ArtCAM i STEP2CNC

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

ArtCAM i STEP2CNC

#1

Post napisał: waluś » 29 wrz 2015, 20:11

Witam

Zapytam może w tym dziale, skoro w tym wątku za wiele się nie dowiedziałem. Może użytkownicy ArtCAMa będą coś wiedzieli więcej.
Jakiego postprocesora najlepiej użyć w ArtCAM Express aby STEP2CNC prawidłowo wykonał element na frezarce firmy LYNX?



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#2

Post napisał: lajosz » 29 wrz 2015, 22:15

@waluś

Najlepiej użyć postprocesora Axyz(*.nc)
Nie zastosuj tylko przez pomyłkę Axyz_Arc_MM(*.nc)

Ten drugi jest niewłaściwie interpretowany przez STEP2CNC, a szkoda, bo pozwala na zaoszczędzenie miejsca (G-Code waży mniej), a ponadto aproksymacją zajmuje się wtedy nie Artcam, a STEP2CNC lub sterownik maszyny.
Oczywiście ma to swoje wady i zalety.

Teraz odpowiedź na pytania z wątku o którym wspominałeś, czyli:

Jeśli masz wybór pomiędzy Vectric Aspire, a Artcam Express, to ZDECYDOWANIE bierz Aspire, a to dlatego, że:

Jeśli w/w programy są w podobnej cenie (a nie wiem czy są), to w Vectric Aspire dostajesz niemal wszystko to co masz w Artcam-ie Pro.

-- Artcam Express, to bardzo okrojona wersja wersja Artcama Pro i w zasadzie możesz w nim zrobić/utworzyć obróbki 2D (a i tak nie wszystkie) + obróbkę 2,5D, czyli frezowanie reliefu, ale ten relief musisz załadować z zewnątrz, czyli NIE UTWORZYSZ go (nie wymodelujesz) w Artcam Express-ie.
Poza tym, nawet obróbka tego (zewnętrznego przypomnę) reliefu jest bardzo podstawowa, czyli strategia generowania trajektorii jest ograniczona do chyba tylko dwóch trybów.

-- Vectric Aspire, to jak pisałem, pełna wersja, czyli możesz spokojnie modelować bryły 2.5D, a następnie je wyfrezować korzystając z różnych wariantów strategii obróbki.
Można również zaimportować zewnętrzne bryły 3D w różnych formatach.
Oczywiście wszelkie obróbki 2D również możliwe.
Poza tym, Aspire ma nieco większą bazę postprocesorów do różnych maszyn.
Ma kilka narzędzi do frezowania, których próżno szukać nawet w najnowszej, najwyższej wersji Artcama, a dodatkowo można posiłkować się pluginami tworzonymi przez użytkowników.
Najważniejsze jednak jest to, że jest po prostu (nawet po angielsku) bardziej intuicyjny niż KAŻDY Artcam po polsku.

Niemniej jednak, najnowsza i najwyższa wersja Artcama (Artcam Jewel Smith 2015 R2), ma bardzo szybki silnik generowania symulacji obróbki (dosłownie sekunda/y), co nie jest bez znaczenia jeśli ktoś często musi zobaczyć jak wyjdzie frezowanie zanim materiał trafi na stół maszyny.
Ponadto ma kilka narzędzi (szczególnie do modelowania brył) których po prostu Aspire nie posiada, no i (wreszcie) modelowanie live, czyli przesuwając wektorami, widzisz w czasie rzeczywistym jak zmienia się bryła, co jest niezwykle przydatne.
Wszystko to bardzo fajne, ale .... Artcam Jewel Smith 2015 R2, delikatnie mówiąc, do najtańszych nie należy.

Wszystko co wyżej napisałem, nie jest teoretycznym rozważaniem, a wynika z praktyki.
Miałem okazję (i nadal mam) pracować na wszystkich w/w programach.


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: waluś » 29 wrz 2015, 23:40

Dzięki @lajosz za konkretne wskazówki. Czyli też potwierdzasz, że AXYZ.

No to mam teraz zagwozdkę ArtCAM Express czy Vectric Aspire. Póki co testowałem demo Aspire i tak jak piszesz jest cholernie intuicyjny i mimo, że nie po polsku udało mi się dość szybko rozpracować kilka fajnych rzeczy i polubiłem ten program.

Ku ArtCAMowi skłaniałem się ze względu na to, że jest polskojęzyczny i ponoć bardzo miał być do Aspire podobny. Teraz po Twoich słowach wychodzi na to, że tak do końca nie jest.

Tamte topowe wersje nie wchodzą w grę. Na polu bitwy zostają tylko te Express i Aspire.
A możesz mi taką rzecz podpowiedzieć jaka zaufana firma zajmuje się u nas dystrybucją Aspire, bo ArtCAMa nie problem znaleźć, nawet na allegro jest.

Przeznaczeniem jego ma być głownie branża reklamowa. Z kolei prywatnie hobbystycznie popełniam czasami dla siebie jakąś gitarę (póki co za pomocą narzędzi ręcznych). Oglądałem filmy tego gościa który czyni projekty gitar pod CNC w Aspire. Z kolei w Expressie nie widzę by ktoś podobne rzeczy wykonywał. Może zwyczajnie się nie da?

