Podłączenie krańcówki NPN NO do LPT Mach3

Podłączenie krańcówki NPN NO do LPT Mach3

Rozmowy na temat układów elektronicznych sterowania obrabiarek CNC

Autor tematu
daniel89
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 62
Rejestracja: 22 lip 2016, 21:16
Lokalizacja: Ostrowiec

Podłączenie krańcówki NPN NO do LPT Mach3

#1

Post napisał: daniel89 » 07 gru 2018, 21:06

Witam,
Zakupiłem taki oto sterownik od "przyjaciół" z Chin : w.ww.gotronik.pl/sterownik-cnc-silnika-krokowego-5-osi-mach3-p-4045.html ,
Mam taki czujnik : a.llegro.pl/czujnik-indukcyjny-zblizeniowy-m18-8mm-npn-no-dc-i7479294058.html?snapshot=MjAxOC0xMS0yNVQxMTo1NzozOC4zMTBaO2J1eWVyOzcwZTkwMjZkZWIxZDIwMDg0N2U2MWIxYmY5Y2UxMzMzNjA3MzkxNmI0NmY4OTcyYmVhZTBjZDdlZmVjOTVhNTQ%3D
Zasiliłem go +12V DC z zasilacza komputerowego wraz z masą. Zmierzyłem jak się zachowuje po kontakcie z metalem i tak :
- po zbliżeniu na ok. 4-5mm na wyjściu - czarny przewód wystawia masę "GND" , ale bez zbliżenia do metalu na wyjściu po zmierzeniu miernikiem jest ok. +11,6V DC w stosunku do jego masy.
Z tego co znalazłem w necie to ten sterownik ma na wejściu z lewej strony odbierać masę - GND i tym sposobem załącza wewnątrz układu transoptor.
Nie chciał bym popsuć wejścia tego sterownika, stąd moje pytanie, jak prawidłowo podpiąć ten czujnik pod wejście tego sterownika, czy jakiś rezystor podciągający trzeba zastosować? W necie niby pisze ale na jednej stronie ktoś pisze że pod wejście + podciągnąć 10k OHm rezystor, a drugi że pod masę - przy tym napięciu, i sam nie wiem bo dokumentacji nie znalazłem tego czujnika, a tego sterownika to tylko narysowane od Chińczyków by tam masę podać i zadziała wejście - reaguje na masę, no ale co z tym potencjałem wysokim na krańcówce bez obecności materiału ?




zibi
ELITA FORUM (min. 1000)
ELITA FORUM (min. 1000)
Posty w temacie: 1
Posty: 1279
Rejestracja: 24 lut 2007, 15:20
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Podłączenie krańcówki NPN NO do LPT Mach3

#2

Post napisał: zibi » 08 gru 2018, 13:32

Czytałeś opis sterownika?

dane techniczne:

produkt jest całkowicie nowy i wysokiej jakości
pełne wsparcie dla MACH3
współpracuje także z innymi podobnymi oprogramowaniem komputerowym do sterowania równoległego portu LPT
zasilany poprzez USB (przewód USB w komplecie)
separacja zasilania urządzeń peryferyjnych w celu ochrony bezpieczeństwa komputera
sterowanie maksymalnie pięcioma silnikami krokowymi
można sterować za pomocą wspólnej katody lub anody z poziomu wejściowego do napędu wspólnego 5V
szeroki zakres napięć zasilających (12-24V)
funkcja anti-reverse
posiada wyjście PWM 0-10V
pełna izolacja galwaniczna wejść
wymiary płytki drukowanej PCB: 90x70x18mm
NX CAD, NX CAM, FREZOWANIE 5AX, ELEKTRODRĄŻARKI WGŁĘBNE I DRUTOWE. PEPS, VERICUT. Pomagam w NX przez Team Viewer. Postprocesory NX.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Podłączenie krańcówki NPN NO do LPT Mach3

#3

Post napisał: adam Fx » 08 gru 2018, 14:48

ja użyłem diody (nie wiem czy to fachowo ale działa - robi jako zawór zwrotny )
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
daniel89
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 62
Rejestracja: 22 lip 2016, 21:16
Lokalizacja: Ostrowiec

Re: Podłączenie krańcówki NPN NO do LPT Mach3

#4

Post napisał: daniel89 » 08 gru 2018, 17:53

Może ktoś mi pokazać schemat podłączenia tej krańcówki NPN NO do wejść tego sterownika ?
Z opisu od chińczyków i ich dokumentacji wynika tylko tyle że przez transoptor jest podawane napięcie, a dioda w transoptorze z reguły jest 2V sterowana przy ograniczonym prądzie na 20mA. Jeśli sterujemy masą to dając tam +12V nie wiem czy nie uszkodzę czegoś w tym sterowniku. Czy ktoś tam podawał +5V lub +12V i nic nie uszkodził? - chodzi o wejście tego sterownika Input pod krańcówki.
Też stan niski z reguły nie zawsze jest to 0V , a przedział do +20% pracy na logice- stąd raczej powinno się rezystor podciągający pod +12V podać , ale jak mówię tylko gdybam bo nie jestem pewny, wolę się upewnić. Tą diodę to nie wiem po co dawałeś.

