skala na walcu

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
Yacek
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 47
Rejestracja: 04 lis 2004, 20:56
Lokalizacja: Krosno

skala na walcu

#1

Post napisał: Yacek » 31 mar 2013, 20:58

Witam
Problem z którym się borykam może wydawać się trywialny jednak nie dla mnie :-(
Polega na nacięciu na powierzchni walca (pierścienia) o średnicy 30 mm i wysokości 20 mm skala w postaci kresek plus poniżej skali cyfry od 0- 20 .
No i własnie nie wiem jak podejść do tematu, próbowałem na prostokącie narysować skale plus cyfry a potem zawinąć w osi jednak nie otrzymałem pożądanego efektu.
Moze ktoś spotkał się z problemem i tak krok po kroku naprowadzi mnie jak się do tego zabrać. Nie wiem czy może trzeba pier zamodelować pierścień a dopiero potem nanieść na niego napisy ?



Tagi:


slawik
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 07 maja 2008, 07:29
Lokalizacja: Mielec

#2

Post napisał: slawik » 31 mar 2013, 21:40

Witam ja nacinałem skalę na frezarce. We wrzeciono mocowałem zaostrzony do szpica ułamany trzonek freza a przedmiot montowałem w podzielnicy kątowej i opuszczając wrzeciono przejeżdżałem stołem. Następnie numeratory i gotowe


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#3

Post napisał: pltmaxnc » 31 mar 2013, 21:54

próbowałem na prostokącie narysować skale plus cyfry a potem zawinąć w osi jednak nie otrzymałem pożądanego efektu
ale w czym problem , jaki był ten zły efekt , opis w prostokącie o wys. równej długości tworzącej walca , to dobry sposób.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: lajosz » 01 kwie 2013, 00:45

pltmaxnc pisze:opis w prostokącie o wys. równej długości tworzącej walca , to dobry sposób.
Nie tylko dobry, ale (w Artcamie) jedyny możliwy.



@Yacek

Popatrz:

Obrazek


Autor tematu
Yacek
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 47
Rejestracja: 04 lis 2004, 20:56
Lokalizacja: Krosno

I dokładnie o to chodzi

#5

Post napisał: Yacek » 01 kwie 2013, 14:11

załączone zdjecia pomogą przedstawić problem, a więc narysowałem prostokąt na nim cyfry (skala później) zaznaczyłem wektory cyfr wybrałem narzędzia -> wektory->owiń -> zwiń cylindrycznie w osi i efekt "pożal się boże". Może źle rysuje prostokąt, u kolegi widzę układ współrzędnych gdzieś w środku pierścienia.
Drugi problem który mnie czeka to związany z MACH-em, zrobiłem sobie 4 oś a nie mam opcji rozłożenia na 360 stopni tylko jeden obrót w osi A = 1 , no i nie wiem jak "poinformaować " ArtCama ze chcę oby ścieżka byla wygenerowana dla czwartej osi obrotowej a nie jakieś kombinacje z osią Y.
Jeszcze słowo do kolego Slawika , wiem , dysponuje tez podzielnicą numeratorem itd itp ale tu na forum cnc chyba nie o to chodzi , a i tak dziękuję
Załączniki
skala_II.jpg
skala_II.jpg (13.9 KiB) Przejrzano 5109 razy
skala_.jpg
skala_.jpg (40.93 KiB) Przejrzano 5109 razy


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#6

Post napisał: lajosz » 01 kwie 2013, 16:45

@Yacek

Nie udaje Ci się, bo zawinięcie wokół pierścienia nie dotyczy wektorów, a reliefu.
Przecież jak wybierasz tę operację, czyli "Utwórz pierścień" to wybierasz z menu "Relief".

