artcam wektory

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
baska
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 30 kwie 2017, 16:15
Lokalizacja: jaslo

artcam wektory

#1

Post napisał: baska » 30 kwie 2017, 16:36

Hej jak w temacie wiem że problem był poruszany ale ja nadal nie mogę poradzić sobie z problemem.
Chce zrobić sobie ramkę na zdjęcie z napisem u góry problem jest taki że gdy połączę wszystkie wektory to nie mogę przejść do trajektorii. Pisze że problem dotyczy obydwu otwartych jak i zamkniętych wektorów, nie zostaną podjęte żadne kroki aby ustalić orientację wektorów że zaznaczony wektor sam się przecina. Aby zidentyfikować samo przecięcie zgrupuj wektory.

W podobnym temacie jest filmik jak ktoś łączy i naprawia litery mi jednak nie chodzi o połączenie poziome tylko pionowe z prostokątem. Dodam że jeżeli chodzi o artcam to używam go od dwóch dni wcześniej jednak miałam do czynienia z programami 3D ale nie miały żadnego związku z cnc. Dopiero zakupiłam frezarkę i wiem że trzeba wiele godzin aby się nauczyć projektowania. Proszę o jasne instrukcje dla laika.

W załączeniu przykład o co mi chodzi. KTO POMOŻE???
Załączniki
tablica.pdf
(8.44 KiB) Pobrany 167 razy
tablic.dxf
Ramka
(223.65 KiB) Pobrany 140 razy



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#2

Post napisał: lajosz » 30 kwie 2017, 20:31

Witamy nową koleżankę na forum.

Teraz do rzeczy.

Nie chcę żeby to źle zabrzmiało, ale .... przeczytaj to co napisałaś i spróbuj to zrozumieć.
Jak zrozumiesz, to napisz o co Ci konkretnie chodzi, bo z Twojego opisu i rysunku, kompletnie nic nie wynika.

Najlepiej będzie jak opiszesz (a jeszcze lepiej narysujesz) nie to co robisz lub co próbujesz robić + jakie komunikaty błędów otrzymujesz, a to co chcesz uzyskać jako efekt końcowy, czyli najlepszy będzie rysunek gotowego przedmiotu (nawet w prymitywnej formie).
Po prostu tak będzie łatwiej Ci pomóc.


Autor tematu
baska
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 30 kwie 2017, 16:15
Lokalizacja: jaslo

#3

Post napisał: baska » 01 maja 2017, 11:55

Dziękuję za miłe przywitanie oraz za zainteresowanie się tematem. Po całym dniu dochodzenia co było nie tak w końcu znalazłam problem. Faktycznie może trochę chaotycznie napisane ale był rysunek w pdf o co mi chodziło. Pojawił się teraz kolejny problem. Postaram się opisać jak najdokładniej.

Jako pierwszy projekt chcę zrobić ramkę na zdjęcie z wyciętym napisem u góry ramki. Zrzut ekranu po symulacji przedstawia moją pracę. Problem polega na tym że literki są poszarpane. Pytanie brzmi z czego to może wynikać i czy po wycięciu tego w sklejce też będzie takie poszarpane czy to po prostu efekt przybliżenia pracy???


Jeszcze raz dziękuje za zainteresowanie i pozdrawiam


Obrazek

Obrazek


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: lajosz » 01 maja 2017, 12:41

baska pisze:Problem polega na tym że literki są poszarpane. Pytanie brzmi z czego to może wynikać i czy po wycięciu tego w sklejce też będzie takie poszarpane czy to po prostu efekt przybliżenia pracy???
Hmmm .... jak by Ci to szybko napisać :)

Otóż w Artcamie istnieje coś takiego jak rozdzielczość (to dokładnie tak jak w przypadku bitmap).
Owa rozdzielczość bierze się stąd, że Artcam pracuje na bryłach triangulowanych, czyli inaczej pisząc, z siatkami trójkątów.
Im wyższa rozdzielczość, tym dokładniejszy model, bo składa się z większej ilości mniejszych trójkątów.

Co to ma wspólnego z symulacją zapytasz ?

