są dobre.
http://www.univar.pl/pliki/1223283470-3 ... 20roz..pdf


jurek64
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 1
Rejestracja: 25 sie 2009, 11:01
Lokalizacja: Kraków

#9

Post napisał: jurek64 » 25 sie 2009, 11:13

Ja w swojej firmie używam od 2 miesięcy frezów firmy Wegmar. Frezy dostaje kurierem w kilka dni ;p tanie ,a bardzo dobre. Zna ktoś może firme z dobrymi i tanimi płytkami ?

Pozdrawiam gorąco
Jurek Kot

Awatar użytkownika

rudzik6
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 376
Rejestracja: 16 paź 2006, 22:52
Lokalizacja: pod Olsztynem
Kontakt:

#10

Post napisał: rudzik6 » 11 wrz 2009, 08:58

Ja ostatnio kupowałem wiertła pod nazwą ProLine, ceny stosunkowo niskie. Kupowałem wiertła 10mm, 13mm i 15mm. Dobrze wiercą w stali konstrukcyjnej, są szlifowane i daja się ładnie ostrzyc. Wierciłem nimi ok 300 otworów w kątowniku grubości 3mm (wykonanie ogrodzenia) i spisuje się dobrze. Należy unikac zwykłych wierteł tzw. taniej chińszczyzny..szkoda czasu i nerwów..chyba że ktoś lubi piski i swisty ;) Ostrzenie tych wierteł nie pomaga;)
mam przy okazji pytanie, potrzebuje wiertło ProLine 15mm zatoczyc pod uchwyt 13mm, czy ktoś próbował na tokarce? Czy dam radę, czy to jest za mocno utwardzone?

Pozdrawiam

Wiesiek

PS. są wiertła http://www.allegro.pl/item731185284_wie ... _15mm.html
ale to sarius i podejrzewam, że niezłe badziewie. Z kolei IRWIN to cena ok 50zł. Za LinePro dałem ok 25zł, ale musze zatoczyc.
próbuję budowac rower 750W, skuterek 2kW, samochodzik 2x10kW DC ETEK RT) http://ev.arbiter.pl/galeria/e-samochodzik
http://ev.arbiter.pl/galeria/e-skuterek

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”