No ale do rzeczy:

Rysujesz okrąg o średnicy 30mm.
Teraz prawoklik na niego i wybierasz "Właściwości" i w otwartym oknie, w sekcji "Informacje kształtu" masz podaną informację o długości okręgu, która akurat w tym wypadku wynosi 94.261mm
Teraz zapamiętujesz lub gdzieś notujesz tę długość i z menu "Plik" wybierasz "Nowy".
W oknie "rozmiar dla nowego modelu", w polu "Wysokość" wpisujesz 20, a w polu "Szerokość" wpisujesz zapamiętaną lu zapisaną wartość, czyli 94.261
Suwakiem "Rozdzielczość" ustawiasz rozdzielczość. Im wyższa, tym przyszły relief dokładniejszy, ale i program generuje wszystko wolniej.

Po wykonaniu powyższego powstaje nowy model o polu roboczym z wymiarami jak wyżej.
Cały ten model (pole robocze) to właśnie jakby rozwinięcie tego pierścienia o wymiarze 30mm średnica i wysokości 20mm

Teraz wystarczy narysować skalę.
Najlepiej w postaci pojedynczych kresek które grupujemy i w z menu "Edycja wektorów" wybieramy "Offsetuj wektory" w którym to menu wybieramy
Dystans offsetu --> tu eksperymwntuj, ale jeśli chcesz żeby to wyglądał tak jak np. na moim screenie, to wpisujesz wartość 0.05
Kierunek offsetu --> obie strony
Naroża offsetu --> zaokrąglone (lub inne jeśli chcesz) i zaznaczamy pozycję "usuń oryginalne wektory"
Klikamy na przycisk "Offset" i "Zamknij" .
Właśnie powstała skala z której można utworzyć relief.

Teraz zaznaczamy wszystko, czyli skalę i cyfry (najlepiej to zgrupować) i dwa razy klikamy na to lewą myszą co uruchomi "Edytor kształtu", a tam już wybierasz rodzaj kształtu według własnego widzimisię i klikasz"Dodaj" lub "Odejmij" w zależności czy chcesz uzyskać relief wklęsły czy wypukły.

Dopiero teraz z menu "Reliefy" wybierasz "Utwórz pierścień", wskazujesz kierunek "Nawiń w X", klikasz na "OK" i masz gotowy pierścień taki jak na screenie który zamieściłem.

Teraz pozostaje tylko wygenerować ścieżkę obróbki i to wszystko.

Natomiast to, że układ współrzędnych wychodzi dokładnie w środku pierścienia, to właśnie tak ma być.


pltmaxnc
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 2
Posty: 1345
Rejestracja: 13 sie 2004, 13:58
Lokalizacja: warszawa

#7

Post napisał: pltmaxnc » 01 kwie 2013, 18:48

Możesz sobie uprościć życie robiąc plik taki jak dla płaskiej tabliczki o wys. równej tworzącej walca , czyli 94.261mm
W maszynie zamieniasz podłączenie silnika "y" na "A" (oś obrotowa) i puszczasz ten płaski plik.


Autor tematu
Yacek
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Sympatyk forum poziom 1 (min. 40)
Posty w temacie: 3
Posty: 47
Rejestracja: 04 lis 2004, 20:56
Lokalizacja: Krosno

#8

Post napisał: Yacek » 01 kwie 2013, 19:25

lajosz - bardzo dziekuje to mi ułatwi życie , pltmaxnc - pisząc poprzedniego posta właśnie miałem to na myśli , tzn. chciałem uniknąć wszelkich kombinacji z przepinaniem silników , to takie mało profesjonalne :wink:


Brr...
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 06 lut 2011, 12:59
Lokalizacja: Lubin

#9

Post napisał: Brr... » 23 maja 2015, 14:18

Mam jeszcze pytanie.
Jak relief jest już nawinięty na walec i wygenerujemy ścieżkę to ona odnosi się do X,Y,Z
ja mam oś A wyskalowaną w stopniach czyli 0-360
Jak to ogarnąć by grawerowało poprawnie? bo sama podmiana literki osi w g-codzie nie wiele wniesie.

Z góry dziękuję za odpowiedź. :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”