Filtr

Filtry i okulary

Wycinarki i grawerki laserowe oraz ogólne dyskusje dotyczące laserów

Autor tematu
Igyz
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 17
Rejestracja: 08 sty 2019, 15:18

Filtr

#1

Post napisał: Igyz » 15 sty 2019, 18:04

Hej.
Montuje sobie laser 2.5w, 445mn i mam 2 pytania.

1 to czy możecie mi polecić jakieś okulary ochronne?
A drugie jest bardziej zaawansowane.

Potrzebuje zbudować sobie osłonę na tą maszynkę. Do tego potrzebuje jakiegoś szkła albo akrylu które zabezpieczy mnie przed światłem laseru ale pozwoli zajrzeć do środka. Nie wiem jak szukać tego szkła/plecionki i czosnkiem to jest :). Po angielsku znalazłem to jako Laser Shielding ale po naszemu ani rusz :). Znacie może nazwę tego albo wiecie gdzie kupić?



Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

Re: Filtr

#2

Post napisał: abyss » 16 sty 2019, 12:13

Nikt za twoje oczy nie będzie odpowiadał - ale w skrócie, to szuka się takiego materiału który nie przepuszcza promieniowania w danej długości fali. Czyli Jeżeli masz laser 445nm (niebiesko - fioletowy zdaje się) to NIE będzie to nic, co jest niebieskie - bo to światło przechodzi.
Czyli dla IDEALNEJ osłony, to promienia przez nią nie powinieneś widzieć, a jedynie wynik jego działania, czyli jedynie wypalany materiał który promieniuje szerokim pasmem. Ale to w praktyce mało realne w niskich cenach. Pewnie coś bliżej czerwonego, ale szukaj czegoś z atestami.

Moim zdaniem eksperymenty z laserami LED są bardzo kosztowne w stosunku do zamierzonych efektów - a kupują je ci, co myślą, że oszczędzą - dlatego jest tak mało informacji. Kwestię szansy /częściowej/ utraty wzroku pomijam - bo to do amatorów kolorowych laserów LED nie dociera.


Autor tematu
Igyz
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 17
Rejestracja: 08 sty 2019, 15:18

Re: Filtr

#3

Post napisał: Igyz » 16 sty 2019, 14:12

Led dlatego że chce to do użytku domowego.

a co do bezpieczeństwa to właśnie dlatego pytam czy macie jakieś namiary :)


LTofik
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 2
Posty: 318
Rejestracja: 05 mar 2017, 23:57
Lokalizacja: ziemia

Re: Filtr

#4

Post napisał: LTofik » 16 sty 2019, 18:23

Mały laser typu k40 choć badziewny to moim zdaniem dużo lepszy niż samorobka i na pewno wydajniejszy - można go używać także w domu.
Zamknięty w metalowej obudowie z wiązka która musi być skupiona tuż przy materiale.
Led ma ta sama moc na całej długości wiązki i dla tego jest bardziej niebezpieczny.


Autor tematu
Igyz
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 17
Rejestracja: 08 sty 2019, 15:18

Re: Filtr

#5

Post napisał: Igyz » 16 sty 2019, 18:43

uparłem się na tą diodę ale wedle powiedzenia że miliony much nie mogą się mylić... :) Jest ktoś chętny żeby mi powiedzieć coś więcej na temat laserów CO2 i poradzić co kupić tak żebym miał porównanie?


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

Re: Filtr

#6

Post napisał: cinematic2 » 16 sty 2019, 22:35

To się od-uprzyj bo te lasery diodowe które są dostępne w sensownych cenach to zabawki a nie sprzęt do pracy.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


Autor tematu
Igyz
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 17
Rejestracja: 08 sty 2019, 15:18

Re: Filtr

#7

Post napisał: Igyz » 16 sty 2019, 23:01

Właśnie się odupieram i zbieram info :). Macie jakieś dobre źródła? Na mpcnc liczyłem koszt koło 1500zl z laserem i frezarka. Jak to wygląda z co2?

