Książki CNC

Tu możemy porozmawiać na temat podstaw budowy amatorskich maszyn CNC

Autor tematu
Seviper
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 11 gru 2018, 12:16

Książki CNC

#1

Post napisał: Seviper » 11 gru 2018, 12:24

Witam serdecznie, panowie mam pytanie odnośnie literatury dotyczącej CNC. Ukończyłem 120h kurs CNC na którym złapałem tylko podstawy jako operator i programowania w g-codach (proste detale na tokarce i frezarce) w styczniu mam zaklepaną pracę (po znajomości bo po samym kursie było by ciężko) jako młodszy operator cnc i tam dopiero zacznie się nauka związana z tym kierunkiem. Jednak chciałbym poszerzać swoją wiedzę cały czas i zastanawiam się nad tymi książkami
Te dwie:
https://www.lideria.pl/Podstawy-skrawan ... VXEALw_wcB

https://www.lideria.pl/Programowanie-ob ... 996,p.html


Aktualnie posiadam:

Obsługa i programowanie obrabiarek cnc - Witold Habrat
Rysunek Techniczny dla mechaników - Tadeusz Lewandowski

Zastanawiam się nad w/w książkami które chce kupić ponieważ jest tam opis "Książkę kierujemy zarówno do studentów uczelni technicznych z kierunkami przykładowo: Mechanika i budowa maszyn czy Inżynieria produkcji, ale również dla praktyków (inżynierów, projektantów) z racji jej walorów aplikacyjnych w zakładach przemysłowych."

A ja jestem tylko po szkole średniej technicznej i nie wiem czy zrozumiem o co w tym chodzi, chociaż nie ukrywam że bardzo bym chciał poszerzać swoją wiedzę i za kilka lat robić coś więcej niż tylko zakładać detal wciskać guzik, mierzyć go suwmiarką i zapętlać to przez 8 godzin dziennie. Co o tym sądzicie?




zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Książki CNC

#2

Post napisał: zibi » 11 gru 2018, 13:12

Wszystko dobrze tylko na czym nowa prac będzie polegać? Wiesz, że na maszynie nie wystarczy wklepać g-kodu i wypadnie detal jak na symulacji? Trzeba jeszcze umieć zatoczyć szczęki, zamocować detal, dobrać narzędzi i parametry skrawania, zrobić i zmierzyć i nanieść poprawki nie wspomnę o czytaniu i interpretacji rysunku. Niejednokrotnie pomaga umiejętność pracy na maszynie manualnej bez g-kodu gdzie widać rzeczywiste umiejętności.
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.


Autor tematu
Seviper
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 11 gru 2018, 12:16

Re: Książki CNC

#3

Post napisał: Seviper » 11 gru 2018, 13:19

Wiem o tym, przecież na kursie toczyliśmy i frezowaliśmy detale nie na symulacji tylko przez 30 godzin na zwykłych detalach, na kursie każdy z nas miał napisać program w oparciu o rysunek techniczny, dobrać odpowiednie parametry skrawania w zależności od materiału, obróbki oraz toczenia lub frezowania czy nanieść poprawki jeżeli obróbka wyszła źle. . Mam o tym małe pojęcie bo czego można się nauczyć po 120 godzinach, dlatego oprócz pracy w styczniu chce się dalej uczyć i poszerzać swoją wiedze. Dlatego zapytałem o te dwie pierwsze książki czy warto i czy je "zrozumiem" skoro są adresowane do inżynierów i studentów mechaniki i budowy maszyn.


jasiu...
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 2
Posty: 5341
Rejestracja: 14 lip 2007, 19:02
Lokalizacja: Westfalia

Re: Książki CNC

#4

Post napisał: jasiu... » 11 gru 2018, 16:50

Po pierwsze, jeszcze nie zarobiłeś pieniędzy, więc ich nie wydaj. Ściągnij sobie książkę Nikla i poczytaj za darmo z tabletu. Naucz się nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy. Ściągając możesz sobie jakieś kartki wydrukować, ale generalnie za darmo masz przypomnienie tego, co miałeś na kursie, no i jakieś rozszerzenie wiedzy. Ściągniesz np. stąd: http://www.kfilipowicz.zut.edu.pl/Progr ... nc_195.pdf

Do tego warto byłoby (trzymajmy się, tego, że nie zarobiłeś i fajnie byłoby za darmo) ściągnąć coś o narzędziach, sposobach obróbki. Podejrzewam, że nie jesteś absolwentem "obróbki skrawaniem", a więc coś fajnie napisanego (no i oczywiście za darmo) by się przydało. Jeśli tak, to ściągaj poradnik Sandvika.

Że gruby, no ale wiedza musi swoje ważyć. Nie bój się, nie boli, jak cię interesuje i rzeczywiście masz chęć w zawodzie się rozwinąć nic ci więcej nie potrzeba. Poradnik Sandvika ściągniesz stąd: http://www.katalogi-narzedziowe.pl/kata ... -coromant/ (tam masz "pobierz pdf").

