Poprawna kolejność

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro
Awatar użytkownika

Autor tematu
oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

Poprawna kolejność

#1

Post napisał: oskaeg » 24 lis 2012, 14:31

W zasadzie to frezuje tylko wgłębienia, mam taki problem ze obróbka rozpoczyna się od obcinania obrzeży w punkcie zero kiedy ten punkt powinien być wykonywany jako ostatni żeby usunąć wióry, kiedyś udało mi się to ustawić teraz mam problem.



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#2

Post napisał: lajosz » 25 lis 2012, 18:41

@oskaeg

Przeczytaj swój post i spróbuj go zrozumieć.
Jak zrozumiesz, to napisz o co Ci chodzi.

Poza tym, znaki interpunkcyjne się kłaniają.

Awatar użytkownika

Autor tematu
oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

#3

Post napisał: oskaeg » 25 lis 2012, 21:13

Faktycznie trochę zbyt ogólnie, przepraszam spieszyło mi się, ta strategia, (metoda obróbki), o którą mi chodziło to zaznaczony wektor > offset > wewnątrz. Łatwo się pomylić, bo tam są aż 3 offsety. Trzeba uważać pomiędzy zaznaczony wektor a Automatyczny obrys, bo ikonki są takie same. Ja się właśnie pomyliłem i miałem zaznaczone automatyczny obrys > offset > wewnątrz i program chciał mi cała powierzchnie offsetu frezować i nie wiedziałem, dlaczego. A ze dawno z ArtCAMa nie korzystałem to zapomniałem :roll:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: lajosz » 25 lis 2012, 21:15

Nie wiem dlaczego Twój ostatni post nie jest widoczny, ale zdążyłem go przeczytać.
Otóż rozwiązanie jest bardzo proste.
Zamiast się rozpisywać, poniżej zrzut ekranowy.

Obrazek

Powyższe dotyczy zarówno obróbki reliefu (jak na przykładzie wyżej), jak i obróbki czyszczenia powierzchni, czyli wybierania materiału.

Awatar użytkownika

Autor tematu
oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

#5

Post napisał: oskaeg » 25 lis 2012, 21:41

Dzięki za zainteresowanie, jak się korzysta z kilku programów to się można pomylić, ale co zrobić, trzeba najpierw każdy program porządnie przetestować. Szukałem tego w instrukcji, czytałem ją kilka razy, ale taka bardzo nie przystępna wersja. Szukam jakiś tutoriali. Czy jest w ArtCamie taka opcja żeby w automatyczny sposób ustawić punkty wiercenia, tak żeby „wyciąć” za pomocą wiertła zaznaczony wektor ?


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#6

Post napisał: lajosz » 25 lis 2012, 22:25

Witam ponownie.

Otóż automatu nie ma, ale jest możliwość wykonania tego o czym piszesz, a mianowicie:

Masz narysowany jakiś wektor.
Powiedzmy, że jest to gwiazda (to tylko przykład) .
Chcesz żeby ta gwiazd została wycięta za pomocą wiercenia, czyli jedno wiercenie obok drugiego z ustalona odległością między wierceniami.
Na potrzeby przykładu przyjmijmy, że wiertło ma średnicę 8mm, a odległości pomiędzy kolejnymi otworami to 4mm.

Teraz wykonujesz:
1. Definiujesz narzędzie w bazie narzędziowej, czyli określasz, że to ma być wiertło, podajesz jego średnicę, skok i wszystkie inne parametry.
2. Tworzysz (lub importujesz) wektory które chcesz wyciąć.
3. Tworzysz okrąg o średnicy dokładnie takiej jak średnica wiertła.
4. Z sekcji "Edycja wektorów" wybierasz "Wklej wzdłuż krzywej".
5. Zaznaczasz przed chwilą utworzony okrąg klikając na niego lewą myszą.
6. Teraz wciskasz klawisz Shift i klikasz na wektor który ma być wycięty (okrąg i wektor powinny być różowe) UWAGA: Kolejność zaznaczania ma znaczenie.
7. Teraz z menu po lewej (Określ obiekt i krzywą) wybierasz pozycję "Określ dystans" i w polu "Dystans pomiędzy" wpisujesz 4 po czym klikasz na "Wklej" , a następnie "Zamknij".
8. Przechodzisz do zakładki "Trajektorie" i wybierasz "Wiercenie"
9. W "Wierceniu" określasz głębokość wiercenia, wybierasz narzędzie którym chcesz wiercić i wybierasz pozycję "Zaznaczone wektory kołowe"
10. Określasz (jeśli chcesz) dodatkowe parametry wiercenia takie jak sekwencje, czyli sposób (kolejność) wykonywania otworów, a także możesz określić, czy wiercenie ma być stopniowane i ile tych stopni (wycofań narzędzia) ma być.

11. Cieszysz się wykonaniem wiercenia wzdłuż wektora.

Czytając powyższe, wydawać by się mogło, że to skomplikowane, ale w praktyce idzie szybciutko.

Pozdrawiam.

Awatar użytkownika

Autor tematu
oskaeg
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 546
Rejestracja: 28 sty 2011, 19:00
Lokalizacja: Częstochowa

#7

Post napisał: oskaeg » 25 lis 2012, 22:41

Bardzo dziękuje za odpowiedź z pewnością ułatwi mi to życie. A przy odcinaniu 3D z sekcji Trajektorie 3D da się ustawić punkty podtrzymujące, tak żeby element nie odpadał po wycięciu ?


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#8

Post napisał: lajosz » 25 lis 2012, 23:37

Da się.

Z resztą to co chcesz zrobić, w Artcamie nazywa się mostki i dotyczy każdej obróbki w tym oczywiście Odcinania 3D, a robisz to tak:

1. W widoku 2D klikasz na wektor trajektorii (nie wektor dla którego obróbka została zrobiona) . Inaczej pisząc, w widoku 2D klikasz na trajektorię obróbki (podświetli się na niebiesko).
2. Teraz w zakładce "Trajektorie" w sekcji "trajektorie 2D" wybierasz pozycję "Opcje profilu", a tam już możesz edytować (dokładać) rzeczone mostki, czyli ich długość, wysokość i rodzaj, ale także punkty początkowe obróbki, rodzaj wejścia i wyjścia.

No, to na razie tyle.
Dzisiaj już mnie nie będzie bo późno, a raniutko do roboty :)

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”