Otóż do symulacji obróbki wykorzystywany jest ten sam algorytm którym modelujemy reliefy, więc im wyższa rozdzielczość modelu, tym dokładniejsza (znacznie mniej "schodków") symulacja.

Jeśli jednak tworzysz trajektorie na podstawie wektorów, to ZAWSZE będziesz miała gładkie powierzchnie po wyfrezowaniu niezależnie jak pokazuje to symulacja, bo jak powszechnie wiadomo, wektory nie mają rozdzielczości.
No chyba, że wektory użyte do tworzenia trajektorii nie zawierają łuków, to wtedy frez "trzymając się" ściśle wektora, po prostu odtworzy prostą i ŻADNE CZARY nie pomogą.

Zresztą, w CNC nie istnieją łuki, a tylko aproksymacja krzywej, ale .... to temat na osobną dyskusję :)

Reasumując:

Jeśli zależy Ci na ładnej symulacji (bez "schodków"), to zanim wygenerujesz trajektorię, po prostu zwiększ rozdzielczość modelu.
Im większa, tym dokładniejsza symulacja (i jakość modelu), ale i Artcam będzie liczył dłużej.
Jeśli nie zależy Ci na ładnej symulacji, to nie ma się czym przejmować, bo tworząc obróbki na podstawie wektorów, zawsze będzie gładziutko, oczywiście pod powyższymi warunkami.


Autor tematu
baska
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 30 kwie 2017, 16:15
Lokalizacja: jaslo

#5

Post napisał: baska » 01 maja 2017, 12:52

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź sporo mi pomogła dla upewnienia się ostatnie pytanie.

Jeżeli zaznaczę wektory i dam opcje DOPASUJ ŁUKI DO WEKTORÓW to będzie wszystko ładnie?

Czy może chodzi o jakąś inną opcje której jeszcze nie znalazłam?

Dzięki


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 3
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#6

Post napisał: lajosz » 01 maja 2017, 13:07

baska pisze: Jeżeli zaznaczę wektory i dam opcje DOPASUJ ŁUKI DO WEKTORÓW to będzie wszystko ładnie?

Czy może chodzi o jakąś inną opcje której jeszcze nie znalazłam?
Nie za bardzo wiem co Ci odpowiedzieć, bo (z całym szacunkiem) Twoje pytanie brzmi mniej-więcej tak:
"Chcę sobie uszyć sukienkę, czy jeśli kupię maszynę firmy X i zastosuję igłę firmy Y, to moja sukienka wyjdzie ładnie?"

Nie zrozum mnie źle, ale zadajesz pytania nie znając (tak mi się wydaje) podstaw CNC, więc dobrze by było najpierw poznać te podstawy.
Powyższe nie oznacza, że chcę się w jakiś sposób poczuć dowartościowany, czy pokazać jaki to ja jestem "mądry", ale po prostu łatwiej jest pomagać komuś, kto zna podstawy.

Co do meritum, to narzędzie/opcja DOPASUJ ŁUKI DO WEKTORÓW, służy do zupełnie innych rzeczy niż wynikałoby to z Twojego pytania.

Może napisz (ponowna prośba z pierwszego mojego posta) nie o tym co robisz, lub co jest nie tak, a o tym, CO CHCESZ uzyskać.
Będzie łatwiej odpowiedzieć.


Autor tematu
baska
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 4
Posty: 14
Rejestracja: 30 kwie 2017, 16:15
Lokalizacja: jaslo

#7

Post napisał: baska » 01 maja 2017, 13:28

Hej

Nigdy w życiu słów krytyki nie odbiorę źle tym bardziej że masz zupełną rację jestem zielona w temacie. Bardzo dziękuję że masz cierpliwość rozmawiać z laikiem. Doceniam.

Jeśli możesz polecić jakąś lekturę na początek albo najlepiej jakiś kurs online będę wdzięczna.

Jeszcze raz przepraszam za głupie pytania ale kupiłam frezarkę bo mam na nią pewien pomysł a teraz przede mną godziny nauki żeby to ogarnąć. Tak jak pisałam artcam mam dopiero 3 dzień wcześniej bawiłam się w programach typu cinema 4D ale on z maszynami cnc nie ma nic wspólnego.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”