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Podłączenie krańcówki NPN NO do LPT Mach3

#5

Post napisał: adam Fx » 08 gru 2018, 22:02

daniel89 pisze:Tą diodę to nie wiem po co dawałeś.
https://www.cnczone.com/forums/attachme ... 42&thumb=1
dodałem by nie pojawił się "+" gdy krańcówka nieaktywna
w każdym razie działa
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
daniel89
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 62
Rejestracja: 22 lip 2016, 21:16
Lokalizacja: Ostrowiec

Re: Podłączenie krańcówki NPN NO do LPT Mach3

#6

Post napisał: daniel89 » 09 gru 2018, 09:16

No właśnie nie pojawiał się + gdy krańcówka nieaktywna. Jak sprawdzałem miernikiem to +11,6V wskazuje na tym pinie w stosunku do masy- GND.
To wejście w tym sterowniku według dokumentacji reaguje na GND masę, no ale to jest tam według tego rysunku co podałeś dioda świecąca w transoptorze, więc ona sama z siebie nie powinna przepuszczać - tylko to nie rysunek tego urządzenia, i już nie wiem do końca czy to jest poprawne rozwiązanie. Próbowałeś podać na to wejście w tym sterowniku +12V lub +5V , czy tylko samą masę bo się bałeś coś tam uszkodzić?
Jeszcze ciekawi mnie czy dawałeś rezystor podciągający z tego wyjścia czujnika do +12 lub GND?

Awatar użytkownika

adam Fx
Lider FORUM (min. 2000)
Lider FORUM (min. 2000)
Posty w temacie: 4
Posty: 5562
Rejestracja: 04 lip 2004, 16:03
Lokalizacja: Gliwice

Re: Podłączenie krańcówki NPN NO do LPT Mach3

#7

Post napisał: adam Fx » 09 gru 2018, 09:46

daniel89 pisze:dioda świecąca w transoptorze, więc ona sama z siebie nie powinna przepuszczać - tylko to nie rysunek tego urządzenia, i już nie wiem do końca czy to jest poprawne rozwiązanie. Próbowałeś podać na to wejście w tym sterowniku +12V lub +5V , czy tylko samą masę bo się bałeś coś tam uszkodzić?
Jeszcze ciekawi mnie czy dawałeś rezystor podciągający z tego wyjścia czujnika do +12 lub GND?


zobacz jeszcze raz tam jest wstawiona dioda zwykła na czarnym przewodzie
dałem tylko tą diode i działa
nie podawałem nic innego po za GND (poco skoro wejścia działają na zasadzie podania GND)
nie podciągałem nic rezystorem
sorki za wszystkie błędy ... (dyslektyk) :?
Zobacz moje filmy http://www.youtube.com/user/pokachontass/videos


Autor tematu
daniel89
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 62
Rejestracja: 22 lip 2016, 21:16
Lokalizacja: Ostrowiec

Re: Podłączenie krańcówki NPN NO do LPT Mach3

#8

Post napisał: daniel89 » 09 gru 2018, 12:08

No ale skąd wiesz że dokładnie tak jak na rysunku wygląda wewnętrzna budowa tego sterownika?
Jeśli tam jest dioda świecąca wewnątrz układu to sama ona powinna nie dopuścić do pracy w układzie.
Rezystor się podciąga aby nie było stanów nieustalonych, tak to ruzumiem taki pull-up lub pull-down, stąd moje pytanie było czemu nie dałeś rezystora podciągającego, bo inaczej może siać tam jakieś losowe wartości. No i jeszcze mnie zastanawia co jak byś tam diody nie zostawił co wtedy się działo?


kokpit11
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Czytelnik forum poziom 1 (min. 10)
Posty w temacie: 3
Posty: 11
Rejestracja: 03 lut 2018, 15:44

Re: Podłączenie krańcówki NPN NO do LPT Mach3

#9

Post napisał: kokpit11 » 09 gru 2018, 13:58

Czujniki indukcyjne dzielą się na PNP oraz NPN - rodzaj zastosowanego tranzystora na wyjściu oraz
NO - normalnie otwarty i NC - normalnie zamknięty.
Czytajcie a znajdziecie......

Obrazek


Autor tematu
daniel89
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Sympatyk forum poziom 2 (min. 50)
Posty w temacie: 7
Posty: 62
Rejestracja: 22 lip 2016, 21:16
Lokalizacja: Ostrowiec

Re: Podłączenie krańcówki NPN NO do LPT Mach3

#10

Post napisał: daniel89 » 09 gru 2018, 17:01

kokpit11 pisze:
09 gru 2018, 13:58
Czujniki indukcyjne dzielą się na PNP oraz NPN - rodzaj zastosowanego tranzystora na wyjściu oraz
NO - normalnie otwarty i NC - normalnie zamknięty.
Czytajcie a znajdziecie......
Po co mi dajesz coś ogólnie dostępnego? Tutaj jest mowa o zastosowaniu czujnika pod sterownik a nie wyprowadzenie sygnałów, zbędne takie pisanie jest z Twojej strony bo nic nie wnosi.
Na razie to jedynie o diodzie zaporowej się dowiedziałem i czekam na dalszą dyskusję w tym temacie tej osoby co ma ten sterownik i na nim coś testowała najlepiej, bo przez ubogą dokumentację nie jestem w stanie określić jak się to zachowa faktycznie.

ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Elektronika CNC”