A jak się już dorobisz i będziesz "starszym operatorem", to sobie możesz kupować książki za pieniądze, choć na twoim miejscu raczej bym na krzyżówki wydał, skoro możesz nie płacić i mieć w pliku na telefonie, czy w kompie.


Autor tematu
Seviper
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 11 gru 2018, 12:16

Re: Książki CNC

#5

Post napisał: Seviper » 11 gru 2018, 17:57

Kurde dziękuje Panu bardzo, właśnie o coś takiego mi chodziło !


StudentIB
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Specjalista poziom 2 (min. 300)
Posty w temacie: 1
Posty: 501
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:00
Lokalizacja: Poznań

Re: Książki CNC

#6

Post napisał: StudentIB » 12 gru 2018, 01:50

Gdybyś jednak postanowił zainwestować trochę w książki to warto przyjrzeć się następującym pozycjom:
- „Obrabiarki sterowane numerycznie” Honczarenko
- „Obsługa i programowanie obrabiarek CNC. Podręcznik operatora” Habrat
- „Programowanie obrabiarek NC/CNC” Grzesik
- „Automatyzacja obrabiarek i obróbki skrawaniem” Kosmol
- „Programowanie obrabiarek sterowanych numerycznie” Kosmol

Są też dobre podręczniki do obróbki skrawaniem ogólnie. Np. Olszaka.


cosmonet
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Specjalista poziom 1 (min. 100)
Posty w temacie: 1
Posty: 278
Rejestracja: 01 sty 1970, 01:00
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Książki CNC

#7

Post napisał: cosmonet » 13 gru 2018, 14:30

Wyluzuj,

Zaczniesz pracę to powoli się nauczysz, a tak jak te wszystkie książki "ogarniesz" to będziesz miał mętlik w głowie. Zrobisz jak uważasz, ale pracodawca już zapewne wie, że skończyłeś kurs CNC. To też ma świadomość, że za wiele nie umiesz (może wiesz co to jest S, F, ap, Vc ale jak to razem "zjeść"). Taka prawda. To tak jakbyś lizał lizaka przez szybę.

Jeszcze raz wyluzuj, a będzie dobrze.
Kiedyś Haas SL10, Haas SL20, Haas SL30, Doosan LYNX220. Obecnie Haas SL20.


Autor tematu
Seviper
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 11 gru 2018, 12:16

Re: Książki CNC

#8

Post napisał: Seviper » 13 gru 2018, 15:17

Rozumiem, lubie czytać o maszynach CNC i ogólnie obróbce skrawaniem, podoba mi się ten zawód. Dlatego też szukałem książek "prostych" napisanych językiem dla czlowieka po szkole technicznej, bo jak czytałem niektóre opisy np geometrie skrawania narzędzia dla inżynierów to złapałem się za głowę. Dzięki jeszcze raz panowie za rady i polecaną literaturę, ja tak mam że jak się za coś zabieram to chce być w tym dobry, albo dobry albo w ogóle, dlatego tak szukałem książek o tej tematyce do poczytania wieczorem przed snem po pracy, to może delikatnie by mi pomogło jako laikowi w tym temacie, ale tak jak cosmonet pisze nie wiadomo czy nie narobie sobie tym mętliku w głowie, że przeczytam przypuśćmy 3 książki a i tak dalej nic nie będę wiedział, najlepiej to najpierw zacząć pracę a książki między czasie :)


Autor tematu
Seviper
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Nowy użytkownik, używaj wyszukiwarki
Posty w temacie: 6
Posty: 6
Rejestracja: 11 gru 2018, 12:16

Re: Książki CNC

#9

Post napisał: Seviper » 25 gru 2018, 20:14

Panowie jeszcze jedno pytanie dotyczące programów CAD/CAM.. czy warto uczyć się AutoCada? (jeżeli chodzi o branżę cnc) czy lepiej Inventor/SolidWorks bo jeżeli chodzi o programy cam to nawet ich nie dotykam bez wiedzy z zakresu obróbki materiałów, najpierw doświadczenie w pracy a później ewentualnie będę bawił się w camie, ale jeżeli chodzi o cad to mogę coś tam pokombinować próbując zrobić rysunek techniczny części (ojciec jako mechanik ma masę części do maszyn w piwnicy) więc mógłbym wziąć na wzór spróbować stworzyć tego rysunek w autocadzie i ewentualnie stworzyć rysunek 3d w Inventorze. Mam możliwość nauczenia się w stopniu podstawowym autocada albo inventora a na coś trzeba przeznaczyć czas, pytanie na co: )


Steryd
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 1
Posty: 4140
Rejestracja: 13 lut 2017, 19:34
Lokalizacja: Szczecin

Re: Książki CNC

#10

Post napisał: Steryd » 25 gru 2018, 20:36

lepiej zainwestuj czas w coś 3D, niekoniecznie inventor, (są prostsze i tańsze) ale autocad to nie to.
Można?
Morzna!!!

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „CNC podstawy”