Frez do gwintów

Dyskusje na temat stosowania i doboru narzędzi, głównie skrawających

Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

Frez do gwintów

#1

Post napisał: DOHC » 15 mar 2019, 20:51

Może są jakieś w miarę budżetowe rozwiązania jeśli chodzi o frezowanie gwintów? Chodzi o oprawkę tego typu z wymienną płytką najlepiej. Może jakiś chiński dostawca płytek i oprawek które się sprawdzają ?

Pozdrawiam

Obrazek



Awatar użytkownika

rc36
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 2263
Rejestracja: 11 kwie 2014, 01:25
Lokalizacja: Bliskie okolice Bydgoszczy

Re: Frez do gwintów

#2

Post napisał: rc36 » 16 mar 2019, 14:44

Z ciekawości zapytam jak takim frezem zrobić gwint na frezarce konwencjonalnej?


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4119
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Frez do gwintów

#3

Post napisał: Steryd » 16 mar 2019, 14:58

jak masz podzielnicę podłączoną do śruby pociągowej to się da.
Można?
Morzna!!!


ambasada
Znawca tematu (min. 80)
Znawca tematu (min. 80)
Posty w temacie: 1
Posty: 83
Rejestracja: 11 sty 2019, 19:53

Re: Frez do gwintów

#4

Post napisał: ambasada » 16 mar 2019, 17:31

Podpinam się pod temat i podobne pytanie. Robienie gwintów na wytaczarce..... narzędzie potrzebne coś jak na foto z pierwszego postu. W maszynie są posuwy pięknie opisane, trzeba zacząć to wykorzystywać, tym bardziej że jest potrzeba.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Frez do gwintów

#5

Post napisał: strikexp » 16 mar 2019, 17:51

Oprawka to nie problem. Ale jak się nazywa płytka?
Może warto byłoby poszukać na aliexpress po odpowiednimi hasłami. Ja widzę że te płytki to np MTTR326 plus 3 cyfry oznaczające chyba rozmiar/skok np MTTR326003. Co ciekawe takie płytki po zamontowaniu pionowo można stosować do agresywnego toczenia gwintów w normalnym nożu.

https://pl.aliexpress.com/item/Pionowe- ... 653b1wtKYP
https://pl.aliexpress.com/item/Pionowe- ... 653b1wtKYP


Wiktor57
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 238
Rejestracja: 17 kwie 2018, 11:42
Lokalizacja: Głuchołazy

Re: Frez do gwintów

#6

Post napisał: Wiktor57 » 17 mar 2019, 15:08

Steryd pisze:
16 mar 2019, 14:58
jak masz podzielnicę podłączoną do śruby pociągowej to się da.
Dać to się da tyle że pewnie zabraknie odpowiednich kół zmianowych i będziemy w stanie wykonać tylko niektóre skoki gwintu. Nie ma co się czarować frezowanie gwintu ma sens tylko na maszynach CNC. Przy czym są dwie metody: pierwsza narzędziem z obrazka powyżej polegająca frezowaniu całego gwintu od początku od końca podobnie jak nacinanie na tokarce (metoda dość wolna) oraz druga gdzie narzędziem jest frez wieloostrzowy i gwint wykonuje się przez wykonanie tylko jednego pełnego obrotu interpolacji plus wejście i wyście freza z materiału (metoda szybka). By ostudzić trochę zwolenników frezowania gwintów powiem, że obie metody są gość drogie przy czym druga jest bardzo droga ze względu na narzędzia węglikowe monolityczne lub duże płytki grzebieniowe, których na frezie jest przeważnie kilka.


strikexp
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 4419
Rejestracja: 31 mar 2017, 19:47
Lokalizacja: Warszawa

Re: Frez do gwintów

#7

Post napisał: strikexp » 17 mar 2019, 15:19

Ciekawy jestem jakby wychodziły gwinty z elektrodrążarki... W sumie wolno i drogo, ale gwintowniki i płytki do gwintowania są też drogie. Chyba że na tokarce większy gwint to można pewnie zwykłą płytką z odpowiednim kątem.


Autor tematu
DOHC
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 3
Posty: 893
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:12
Lokalizacja: Pionki

Re: Frez do gwintów

#8

Post napisał: DOHC » 20 mar 2019, 01:14

Rzeczywiście niefortunnie umiejscowiłem temat, oczywiście chodzi o frezowanie na CNC. Zdarzają się elementy których nie da się włożyć na tokarkę a jest potrzeba zrobienia w nich gwintu. O ile robienie gwintów do powiedzmy m12-20 idzie ogarnąć gwintownikiem to gwint m40 jest już problematyczny bo moja maszyna takim gwintownikiem nie zakręci a nawet jeśli to nie specjalnie mam chęć inwestować w takie narzędzia. Taki frezik załatwił by temat bo nie ma problemu żeby to się nawet 5 minut dłubało a jak trzeba to i 10. Powiem szczerze że mam jeden chyba dosyć głupi pomysł, co myślicie o próbie nacięcia gwintu nożem do gwintów wewnętrznych przez frezowanie po spirali? Wydaje mi sie że powinno to być realne do zrobienia, czy geometria noża to wyklucza a ja tego poprostu nie dostrzegam?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika

Butler
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Specjalista poziom 3 (min. 600)
Posty w temacie: 1
Posty: 722
Rejestracja: 07 mar 2018, 16:54
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Frez do gwintów

#9

Post napisał: Butler » 20 mar 2019, 06:25

Ja używam takiego narzędzia obiegowego do gwintów dość często. Nie służy mi zresztą tylko do gwintów bo są różnego rodzaju płytki na trzpień.
Oprócz gwintów ogarniam rowki pod Siegery, połączenia zasprzęglające (na czwartej osi), fazy konturu zarówno od góry jak i od spodu.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wiktor57
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 2
Posty: 238
Rejestracja: 17 kwie 2018, 11:42
Lokalizacja: Głuchołazy

Re: Frez do gwintów

#10

Post napisał: Wiktor57 » 20 mar 2019, 07:08

DOHC pisze:co myślicie o próbie nacięcia gwintu nożem do gwintów wewnętrznych przez frezowanie po spirali?

Na tym polega frezowanie gwintu. My stosowaliśmy płytki Vardex: https://www.vargus.com/Vargus/userdata/ ... D=1&GID=23 . Na stronie 299 jest przegląd typów narzędzi a w informacjach technicznych można znaleźć opisy metod. Są również dostępne płytki do rowków itp podobnie jak u kolegi Butlera. Niestety nie spotkałem polskiej wersji katalogu. Podobne systemy mają również inne firmy. A wracając do zadanego pytania: czy myślisz o frezowaniu nożem tokarskim? W powyższym katalogu są frezy i płytki bardzo przypominające nóż ale to chyba nie to samo, no i udarność płytki frezarskiej musi być znacznie większa.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Narzędzia - frezy, noże, gwintowniki etc ”