rozkrój materiału

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
amnon
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 343
Rejestracja: 04 mar 2007, 20:36
Lokalizacja: Polska

rozkrój materiału

#1

Post napisał: amnon » 31 gru 2015, 18:06

Witam,

Nie wiem czemu przy generowaniu ścieżki, nie rozpoznaje jednej linii.

http://s1166.photobucket.com/user/amnon ... h.jpg.html

Odstępy między elementami, dałem równe średnicy freza którym rozcinam.

Pozdrawiam
Amnon



Tagi:


Dolce
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 501
Rejestracja: 22 gru 2007, 23:54
Lokalizacja: Polska

#2

Post napisał: Dolce » 01 sty 2016, 10:59

To "rozkrajanie" w Artcam nazywa się profilowaniem, ja natomiast to nazywam czasem odcinaniem (spotkałem się z takim określeniem na forum i mi się spodobało).
Chodzi Ci o to, że trajektoria dla danej "linii" nie zostaje wygenerowana ?
Powodów może być kilka. W Twoim przypadku jest prawdopodobne, że sąsiadujące linie "biegną" zbyt blisko siebie. Napisałeś, że sąsiadujące linie leżą w odległości wymiaru średnicy frezu (zakładam, że wybrałeś frez palcowy o jednolitej średnicy). Jednak Artcam to program "art" i tak się zdarza, iż pomimo opracowania linii równoległych ostatecznie nie biegną w idealnie takiej samej odległości od siebie. Program "po swojemu" zaokrągla wartości liczbowe. Od razu zaznaczam, że wnioskuję to na podstawie własnego doświadczenia z rysunkami w Artcam. W tym programie zdarzało mi się, że po narysowaniu konkretnej linii czyli ustaleniu współrzędnych punktów program zmieniał, "zaokrąglał" ich wartości. Oczywiście mam tutaj na myśli wartości liczb, które są normalnie akceptowane/obsługiwane przez program. Być może gdzieś w ustawieniach programu można zmienić dokładność/tolerancję współrzędnych punktów ale przyznam się, że tego nie sprawdzałem, nie było mi to do niczego na razie potrzebne. Być może też program jest napisany tak celowo, np. uwzględnia na etapie projektowania rysunku tolerancje w średnicy obróbki ustalanej dla narzędzia. Niby trochę naciągana teoria ale zmiany wartości liczb przez program, o których piszę to fakt.
Zresztą może ktoś z zawodowców wytłumaczy powyższy problem to sam się dowiem. Dlatego też tak się rozpisałem w tym temacie.
Wracając do sprawy, jeśli ustaliłeś odległość linii dosłownie "na styk" czyli oddaliłeś je dokładnie o wymiar średnicy frezu to idąc za moją teorią "zaokrąglania" wartości liczbowych jest prawdopodobne, że ostatecznie nie są one wystarczająco oddalone od siebie, by została opracowana trajektoria dla danego narzędzia.
Spróbuj po prostu oddalić od siebie nieco linie w tym miejscu, w którym nie jest generowana trajektoria to od razu będziesz wiedział czy to jest problemem. Albo lepiej, spróbuj wygenerować trajektorie dla narzędzia o mniejszej średnicy.
Zrób następujący eksperyment : narysuj w Artcam okrąg o średnicy np. 6mm, wybierz dla niego obróbkę profilowanie (wewnętrzne) i przy opracowywaniu trajektorii wybierz frez o dokładnie takiej średnicy o jakiej masz okrąg czyli 6mm. Czy trajektoria została opracowana ? Jeśli nie to narysuj okrąg o średnicy 6.05mm i ponownie wybierz obróbkę frezem 6mm. Sprawdź czy teraz zostanie opracowania trajektoria.
Wracając do treści Twojego tematu, być może nie połączyłeś węzła "linii" dla której nie jest generowana trajektoria. Sprawdź również i to.
Jeśli powyższe wskazówki okażą się nietrafione to wrzuć plik, sprawdzimy co jest nie tak.
Ostatnio zmieniony 01 sty 2016, 18:01 przez Dolce, łącznie zmieniany 2 razy.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

Re: rozkrój materiału

#3

Post napisał: lajosz » 01 sty 2016, 17:42

amnon pisze:Odstępy między elementami, dałem równe średnicy freza którym rozcinam.
Po co ?

Przecież niczego w ten sposób nie oszczędzisz.

Jedynym (moim zdaniem) powodem tak ciasnego układania elementów może być to, że koniecznie chcesz zmieścić określoną ilość elementów na materiale o określonych wymiarach, a nie masz mniejszego freza.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”