ArtCAM Express 2015 - prosty relief - duży kłopot

ArtCAM, ArtCAM Express, ArtCAM Insignia, ArtCAM Pro

Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

ArtCAM Express 2015 - prosty relief - duży kłopot

#1

Post napisał: waluś » 14 lis 2016, 23:21

Witam

Z takim pytaniem dziś przychodzę, czy da się w Expressie uzyskać takie np. półeliptyczne wcięcie w taki sposób aby trajektoria obróbki nie przebiegała poza nim?

Już mówię o co chodzi, zrobiłem sobie bitmapę czarno-białą (jak widać z przezroczystością dookoła), ale ArtCAM po zaiportowaniu ignoruje kompletnie tą pustą przestrzeń.
Obrazek

Po wygenerowaniu ścieżki reliefu już widać, że "rzeźbi" po powierzchni materiału, a nie tylko wgłąb samego wcięcia, a ja chciałbym aby ten obszar pominął w ogóle w trajektroii.
Obrazek

Na symulacji wygląda to tak
Obrazek

Ale już po powiększeniu widać ślady po frezie poza wcięciem
Obrazek

Ślady śladami, wykombinowałem, że dając odsunięcie powiedzmy 0,1mm już ich nie będzie, ale nie o to chodzi. Czy da się generalnie zrobić to tak, aby nie było w ogóle trajektorii poza wcięciem wgłąb?



Tagi:


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#2

Post napisał: lajosz » 15 lis 2016, 07:36

@waluś

Nie wiem czy w Express-ie jest taka opcja, ale jeśli jest, to po prostu rysujesz sobie wektor (oczywiście zamknięty) który służyć będzie do zaznaczenia pola obróbki reliefu.
Oczywiście ten wektor nie musi być dokładnie taki jak obrys reliefu.
Po prostu, obróbka będzie dotyczyła tylko tego obszaru który znajduje się pod tym wektorem.
Jeśli więc narysujesz wektor o kształcie np. misia i umieścisz w obszarze reliefu, to tylko ta cześć reliefu pod misiem będzie brana pod uwagę podczas tworzenia trajektorii.

Nie musi to być również tylko jeden wektor.
Może ich być więcej i tylko pod nimi będzie generowana obróbka.


Obrazek


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#3

Post napisał: waluś » 15 lis 2016, 17:57

Dzięki lajosz za szybką pomoc. Masz ode mnie punktala :smile: Nie wpadł bym na to, że wektor może tyczyć się obróbki reliefu, myślałem, że tylko obiektów wektorowych. Super, dobrze, że zadziałało to też u mnie w Expressie.


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#4

Post napisał: waluś » 16 lis 2016, 18:05

Jeszcze wypróbowałem czy to działa w przypadku fazowania. Dało radę, 2 obiekty (jeden w środku drugiego) spowodowały, że obszarem cięcia była sama obręcz i o to mi chodziło. Jedno jest tylko upierdliwe, że w przypadku fazowania Express nie daje do wyboru bardziej odpowiedniej strategii, tylko biega narzędziem z jednego końca na drugi, a mógłby przecież dookoła, bez zbędnych ruchów. Chyba, że znów czegoś nie wiem, gdzie to ustawić? Bo na skróty to jak sądzę można by mu taką obręcz poszatkować na kilka obiektów wektorowych zamkniętych i by wtedy robił za porządkiem.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#5

Post napisał: lajosz » 16 lis 2016, 18:47

@waluś

Nie wiem co tam w Express-ie zostawili, bo ja pracuję od zawsze na wersjo PRO (Jewel Smith), ale ...... proponuję po prostu patrzeć na interfejs i .... czytać go.

Tak samo był w przypadku frezowania pod wektorem, czyli nie popatrzyłeś, że masz tę funkcję, a nawet jak widziałeś, to nie zastanowiłeś się do czego to służy.

No, .... ale chyba nie takiej odpowiedzi oczekiwałeś :)


Popatrz na tego screena który wrzuciłem poprzednio.

Pod opcją "zaznaczony wektor" , jest lista rozwijana o nazwie "Strategia".

Po jej rozwinięciu (przynajmniej w Artcam PRO 8.0) widzimy dwie pozycje, czyli "raster" i "offset"
Jeśli wybierzesz "offset" , to będzie (nazwijmy to) frezowanie dookoła .

Natomiast np. w Artcam PRO 2015, jest tych strategii aż 11.


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#6

Post napisał: waluś » 16 lis 2016, 18:52

@lajosz, wciąż się jeszcze tego ArtCAMa uczę, więc mogę coś przegapić. Wolę spytać mądrzejszych :smile: A o tych strategiach akurat pamiętam, że nie dali tam opcji offset w mojej wersji niestety. Więc kombinuję jak to obejść, cóż będę dzielił obszar fazowania na mniejsze fragmenty.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#7

Post napisał: lajosz » 16 lis 2016, 19:01

waluś pisze:cóż będę dzielił obszar fazowania na mniejsze fragmenty.
Moim zdaniem niewiele to zmieni.
Nadal przecież frez będzie wierszował te fragmenty, a dodatkowo przy każdym fragmencie będzie wjazd i wyjazd narzędzia, że o granicy pomiędzy fragmentami nie wspomnę, ... no chyba, że fragmenty będą się lekko nakładać na siebie, a le wtedy obszar frezwoania powiększy się.

Czy warto ?

Moim zdaniem nie, ale ... oczywiście zrobisz jak Ci będzie pasowało.


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#8

Post napisał: waluś » 16 lis 2016, 19:09

Myślałem właśnie o nakładaniu lekkim na siebie. Może i nie warto, ale nie mam innego pomysłu.
Będę miał do zrobienia dla kolegi taki mebelek i stąd moje rozkminy o tym wcięciu pod łokieć i fazowaniu krawędzi dookoła całego korpusu.
Tutaj widać jak fazę robi ktoś właśnie po offsecie ale z kolei po drugiej stronie ze względu na zaciski mocujące już podzielił na części.


lajosz
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1614
Rejestracja: 13 sty 2009, 20:33
Lokalizacja: Ziębice

#9

Post napisał: lajosz » 16 lis 2016, 19:19

.... ale ... gdzie Ty tu widzisz problem ?

Przecież to wyjęcie pod łokieć, robisz tak jak pokazałem w moim pierwszym poście, czyli ... obrys fragmentu reliefu, a całą resztę robisz wykorzystując tylko wektory.


Autor tematu
waluś
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 7
Posty: 319
Rejestracja: 27 wrz 2015, 15:33
Lokalizacja: Polska

#10

Post napisał: waluś » 16 lis 2016, 19:21

lajosz pisze:.... ale ... gdzie Ty tu widzisz problem ?

Przecież to wyjęcie pod łokieć, robisz tak jak pokazałem w moim pierwszym poście, czyli ... obrys fragmentu reliefu, a całą resztę robisz wykorzystując tylko wektory.
Tak, właśnie tak zrobię jak mi poradziłeś. Z tą fazą jeszcze mnie męczy, żeby to sprawniej poszło.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „ArtCAM”