Mając teraz dostęp do CNC mam nadzieję w godzinach pracy od czasu do czasu coś skrobnąć dla siebie (w ramach ćwiczeń) :smile:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#4

Post napisał: lajosz » 30 wrz 2015, 00:13

waluś pisze:Ku ArtCAMowi skłaniałem się ze względu na to, że jest polskojęzyczny i ponoć bardzo miał być do Aspire podobny. Teraz po Twoich słowach wychodzi na to, że tak do końca nie jest.
Aspire i Artcam są bardzo podobne, ale jeśli porównujemy Artcama Pro z Vectric Aspire.
Natomiast Artcam Express jest bardzo ubogi w stosunku do Aspire.
waluś pisze:A możesz mi taką rzecz podpowiedzieć jaka zaufana firma zajmuje się u nas dystrybucją Aspire
Nie mogę, bo po prostu nie wiem :) , a nie wiem, bo nie zajmuję się zakupami oprogramowania w firmie w której pracuję, a sam się tym nie interesuję.
waluś pisze:Oglądałem filmy tego gościa który czyni projekty gitar pod CNC w Aspire. Z kolei w Expressie nie widzę by ktoś podobne rzeczy wykonywał. Może zwyczajnie się nie da?
Ha ha ... na filmiku widzę dokładnie to, co na codzień robię w pracy :)
Już pisałem w poprzednim poście, że w Expressie NIE MA MOŻLIWOŚCI MODELOWANIA, czyli tego co widzisz na filmie.
Możesz do Express-a zaimportować gotowy model 3D/2.5D stworzony w jakimś programie do modelowania brył 3D (albo w wyższej wersji Artcama oczywiście) , ale żadnego modelu w nim nie stworzysz.


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#5

Post napisał: waluś » 30 wrz 2015, 01:33

OK, rozumiem.
lajosz pisze:Ha ha ... na filmiku widzę dokładnie to, co na codzień robię w pracy :)
Jeśli na co dzień zajmujesz się projektowaniem gitar to gratuluje ciekawej pracy. Choć osobiście nie chciałbym robić tego zawodowo. Nie lubię łączyć hobby z pracą :-)


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#6

Post napisał: lajosz » 30 wrz 2015, 07:59

waluś pisze:Jeśli na co dzień zajmujesz się projektowaniem gitar to gratuluje ciekawej pracy.
Tak naprawdę, nigdy nie projektowałem i nie modelowałem żadnej gitary, a pisząc o filmiku, miałem na myśli sposób pracy, czy też czynności tam pokazane, a nie ... gitarę :)


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#7

Post napisał: waluś » 01 paź 2015, 02:03

Miałeś @lajosz rację z tym podobieństwem Aspire do ArtCAMa (ale PRO). Źle zinterpretowałem gdzieś znalezioną opinię jakoby to Express i Aspire były z jednej półki (również cenowej). Niestety nie są. Aspire kosztuje ponad 7 kloców :-(


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: waluś » 02 paź 2015, 21:20

W związku z tym, że pozostaje mi Express może mógłbyś jeszcze w tym wątku podpowiedzieć jakie moduły warto by w przyszłości dokupić, tak aby zbliżyć się funkcjonalnością choć trochę do Aspire? Oglądając ten filmik wiesz mniej więcej do jakich zastosowań bym mógł ich użyć. Tak myślę, że miało by to taką zaletę, że przynajmniej koszta by się rozłożyły w czasie.

A tak spytam jeszcze z ciekawości czy istnieje jakaś alternatywa dla Aspire od społeczności Linuxowej?


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 4
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#9

Post napisał: lajosz » 02 paź 2015, 22:29

@waluś

Zaprawdę powiadam Ci :) , że sam nie wiesz jakie moduły chciałbyś dokupić, a tym bardziej nie wiem tego ja.

Po prostu, nigdy nie wiadomo co przyniesie przyszłość, więc radzę póki co, nie myśleć o żadnych dodatkowych modułach.

Jeśli jednak jesteś pewny, że w przyszłości tak, a nie inaczej będziesz wykorzystywał oprogramowanie, to radzę raczej pójść nieco inną drogą, a mianowicie wziąć kredyt i kupić od razu pełną wersję programu.
Tak będzie po prostu taniej, a w tzw. międzyczasie możesz ogarniać te rzeczy w programie które na razie nie są Ci potrzebne, ale wiem (niech będzie, że z doświadczenia) , że jeśli już masz z czego korzystać, to po prostu będziesz korzystał i raczej szybciej niż później.

Poza tym, Express-a nie da rady rozszerzyć modułami do pełnej funkcjonalności wersji PRO, więc jeśli kupisz Express-a i któregoś dnia uznasz, że brakuje Ci akurat tego co jest w wersji PRO, a modułu nie będzie, to nie pozostaje Ci nic innego jak i tak kupić full wersję.

Może nie powinienem tego pisać ale po necie krążą wersje Artcam-a PRO w wersji (nazwijmy to) "legalnej inaczej" ;) .
Możesz spróbować znaleźć w/w wersję i sprawdzić, czy funkcjonalność wersji PRO będzie Ci potrzebna czy nie.
Jeśli nie, to zostajesz przy Expressi-e.
Jeśli tak, to proponuję od razu zakup wersji PRO.

Zrobisz jak będziesz uważał za stosowne :)

Co do Linux-a, to niestety nie jestem w stanie pomóc bo co prawda Linux nie stanowi dla mnie problemu, ale i tak siedzę na Windowsie bo po prostu na niego jest oprogramowani którego używam, więc nie muszę szukać alternatywy.


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 6
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#10

Post napisał: waluś » 03 paź 2015, 01:32

Napisałeś @lajosz w zasadzie to do czego sam doszedłem. Tym nie mniej dzięki za poświęcony czas.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”