Złożenie w Artcamie

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
wedlock
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 71
Rejestracja: 04 lut 2017, 15:48
Lokalizacja: Bartoszyce

Złożenie w Artcamie

#1

Post napisał: wedlock » 11 paź 2017, 20:25

W sumie to nie wiem jakie pytanie zadać. Wydaje mi się , że nazywa się to złożenie części. Przynajmniej jest tak w Solidworksie. Może opiszę swój problem. Mam do wykonanie puzle

Obrazek

i chciał bym zrobić tak aby były rozkładane. Materiał do deska 20mm. W sumie zrobiłem to po mojemu bo zaznaczyłem wektory jednego z puzli, złączyłem je i dałem frezowanie na zewnątrz wektora. Dla każdego z puzli z oddzielna. Problem o oczywiście pojawił się z punktem 0.0. Każdy puzel miał ten punkt gdzie indziej. W linuxie poprawiłem sobie punkty w programie Gcode Splitter. Jednak mam wrażenie , że robię to jakoś na około.

Artcam w wersji pro 2018. Bez problemu zrobię to sobie w Solidworksie czy też w Fusionie 360 ale jak to zrobić w Artcamie ?



Tagi:


Autor tematu
wedlock
Stały bywalec (min. 70)
Stały bywalec (min. 70)
Posty w temacie: 2
Posty: 71
Rejestracja: 04 lut 2017, 15:48
Lokalizacja: Bartoszyce

#2

Post napisał: wedlock » 16 paź 2017, 17:49

Serio nikt nic?


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#3

Post napisał: lajosz » 17 paź 2017, 01:26

wedlock pisze:Problem o oczywiście pojawił się z punktem 0.0. Każdy puzel miał ten punkt gdzie indziej."
Dlaczego uważasz, że to problem ?
Co złego jest w tym, że punk zerowy (początkowy) wektora jest w każdym obiekcie w innym miejscu ?

No ale OK, jeśli z jakiegoś powodu potrzebujesz umieścić punkt początkowy w konkretnym miejscu na wektorze otwartym, to (mowa o Artcamie oczywiście) nie masz specjalnie wyboru, bo albo dajesz go na końcu, albo na początku wektora.
Natomiast jeśli chodzi o wektor zamknięty (a o taki zapewne Ci chodzi), to umieszczasz kursor myszy w tym miejscu na wektorze w którym chcesz żeby ten punkt był i przyciskasz klawisz [P] .
Punkt początkowy (czy zerowy jak kto woli) pojawi się w tym właśnie miejscu, przy czym jeśli nie wybierzesz kursorem myszy konkretnego już istniejącego węzła, tylko umieścisz kursor w miejscu gdzie nie ma żadnego węzła, to dodany zostanie węzeł który będzie właśnie punktem początkowym.
Punkt początkowy (w Artcamie) zawsze zaznaczony jest na zielono.

Jeśli jednak chodzi Ci o punkty początkowe trajektorii, a nie wektora, to tutaj podczas tworzenia trajektorii profilowania, w sekcji "Opcje/kolejność cięcia" możesz wybrać:

-- automatycznie , czyli Artcam sam zdecyduje jak najlepiej dobrać/zoptymalizować kolejność, czyli skąd ma startować frezowanie i jak przechodzić do kolejnych frezowań, przy czym z rozwijanej listy możesz wybrać strategię tego automatu.
Jeśli przy okazji zaznaczysz opcję "zablokuj punkty początkowe", to automat nadal będzie działał, ale zawsze będzie uwzględniał rzeczywiste (ustawione na wektorach) punkty początkowe, czyli frezowania zawsze będzie zaczynało się od tych punktów.
Jeśli nie zablokujesz punktów początkowych, to Artcam sam decyduje o wszystkim bez względu na to gdzie punkty początkowe rzeczywiście się znajdują, czyli liczy najszybszą drogę z wektora do wektora i przejścia pomiędzy nimi.

-- ręcznie, czyli jeśli masz np. 15 kształtów do wycięcia, a zależy Ci na konkretnej kolejności ich wycinania (czy ogólnie obróbki) , to rysujesz sobie wektor (musi być otwarty) który przechodzi przez kolejne obiekty do wycięcia w kolejności ich wycinania i klikasz na "zaznacz wektor" , po czym wskazujesz ten właśnie narysowany wektor i obróbka będzie wykonywana w kolejności jaką ustaliłeś tym wektorem.

Co do ogółu zagadnienia, to puzzli, czy ogólnie elementów przylegających kształtami, nie zrobisz inaczej jak wycinając je TYLKO po zewnętrznej stronie, przy czym należy pamiętać, że wszelkie narożniki wewnętrzne nie mogą zawierać promienia mniejszego niż promień freza, bo inaczej po prostu nie złożysz (nomen omen) złożenia.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”