Awatar użytkownika

abyss
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 4
Posty: 503
Rejestracja: 06 maja 2005, 23:13
Lokalizacja: Irlandia

Re: Filtr

#8

Post napisał: abyss » 17 sty 2019, 03:18

Kupujesz coś 40W z rodziny K40 - do podstawowej pracy powinieneś mieć Laser CO2, chłodzenie (pompa akwariowa którą dają w zestawach na początek wystarczy + duże, najlepiej przezroczyste i zamykane wiadro z wodą destylowaną - z ~10 litrów pojemności), wyciąg spalin (nie, tego się nie da pominąć) - i to, co dają w zestawach i jest zwykle szare z niebieskimi rurami to koszmar nie do używania - kup wyciąg kanałowy ~450m3/h i silnie wskazany nawiew na miejsce cięcia - tzw. air assist. Zwykle to akwariowe napowietrzacze. Do tego trzeba mieć trochę podstawowych narzędzi, multimetr, termometr do wody z zakresem gdzie dobrze widać 15-30C i miernik mocy lasera, choćby podstawowy. Sugeruję kupić go PRZED zakupem lasera - tak, by w momencie zakupu maszyny można było zmierzyć moc i ewentualnie mieć podstawę do dyskusji ze sprzedawcą na temat wad maszyny. Dlatego, że bardzo często przy chińczykach sprzedają je z kiepskimi laserami (tubami) i nie dostarczają one wystarczającej mocy. Jeżeli w dopuszczalnym zakresie prądu pracy będziesz miał rzeczywiste 35W dla "40W" lasera to będzie dobrze. Jak 25W to reklamuj. Musisz też wiedzieć jaki jest maksymalny prąd dla twojego modelu tuby i bardzo pilnować by go nie przekraczać, bo jego przekraczanie to podstawowy powód padania tub. Są one szacowane na kilka(naście) miesięcy, ale tu przy maluchach dużo zależy od szczęścia. Może i z 1500PLN kupując z jakiegoś zachodniego portalu się wyrobisz, ale nie znam polskich realiów. Z pewnością będą to sensowniej wydane pieniądze niż laser LED. Kolejne kroki ty wymiana elektroniki i użycie innego oprogramowania - ale to z kolejne 1000PLN (Bardzo zgrubnie liczę) - ale z tym i z ustawionym laserem powinieneś mieć sprzęt który jest mały, skromny, wolny - ale pracuje właściwie jako maszyna mini-produkcyjna i jeżeli ci temat zaskoczy to będziesz mógł rozważać przesiadkę na coś większego.

P.S. Oczywiście możesz sam składać taki podstawowy laser - ale nie wiem czy koszta przy jednostkowym wykonaniu będą zauważalnie niższe.


cinematic2
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 5
Posty: 1036
Rejestracja: 18 cze 2010, 12:22
Lokalizacja: czasem Polska

Re: Filtr

#9

Post napisał: cinematic2 » 17 sty 2019, 04:22

abyss pisze:
17 sty 2019, 03:18
Kupujesz coś 40W z rodziny K40
Najlepiej sprowadzić coś z niemieckiego albo angielskiego Ebaya. Ważne żeby dostawa była z Europy żeby nie walczyć z celnikami.
"Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem".
Thomas Jefferson.


Autor tematu
Igyz
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 10
Posty: 17
Rejestracja: 08 sty 2019, 15:18

Re: Filtr

#10

Post napisał: Igyz » 17 sty 2019, 11:14

abyss Wielkie dzięki :) wreszcie ktoś to przedstawia inaczej niż "diody są badziewne kupuj CO2".
Teraz muszę się zdecydować czy budować własną maszynę czy kupować... Jestem już w połowie budowania mpcnc więc koszta już częściowo poniesione...

Jak realne jest żeby osoba znająca sie właściwie nic dała sobie rade z budową cnc z laserem CO2?

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Wycinarka Laserowa / Grawerka Laserowa / Lasery”